Nikdo neví, co se děje v Basře

  • 37
Spojencům se ani v pátek nepodařilo dostat pod kontrolu milionové jihoirácké město Basra. Z místa přicházely protichůdné informace a prakticky nikdo pořádně nevěděl, co se uvnitř děje. Britové město obklíčili, ale do jeho centra zatím nevstoupili.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Z Basry prchaly tisíce civilistů, neboť se tam akutně nedostává potravin a pitné vody. Utečenci byli podle agentury AP vystaveni palbě iráckých jednotek. Mnozí varovali před hrozící humanitární katastrofou.

"Basra je zjevně velmi vzdálena tomu, aby byla v našich rukách a my v tuto chvíli nemáme možnost, jak městu zajistit pomoc," uvedl mluvčí britské armády plukovník Chris Vernon.

Po boku Iráčanů bojují údajně ve městě a jeho okolí i členové teroristické organizace Al-Kajda Usámy bin Ládina. Britům to sdělili zajatí iráčtí vojáci.

Teroristé u Basry?
Pokud by se tato informace, kterou v pátek zveřejnily britské listy Financial Times a The Scotsman, potvrdila, šlo by o vůbec první prokázané spojení mezi iráckým režimem a nechvalně proslulou organizací islámských extremistů.

O nějaké formě kontaktů mezi Al-Kajdou a Bagdádem se spekuluje už delší dobu, jasné důkazy však dosud nikdo nepředložil. Saddám Husajn spojení s teroristy vždy rozhodně odmítal a ve světě byla taková tvrzení vesměs přijímána se značnou dávkou nedůvěry.

Podle zpravodaje listu The Scotsman, který doprovází britské invazní jednotky u Basry, tvrdili zajatí Iráčané, že u města Zubajr bojuje na straně iráckých sil asi desítka teroristů z Al-Kajdy. "Získali jsme informace, z nichž vyplývá, že jedna z buněk Al-Kajdy zřejmě operuje u Zubajru," sdělil listu The Scotsman nejmenovaný britský vojenský zdroj.

Právě teroristé údajně koordinují dělostřelecké a minometné útoky na spojenecké pozice. Britští vojáci to podle listu nepovažují za plně prokázané, ale na včerejší den chystali útok proti postavení, kde by se členové Al-Kajdy měli vyskytovat.

Dosud nejvehementněji obhajovali údajné spojení Saddáma Husajna s Al-Kajdou Američané. Celkem přirozeně - získali by tím další ospravedlnění invaze do Iráku.
Američtí politici několikrát hovořili o tom, že lidé z Al-Kajdy v minulosti navštívili Bagdád. Spekulovali i o tom, že by Saddám mohl Al-Kajdě poskytnout chemické či biologické zbraně.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld ve středu prohlásil, že vztahy mezi Irákem a Al-Kajdou jsou dynamické. Podle některých vojenských analytiků by se přítomností bojovníků z Al-Kajdy u Basry dal vysvětlit pokračující tuhý odpor vůči spojenecké invazi na jihu Iráku.


Video