Nik Wallenda při jednom ze svých kousků na laně  v Californii v roce 2009

Nik Wallenda při jednom ze svých kousků na laně v Californii v roce 2009 | foto: Profimedia.cz

Na laně stál už ve dvou letech, teď zkusí přejít nad Niagarskými vodopády

  • 7
Denně překročí kanadsko-americkou hranici statisíce lidí, po laně nad Niagarskými vodopády se to ale nikomu nepovedlo už více než sto let. Historii možná v pátek přepíše kaskadér Nik Wallenda. Projde po pěticentimetrovém laně asi půlkilometrovou vzdálenost přímo nad největším z vodopádů.

Třiatřicetiletý Američan ze Sarasoty na Floridě stál poprvé na laně v pouhých dvou letech. Kdo zná jeho předky, nepřekvapí ho to. Pochází totiž ze staré a proslulé rodiny akrobatů, eskamotérů či provazochodců zvaných Létající Wallendové. Nik je už sedmou generací klanu.

Wallendové se odvážnými kusy živili už v roce 1780 v tehdejším Rakousku-Uhersku. A vzhledem k jejich nebezpečné profesi se jim nevyhýbají ani tragédie. Například praděd Nika Wallendy Carl potkal svou smrt v roce 1978 v Portoriku, když se ve výšce 37 metrů nad zemí pokoušel přejít po laně mezi dvěma hotely.

"Inspiruje mě u většiny věcí, které dělám. A dělám to pro něj, z respektu k němu. Myslím na něj a budu na něj určitě myslet, i když budu překračovat Niagarské vodopády," svěřil se televizi ABC Nik Wallenda, který už má celkem šest zápisů v Guinnessově knize rekordů.

Světový rekord pokořil třeba na podzim roku 2008 v Newarku, když překonal chůzí a pak i na kole po laně delší vzdálenost než kdokoliv před ním. Navíc nikdo před ním se neodvážil tak vysoko. Wallenda nejdříve ve výšce přes čtyřicet metrů po laně přešel a pak více než pětasedmdesátimetrové lano přejel na kole.

Úřady přemlouval dva roky

To vše zvládl bez záchranné sítě. A bez jištění chtěl původně přejít i Niagarské vodopády, ale televize ABC, která bude jeho pokus vysílat živě a přispěla na něj nemalou částkou, mu to zatrhla. Bude ho jistit lano. Wallenda přitom nemá moc na výběr, představení je nákladné, přišlo ho na více než milion dolarů.

"Cítím se, jako bych v tomto směru podváděl," nechal se už slyšet dobrodruh. Přesto ale může být rád, že se vůbec bude moci nad Niagarskými vodopády po laně projít. Naposledy nad nimi legálně prošel v roce 1896 jednadvacetiletý James Hardy. Pak už místní úřady podobné kousky zatrhly.

Přemluvit se je podařilo až nyní Wallendovi, trvalo to dva roky. A americký provazochodec, na rozdíl od svých předchůdců, bude moci také přejít přímo nad jedním z vodopádů, konkrétně nad největším z nich - Kanadskou podkovou.

Půlkilometrová cesta potrvá asi čtyřicet minut

Devět odvážlivců před ním překročilo řeku Niagaru z jedné strany rokle na druhou, ale ne přímo nad vodopády, podotkla agentura AP. Za to se překonávali v kouscích, které tam na laně předváděli.

Třeba Jean Francois Gravelet, který si dal umělecké jméno Úžasný Blondin, přešel v 19. století nejprve nad řekou u vodopádů normálně, poté poslepu, přičemž tlačil kolečka, a nakonec na zádech přenesl po laně svého manažera. Niagaru překročil po provaze celkem šestnáctkrát.

Nik Wallenda se pokusí pokořit Niagarské vodopády v pátek v noci po zhruba pěticentimetrovém laně. Pod ním v tu chvíli bude šedesátimetrová propast, divoká voda a ztěžovat mu to možná bude vítr či mlha. Zhruba půlkilometrovou vzdálenost z USA do Kanady chce ujít za čtyřicet minut.

Sledovat ho v tu chvíli bude nejen manželka a synové, ale i další davy lidí na obou březích a desítky médií, které se už na událost akreditovaly. Zatímco z amerického břehu ho bude moci pozorovat pouze na čtyři tisíce zvědavců, na kanadské straně řeky mu bude fandit na sto tisíc lidí.

GRAFIKA: Pokus kaskadéra Nika Wallendy přejít po laně Niagarské vodopády


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video