Nicolas Maduro jako pokračovatel zesnulého levicového prezidenta Huga Cháveze

Nicolas Maduro jako pokračovatel zesnulého levicového prezidenta Huga Cháveze nastoupil do čela státu letos v dubnu poté, co těsně zvítězil v prezidentských volbách nad představitelem opozice Henriquem Caprilesem. | foto: Reuters

Venezuelský parlament vydláždil Madurovi cestu k absolutní moci

  • 26
Venezuelský prezident Nicolás Maduro se o krok přiblížil k získání absolutní moci nad svou zemí. Parlamentem bez problému prošel návrh zákona, který hlavě státu umožní vládnout třeba i celý rok pomocí prezidentských dekretů. Maduro si od nové pravomoci slibuje efektivnější boj proti korupci.

Vládnoucí socialisté potřebovali k prosazení důležitého zákona 99 poslaneckých hlasů. Zajistili si je v úterý, kdy národní shromáždění zbavilo imunity poslankyni Mariu Arangurenovou, která pak kvůli obvinění z korupce musela své křeslo opustit. Prokuratura ji viní z korupce, podle samotné poslankyně je však celý proces vykonstruovaný.

Buržoazní podnikatelé jsou za mřížemi, jásá prezident

Vojenským zásahem proti údajně předražené elektronice prezident rozčílil venezuelské podnikatele. Řada z nich chtěla tento týden na protest zavřít své prodejny. Maduro však obchodníkům pohrozil, že budou v takovém případě zatčeni.

Každý občan Venezuely má podle hlavy státu právo vlastnit například plazmovou televizi, předražování proto označil za zločin. Ve svém čtvrtečním projevu na obrazovkách venezuelské státní televize Maduro oznámil, že kvůli tomu již skončilo ve vězení "víc než sto buržoazních podnikatelů".

Arangurenová se loni ve zlém rozešla s vládou tehdejšího prezidenta Hugo Cháveze a přestala hlasovat tak, jak předpokládalo vedení socialistické strany. Právě na její kandidátce se politička do parlamentu dostala, v poslední době však spolupracovala s opozicí. Na její místo v poslaneckých lavicích teď nastoupil loajální socialista, s jehož podporou dokument hladce prošel prvním čtením.

Nicolás Maduro prohlašuje, že s pomocí prezidentských dekretů zatočí s korupcí a "ekonomickou sabotáží". Jihoamerická země s obrovskými zásobami ropy se potýká s nedostatkem jídla, výpadky elektřiny a vysokou mírou inflace. Nedostatkovým zbožím se na jaře stal dokonce i toaletní papír, katolické církvi navíc koncem května došlo i mešní víno.

Svou nenávist k bohatým Venezuelanům, zejména těm podnikajícím, projevil naposledy před týdnem. Vojáci národní gardy tehdy obsadili řetězec obchodů s elektronikou a postarali se o výrazné předvánoční slevy. Před nuceným zlevněním si podle prezidentových slov mohli tamní zboží dovolit "jen zloději". Maduro tvrdí, že všechna opatření zavádí výlučně pro blaho svého národa. Jeho nejvyšším posláním je úspěšně dovést zemi k socialismu (více o zásahu vojáků čtěte zde).

Maduro chce zničit své kritiky, míní opozice

Kritici Madurových kroků upozorňují, že prezidentovi možná nejde jen o ekonomické reformy. V prosinci se totiž mají konat komunální volby. A venezuelská opozice se obává, že posílené pravomoci by prezidentovi mohly pomoci nesouhlasné hlasy definitivně umlčet. 

Věrný následník

Středoškolsky vzdělaný Maduro, který se dříve živil jako řidič autobusu, nahradil zesnulého prezidenta Cháveze letos v březnu. V polovině dubna zvítězil v prezidentských volbách.

Často o sobě mluví jako o "synovi" svého předchůdce. Veřejnosti se dokonce přiznal, že často chodí přespávat do Chávezova mauzolea (více čtěte zde).

"Jeho jediným cílem je pronásledovat všechny, kteří se vysloví proti vládě. Ať už v národním shromáždění, v politických stranách a nakonec i v celé společnosti," líčí podle britské BBC opoziční zákonodárce Eduardo Goméz Sigala.

Vzhledem k rychlému obsazení prázdného křesla po stíhané poslankyni Arangurenové výsledek hlasování vlastně nikoho nepřekvapil. Nad návrhem kontroverzního zákona se teď sejde zvláštní komise, poté se do parlamentu vrátí ještě jednou. Těžko lze ovšem předpokládat, že se během cesty venezuelským legislativním systémem text dokumentu nějak výrazně promění.

Bezprostředně po Madurově nástupu do funkce hlavy státu opozice volala, že nový prezident podmínky v zemi ještě zpřísní. Prezidentské dekrety, díky nimž bude mít stoupenec extrémní levice takřka neomezenou kontrolu nad ekonomikou i politikou státu, by nastolení tvrdšího režimu mohly velice usnadnit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video