Ničivá povodeň přinesla první oběti

  • 263
Jižní Čechy zažívají zničující povodeň. Zaplavena je velká část Českých Budějovic, ve městě je stav ohrožení. Voda má na svědomí také první životy. Jednadvacetiletou dívku zabil na Písecku padající podmáčený strom. V Českých Budějovicích zemřel starší muž, když čerpal vodu ze zatopeného domu. V Táboře zahynul při nehodě dobrovolný hasič. Velká voda strhla v Kaplici osobní automobil do rozvodněné Malše. Řidič se pohřešuje. Hasiči na Rokycansku marně pátrali po dívce, se kterou se na Berounce převrátil raft.
Sledujte on-line reportáž. Podívejte se na fotogalerii a video.

Úřady na Českobudějovicku evakuovaly na dva tisíce lidí. Do zaplavených oblastí přiletěli premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross.

Dobrovolný hasič narazil do stromu
V Táboře zemřel na selhání srdce místní dobrovolný hasič, který pomáhal v záplavami postižených oblastech. Muž jel nákladním vozem, udělalo se mu zřejmě nevolno a narazil do stromu.

"Lékaři konstatovali, že došlo k srdečnímu selhání. Nebyli už schopni mu pomoci," řekla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Hana Křivanová.


Záchranáři hledali vodačku
Na hazardní jízdu po rozvodněné Berounce doplatili kolem 16. hodiny tři vodáci. Odpoledne se s nimi převrhl na jezu v Darové na Rokycansku raft. Dvěma chlapcům se podařilo doplavat na břeh.

"Dívka, která plula s nimi, zůstala ale pod vodou. Hasiči po ní pátrají," řekl zpravodaji MF DNES mluvčí krajského ředitelství hasičů František Vaško.

Pokus o záchranu byl marný
Hasiči se pokusili použít čluny, ale vzhledem k prudkému proudu neuspěli. Řeku prohledávali v neoprenech přivázaní na lanech. Po třech hodinách museli ale záchrannou akci bez úspěchu ukončit. "Moc naděje už není," řekl jeden z nich MF DNES.

Osmnáct dětí a šest dospělých muselo po poledni narychlo opustit tábor u Chrástu na Plzeňsku. "Byl postaven v místech soutoku Klabavy a Berounky. Voda zalila okolí tábora a děti se tak ocitly na malém ostrůvku. Na noc proto byly všechny převezeny do tělocvičny chrásteckého Spartaku," řekl operační důstojník hasičů Jan Šamberger, jehož kolegové školáky zachraňovali.

Pozdě odpoledne začaly toky dolní Vltavy opadávat. Dvacetiletá voda protékala korytem Otavy v Písku a Vltavy v Českých Budějovicích.
Desetileté průtoky byly na Lužnici v Pilaři, Blanici v Heřmani a
Dyji v Podhradí.

Na Českobudějovicku platí stav ohrožení
Přednosta českobudějovického okresního úřadu Josef Šíma vyhlásil na Českobudějovicku stav nebezpečí. Mimořádné opatření platí podle ČTK až do 27. srpna pro 39 měst a obcí v povodí řek Stropnice, Malše a Vltava, včetně Českých Budějovic.

Rozhodnutí přednosty zakazuje vstup do evakuovaných území a prostor. Přednosta také může žádat fyzické osoby o pracovní výpomoc. Fyzické a právnické osoby mají povinnost poskytnout věcné prostředky, včetně služeb, které jsou předmětem podnikání.

Auto zmizelo v Malši i s řidičem
Velká voda strhla v Kaplici osobní automobil do rozvodněné Malše. Od páté hodiny ranní se vůz i jeho řidič pohřešují.

"Muž předjížděl kolonu vozidel, když jel do práce. Na mostě ho strhla voda do Malše. Za současné situace nemůžeme monitorovat ani jeho auto," řekl operační důstojník českokrumlovských hasičů Martin Novotný.

Po pohřešovaném muži i jeho autě pátral marně také vrtulník. Záchranáři kvůlu velké vodě práce přerušili.

ZÁPLAVY SRPEN 2002

on-line reportáž

dopravní zpravodajství

fotogalerie

voda se valí na Prahu

ekonomické dopady

situace ve světě

Špidla: Jihočeši nezůstanou sami
Špidla s Grossem si prohlédli zaplavené jižní Čechy. Proletěli nad Českým Budějovicemi a Českým Krumlovem, prohlédli si nádrž Římov a přistáli na letišti v Hosíně, odkud se vydali na jihočeský krajský úřad.

"Působí to hrozně. Záchranné práce probíhají v pořádku. Kraje to zvládají," prohlásil Špidla po přistání. Vláda podle něj poskytne zaplaveným finanční pomoc.

"Jistěže jsou určité rezervy, takže budou použity. Nyní se vyhodnocují škody. Jižním Čechám se již dostalo pomoci z jiných části republiky. Jihočeši rozhodně nezůstávají v této chvíli stranou," zdůraznil premiér Vladimír Špidla.

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse při řešení situace dobře fungoval celý systém - jak záchranné složky, tak i orgány státní správy a samosprávy.

"Nemám informace, že by někde selhali starostové či radnice. Naopak, vždy dokázali pružně reagovat a poskytli evakuovaným lidem potřebné zázemí," řekl Gross ČTK. "Selhala jediná věc, což bude předmětem dodatečného vyhodnocení, a tou bylo spojení," dodal bez bez dalších podrobností.

KDE LZE HLEDAT POMOC

Pro Jihočechy postižené povodní nabízí Českobudějovická diecézní charita nouzové ubytování v azylových domech a nejnutnější potřeby. Dispečink má číslo 038/6353120
a 0602/272 185.

Nouzové ubytování zajišťují charitní azylové domy v Českých Budějovicích, Veselíčku a v Prachaticích. Budějovice: 038/7215388 Veselíčko: 0368/589108 Prachatice: 0338/310274.

Peníze přijímá diecézní charita v Českých Budějovicích v Kanovnické ulici 16. Číslo účtu Raiffeisenbank České Budějovice: 1000039938/5500, variabilní symbol 82002.

Oblečení charita nabízí v Azylovém domě sv. Pavla v českobudějovické Riegrově ulici. Čeká se na vysoušeče od olomoucké charity.

Mladou ženu zabil strom
Jednadvacetiletou dívku zabil na Písecku padající podmáčený strom. V Českých Budějovicích zemřel podle mimořádného zpravodajství televize Prima starší muž na infarkt, když čerpal vodu ze svého zatopeného domu.

Jak vysvětlil operační důstojník píseckých hasičů Jiří Červenský, voda vyvrátila strom snadno. "Síla přívalového deště byla ohromná. U Vlksic brala s sebou jeden strom za druhým," řekl Červenský.

O úmrtí informoval ráno ve sněmovně také ministr vnitra Stanislav Gross. Poslanci si jeho informaci o záplavách vyžádali mimořádně v úvodu svého jednání. "Lidé jsou evakuováni z ohrožených lokalit Českých Budějovic, Týna nad Vltavou, Hluboké nad Vltavou, Vodňan, Protivína a dalších měst a obcí na řece Malši a Blanici," řekl Gross.

V Jihočeském kraji se kvůli záplavám navíc pohřešují dva až tři lidé. Rozhlasové stanice navíc informují o utonutí dvacetileté ženy v Českých Budějovicích.


Na Českobudějovicku prší
V Českých Budějovicích jsou stále zatopeny ulice Strakonická, Plzeňská, Mánesova u mostu přes Malši, který byl poškozen. Senovážné náměstí v centru města už je průjezdné.

Uzavřené jsou některé silnice i v okrese Český Krumlov. Kvůli zaplavenému mostu přes Malši je neprůjezdná silnice II/158 mezi Kaplicemi a Květoňovem. Silnice II/163 ve Vyšším Brodě a II/154 mezi Kaplicemi a Blanskem jsou uzavřené. Problémy jsou podle agentury DITA hlášeny i z dalších míst v jižních Čechách.

Povodně se přesouvají na Táborsko
Povodňová vlna by mohla zvednout hladinu až na třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, na Táborsku.

Voda se tak blíží k obcím v okolí řeky od Klenovic až po Bechyňsko. Policie už varovala obyvatele na dolním toku pod Táborem.

Praha se chystá na velkou vodu
Hlavní město Praha čeká v noci třetí stupeň povodňové aktivity. "Vltavou má podle odhadů odborníků protékat až 1600 kubíků za sekundu," řekla Markéta Bártová z dispečinku povodí Vltavy.

Primátor Igor Němec tvrdí, že město je na zvýšení hladiny připraveno, lidem nehrozí nebezpečí. Připraveny jsou například pytle s pískem. Obyvatelé by měli více sledovat stav vody ve Vltavě - více o Praze ZDE.

Praha poslala na pomoc speciální tým
Z Prahy vyjelo krátce po poledni na pomoc při záplavách do Českých Budějovic šest jednotek pražských hasičů. Mezi 36 záchranáři je i speciální SAR tým, který zasahuje v krizových událostech po celé republice.

Tato zásahová skupina se účastnila například i záchranných akcí po zemětřesení v Turecku v roce 1998. Tým se skládá i z profesionálních lezců, kteří vyprošťují lidi zavalené ve zřícených domech. Je vybaven speciálními lany a vyprošťovacími přístroji.

Tisíce lidí opustily domovy
Hasiči do rána evakuovali přes dva tisíce lidí z Českých Budějovic, Týna nad Vltavou, Hluboké nad Vltavou, Vodňan, Protivína a dalších měst a obcí na Malši a Blanici.

Na pomoc přijelo jednapadesát vojáků z pluku Civilní obrany v Jindřichově Hradci, aby postavili záchytný tábor.

První série evakuací začala v Českých Budějovicích v půl čtvrté ráno. Dva přistavené autobusy odvezly na třicet lidí k ubytování do domova mládeže U Hvízdala.

Čtrvtina Budějovic je bez elektřiny
Energetici mají nejsložitější práci přímo v Českých Budějovicích, kde je asi čtvrtina lidí je bez proudu. "O městě je známo, že je položeno nízko, takže máme desítky trafostanic pod vodou. V terénu máme všechny lidi," řekl iDNES vedoucí dispečinku Jihočeské energetiky Pavel Klíma.

Podle informací zpravodaje MF DNES je bez elektřiny i českobudějovická nemocnice a některé semafory. "Nejčastěji jsou bez elektřiny oblasti okolo Malše a Vltavy, kde je nejvíc zatopených rozvoden," podotkl Klíma.

Energetici čekají na pokles hladiny. "Trafostanici vypneme rychle, ale vrátit ji do původního stavu je hlavně časově velmi obtížné. Nejdříve musíme vyčerpat vodu, pak musíme rozvodnu vysušit," popsal vedoucí dispečer.

Technici také nemají dost vysoušecích strojů. Klíma si proto netroufne odhadnout, kdy budoiu dodávky elektřiny obnoveny. "Všechno záleží na vodě. Může to být odpoledne, večer, ale taky třeba až zítra," upozornil.

Telefony jsou přetížené
Některé mobilní sítě na jihu Čech jsou v souvislosti se záplavami přetížené. Nemožnost se dovolat hlásí zejména zákazníci Eurotelu. Žádný ze tří tuzemských operátorů však nezaznamenal výpadek sítě, pouze RadioMobilu vyřadila voda v centru Českých Budějovic jednu základnovou stanici.

Síť Eurotel je místy vytížena na 80 až 120 procent, proto se lidé nemohou dovolat. Síť ale běží, i když několik desítek stanic zejména v okolí Českých Budějovic a Českého Krumlova muselo být kvůli výpadku proudu napojeno na záložní zdroje. Eurotel navíc do oblasti stáhl tři mobilní základnové stanice.

Síť RadioMobilu T-Mobile je také v provozu, pouze v okolí vyřazené základnové stanice může být slabší signál.

Český Mobil zaznamenal zvýšení provozu, které však síť Oskar zatím zvládá údajně bez větších problémů.

Kvůli zatopení vedlejší telefonní ústředny Českého Telecomu nefunguje 1762 pevných linek v části centra Českých Budějovic. Technici firmy museli vypnout napájení ústředny, protože v objektu Telecomu bylo 15 centimetrů vody.

Škody půjdou do desítek milionů
Škody, které způsobily klientům největších pojišťoven v posledních dnech přívalové deště a záplavy, se jenom v jižních Čechách budou počítat v desítkách milionů korun. Tyto odhady se ale brzy ještě zvýší, protože hladiny některých řek stále stoupají. Více o škodách čtěte ZDE.

Podhradí se ocitlo v ohrožení

 Ačkoliv na jihu Moravy tolik nepršelo, musely ráno úřady v Podhradí nad Dyjí na Znojemsku vyhlásit třetí třetí stupeň povodňové aktivity neboli takzvaný stav ohrožení. Hladina Dyje se totiž vzedmula po vydatných deštích v jižních Čechách a v sousedícím Rakousku, kde povodí řeky Dyje začíná.

"Trojku máme hlášenou v Podhradí nad Dyjí, pod ním je již Vranovská přehrada, která vodu udrží.  V Podhradí očekáváme kulminaci hladiny kolem deváté hodiny večerní. Pak už bude klesat," odhadovala vedoucí odboru vodního hospodářství znojemského okresního úřadu Jana Stará.

"Kde je nízký břeh, tam se voda vylila na louky, ale v zastavěné části obce se voda drží v korytě. Pokud by přišla další přívalová vlna, tak by se zřejmě z koryta vylila. V tom případě by ale zatopila snad jen okolní zahrady, ne obytná stavení," mínila Eva Benešová z obecního úřadu v Podhradí nad Dyjí.

Voda kolem třetí hodiny odpolední sice skutečně opustila koryto řeky a zaplavila asi metrový pás kolem něj, žádné škody nezpůsobila.

Zavřená ulice v Brně (8. srpna 2002).

Muž z Bavorova v jižních Čechách (8. srpna 2002)

Zaplavená část Českých Budějovic (8. srpna 2002).

Zatopená část Českých Budějovic (8. srpna 2002).

Záplavy u Hluboké nad Vltavou (8. srpna 2002).

Zaplavená Hluboká nad Vltavou (8. srpna 2002).

Zatopená část jižních Čech (8. srpna 2002).

Zatopená část Jihočeského kraje (8. srpna 2002).

Otava u mostu v Písku (8. srpna 2002).

Na Českobudějovicku platí stav ohrožení. Povodně v jižních Čechách si vyžádaly první oběti. Úřady evakuovaly na dva tisíce lidí. Do zaplavených oblastí přiletěl premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross (8. srpna 2002).

Na Českobudějovicku platí stav ohrožení. Povodně v jižních Čechách si vyžádaly první oběti. Úřady evakuovaly na dva tisíce lidí. Do zaplavených oblastí přiletěl premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross (8. srpna 2002).

Na Českobudějovicku platí stav ohrožení. Povodně v jižních Čechách si vyžádaly první oběti. Úřady evakuovaly na dva tisíce lidí. Do zaplavených oblastí přiletěl premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross (8. srpna 2002).

Povodně v jižních Čechách si vyžádaly první oběti. Úřady evakuovaly na dva tisíce lidí. Do zaplavených oblastí přiletěl premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross (8. srpna 2002).

Povodně v jižních Čechách si vyžádaly první oběti. Úřady evakuovaly na dva tisíce lidí. Do zaplavených oblastí přiletěl premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross (8. srpna 2002).

Povodně v jižních Čechách si vyžádaly první oběti. Úřady evakuovaly na dva tisíce lidí. Do zaplavených oblastí přiletěl premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross (8. srpna 2002).

Povodně v jižních Čechách si vyžádaly první oběti. Úřady evakuovaly na dva tisíce lidí. Do zaplavených oblastí přiletěl premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross (8. srpna 2002).

Povodně v jižních Čechách si vyžádaly první oběti. Úřady evakuovaly na dva tisíce lidí. Do zaplavených oblastí přiletěl premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross (8. srpna 2002).

Povodně v jižních Čechách si vyžádaly první oběti. Úřady evakuovaly na dva tisíce lidí. Do zaplavených oblastí přiletěl premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross (8. srpna 2002).

Povodně v jižních Čechách si vyžádaly první oběti. Úřady evakuovaly na dva tisíce lidí. Do zaplavených oblastí přiletěl premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross (8. srpna 2002).

Povodně v jižních Čechách si vyžádaly první oběti. Úřady evakuovaly na dva tisíce lidí. Do zaplavených oblastí přiletěl premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross (8. srpna 2002).

Povodně v jižních Čechách si vyžádaly první oběti. Úřady evakuovaly na dva tisíce lidí. Do zaplavených oblastí přiletěl premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross (8. srpna 2002).

Povodně v jižních Čechách si vyžádaly první oběti. Úřady evakuovaly na dva tisíce lidí. Do zaplavených oblastí přiletěl premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross (8. srpna 2002).

Povodně v jižních Čechách si vyžádaly první oběti. Úřady evakuovaly na dva tisíce lidí. Do zaplavených oblastí přiletěl premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross (8. srpna 2002).

Žena ve vodě na Budějovicku (8. srpna 2002).

Momentka ze zaplavených Českých Budějovic.

Momentka ze zaplavených Českých Budějovic.

Momentka ze zaplavených Českých Budějovic.

Momentka ze zaplavených Českých Budějovic.

Momentka ze zaplavených Českých Budějovic.

Momentka ze zaplavených Českých Budějovic.

Momentka ze zaplavených Českých Budějovic.

Momentka ze zaplavených Českých Budějovic.

Momentka ze zaplavených Českých Budějovic.

Momentka ze zaplavených Českých Budějovic.

Momentka ze zaplavených Českých Budějovic.

Momentka ze zaplavených Českých Budějovic.

Momentka ze zaplavených Českých Budějovic.

Momentka ze zaplavených Českých Budějovic.

Historické centrum Českých Budějovic obtékají řeky Vltava, Malše a Mlýnská stoka.

Hasiči evakuují obyvatele českobudějovické čtvrti Havlíčkova kolonie, kterou zalila rozvodněná Malše.

Požárníci pomáhají starší ženě uniknout ze zatopeného sídliště v Českých Budějovicích.

Obyvatelka českobudějovického sídliště se brodí se svým psem do bezpečí.

Obojživelné vozidlo z druhé světové války prokázalo službu svému majiteli v ulicích v centru Českých Budějovic.

Hladina dosahuje téměř k mostovce Dlouhého mostu v Českých Budějovicích.

Panoramatický snímek zatopených českobudějovických ulic.

Momentka ze zaplavené jihočeské metropole.

Malý stadion v Českých Budějovicích se rovněž ocitl pod vodou.

Do boje s povodní nasadilo město těžkou techniku - bagry na mostě přes Malši.

Realita je drsná - za vodou tentokrát českobudějovičtí nemusejí do bazénu...

Ještě včera tudy chodili obyvatelé Českých Budějovic přes říčku Malši po lávce...

Policejní vrtulník přelétá nad zatopenou oblastí.

Řeky vylité z břehů zcela zaplavily obce na jejich březích.

Rozvodněná Malše se prodírá pod jedním z českobudějovických mostů, které spojují historické centrum města s okolím.

Sv. Jiří na Plzeňsku je zcela odříznutý od okolí.

Záchranáři evakuují ze zatopeného domu 78letého Františka Řehoře.

Řidiče uvěznila velká voda na střeše automobilu uprostřed zaplaveného českobudějovického sídliště.

Přeplněná římovská přehrada upouští vodu.

Koryto Malše nepojme masy vody, které vypouští přeplněná Římovská přehrada.

Rozvodněná jihočeská řeka Malše se vylila z břehů.

Přehradní nádrž Římov, přeplněná po přívalových deštích, musela začít upouštět vodu.

Rozvodněná Malše zatopila domy na březích.

Premiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross navštívili také hasičský záchranný sbor v Českých Budějovicích.

Zavřená půjčovna loděk na Střeleckém ostrově. Nadcházející noci se v Praze očekává průtok asi 1600 metrů krychlových za sekundu, což odpovídá třetímu stupni povodňového nebezpečí.

Zaměstnanci Budějovického měšťanského pivovaru v Českých Budějovicích se snaží pochytat pivní sudy, kterých jim rozvodněná Malše odnesla několik stovek.

Pionýrům z oddílu Kryštofa Kolumba vytopila velká voda tábor.

Povodně postihly také Plzeňsko.

Zatopené ulice na Plzeňsku.

Záchranáři evakuují obyvatele zaplavených oblastí na Plzeňsku.

Zatopené Zátkovo nábřeží v Českých Budějovicích.

Žena kbelíkem vylévá vodu ze zatopeného obchodu.

Voda v Českých Budějovicích takřka zatopila mosty. Kvůli počasí na jihu Čech zemřela na Písecku 21letá dívka. (8. srpna 2002)

Voda zatopila část Českých Budějovicích. Kvůli počasí na jihu Čech zemřela na Písecku 21letá dívka. (8. srpna 2002)

Vodohospodáři vypouštějí vodu z Orlické přehrady, aby omezili sílu povodňové vlny z jižních Čech. (8. srpna 2002)

Vodohospodáři vypouštějí vodu ze Slapské přehrady, aby omezili sílu povodňové vlny z jižních Čech. (8. srpna 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video