Nigerijský prezident Goodluck Jonathan podepsal zákon, který stanovuje přísné

Nigerijský prezident Goodluck Jonathan podepsal zákon, který stanovuje přísné tresty za sňatky homosexuálů, ale také za jejich setkávání či projevování vzájemných citů. (14. 1. 2014) | foto: Sunday Alamba, AP

Nigérie osekává práva homosexuálů. Nový zákon jim zakazuje i scházení

  • 74
Nigerijský prezident Goodluck Jonathan podepsal zákon, který zakazuje homosexuálům nejen sňatek, ale nesmějí se ani setkávat a projevovat si náklonnost. Jeho porušením se gayové vystavují hrozbě až čtrnácti let vězení. Aktivisté varují, že zákon znemožní boj proti HIV, protože zakazuje jakoukoli pomoc homosexuálům.

Soužití osob stejného pohlaví bylo v Nigérii zakázáno i dosud. Prezident však nyní pravidla výrazně zpřísnil. Za sňatek či soužití mohou gayové skončit až na 14 let za mřížemi. Nesmí se však ani setkávat, sdružovat se ve spolcích nebo si jen veřejně projevovat vzájemné city. Za to jim hrozí desetiletý trest, píše BBC.

Zákon také zakazuje gayům jakkoli pomáhat. "Nesmíte poskytnout služby nikomu, kdo vypadá jako homosexuál," upozorňuje nigerijský aktivista Bisi Alimi, který bojuje za práva homosexuálů a vede skupinu Mezinárodní kaleidoskop rozmanitosti.

Kde se gayové mohou brát

Na africkém kontinentu je liberální přístup k homosexuálům spíše výjimkou. Světový trend je však právě opačný a stále více států umožňuje sňatky homosexuálů. Jako první to umožnilo Holandsko v roce 2001, následovala Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Island Portugalsko, Dánsko a Francie.

Z neevropských zemí sňatky gayů umožňuje Argentina, Uruguay, Kanada, Brazílie, Nový Zéland, JAR a některé státy USA a Mexika.

Nový zákon podle něj bude překážkou v boji proti HIV a AIDS. "Když zákon říká, že jim nesmíme poskytovat žádné služby, říká tím zároveň, že jakákoli pomoc homosexuálům nakaženým virem HIV musí přestat," podotýká Alimi.

"Opravdu jsem ještě neviděla zákon, který v několika málo paragrafech přímo porušuje tolik základních, univerzálních lidských práv," vyjádřila své znepokojení vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillay.

Zákon, který schválil nigerijský senát již v roce 2011, podepsal prezident začátkem měsíce. 

"Norma je v souladu s náboženským i kulturním nastavení lidí. Odráží víru a názorové směřování Nigerijců," řekl prezidentův mluvčí Reuben Abati.

Na zprávu již stihly reagovat Spojené státy. Americký ministr zahraničí John Kerry v úterý řekl, že Washington je "hluboce znepokojen" zákonem, který nebezpečně omezuje svobodu shromažďování, spolčování a vyjadřování pro všechny Nigerijce".

Homosexuální styky jsou v Nigérii s jejími více než 160 miliony obyvatel zakázány od dob britské koloniální nadvlády. Homosexuálové v této zemi, rozdělené mezi křesťany a muslimy, čelí otevřené diskriminaci a urážkám.

Přísné tresty hrozí homosexuálům i v celé řadě dalších afrických zemí. Například ugandský parlament v prosinci schválil zákon, který zavádí doživotní trest za odlišnou sexuální orientaci. Lidem, kteří gaye či lesbu ve svém okolí nenahlásí, pak hrozí vězení. Návrh zákona nyní čeká na podpis ugandského prezidenta. (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video