Návrh dohody se soudci a státními zástupci prezentovala ministryně spravedlnosti Helena Válková. Její kolegové z vlády mají ale pochybnosti

Návrh dohody se soudci a státními zástupci prezentovala ministryně spravedlnosti Helena Válková. Její kolegové z vlády mají ale pochybnosti | foto: ČTK

Nikdo nedostává peníze zpětně, zlobí ministryni miliarda pro soudce

  • 122
Velké výhrady mají ministři k návrhu, že stát zpětně vyplatí soudcům a státním zástupcům 1,2 miliardy Kč. „Nemyslím si, že zpětné doplácení je principiálně správné. Nikdo jiný v tomto státě nic takového udělat nemůže,“ řekla iDNES.cz ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová z ČSSD.

Návrh dohody se soudci a státními zástupci, že jim stát doplatí 1,2 miliardy korun a oni se nebudou dál o peníze soudit, v pátek prezentovala ministryně spravedlnosti Helena Válková z ANO. Podle Marksové se to sice jeví jako kompromis, ale vidí v něm riziko. „Jednotlivé soudce k ničemu nezavazuje,“ upozorňuje Marksová.

„Neznám garance toho, že všichni ti, kterých se to týká, se vzdají nároků,“ řekl iDNES.cz ministr vnitra a místopředseda ČSSD Milan Chovanec. „Nechám si to podrobně od ministryně vysvětlit. Pokud to bude kompromis, který může ušetřit pět miliard, tak je to asi dobrý kompromis,“ připustil ale nakonec.

Princip dohody, kterou Válková v pondělí ponese na vládu, počítá s tím, že by stát uznal a za poslední tři roky soudcům a státním zástupcům kompenzoval to, že jim podle Nejvyššího soudu chybně vypočítával plat. Ústupek soudců a státních zástupců spočítá v tom, že nebudou chtít náhradu i za to, že jim předchozí pravicový kabinet kromě špatného výpočtu plat ještě navíc snížil (více zde).

Zachránce pěti miliard

Předseda Okresního soudu Brno-venkov Petr Jirsa je jediný, kdo může státu ústavní stížností zachránit miliardy korun,

Petr Jirsa, předseda Okresního soudu Brno-venkov

Opatrně se vyjádřil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.  „Je dobře, že se už nějaké řešení rýsuje. Než ho budu moci komentovat, chci se nejprve podrobně seznámit s parametry a rozpočtovými dopady. Vláda musí respektovat zásady právního státu, současně ale musí také úsporně hospodařit a chránit peníze daňových poplatníků,“ sdělil iDNES.cz premiér.

„Rozhodnutí Nejvyššího soudu je velmi kontroverzní a řešení problému, který vyvolalo, není jednoduché,“ uvedl Sobotka.

Stále si přitom myslí, že by měla jít stížnost k Ústavnímu soudu na verdikt, podle nějž má stát vyplatit peníze soudkyni Okresního soudu Brno-venkov Janě Lorencové. To může udělat jen předseda téhož soudu Petr Jirsa, který však váhá. Jirsa byl v pátek u jednání Válkové s reprezentanty soudů a státních zástupců. Vládu reprezentovali ještě Jiří Dienstbier z ČSSD a ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL.

Kala kritizuje soudce

„Ta anarchie, kdy si soudci jak do samoobsluhy chodí pro koeficienty platu a politici se jich bojí a všechno jim odhlasovávají, musí přestat,“ zlobí se šéf Nejvyššího kontrolního úřadu

Miloslav Kala, prezident NKÚ

Muž, na kterém bude rozhodnutí vlády velmi záležet, ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, se zdrženlivě až skepticky vyjádřil už v pátek v České televizi. Nezdá se mu, že by se měla vláda smiřovat s tím, že stát při výpočtu platů vycházel ze špatného čísla.

„Ministryně Marksová a předsedkyně Českého statistického úřadu Ritschelová nám na vládě potvrdily, že náš výpočet byl správný. Takže pokud jsme v minulosti kritizovali, že poslanci rozhodovali o svých platech, tak je další absurdita našeho státu, že soudci vlastně rozhodují taky o svých platech. A taky si neumím představit tu techniku, pokud máme už dneska tisíc tři sta žalob a nevím, kdo ještě bude žalovat, jak v podstatě může dojít k nějaké dohodě, kterou bude každý soudce respektovat,“ řekl v ČT Babiš.

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal návrh dohody s vládou naopak oceňuje. „Žádám všechny soudce, aby pokud dohoda dojde v pondělí naplnění, aby ji respektovali,“ řekl Šámal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video