Ničí válka svobodu?

  • 19
Mohou demokratické státy v případě ohrožení omezit svobody občanů? Odpověď zní: Nikoli. Mohou zpřísnit bezpečnostní režim tak, že na čas sníží kvalitu života, tedy i právo na soukromí a volný pohyb? Odpověď zní: Pokud je to zhola nezbytné, tedy ano. Základní demokratické svobody nesmějí být porušeny z důvodů ryze ideových i ryze pragmatických. Zavedení cenzury, zákaz činnosti politických stran, zákaz veřejných shromáždění jsou věci zdánlivě užitečné ve válečném stavu. Římská demokracie se ve zlých dobách dokonce utíkala k diktatuře.

Jenže veškerý étos moderní demokracie stojí a padá s tím, že občanské svobody jsou nezcizitelné. Tato "racionální víra" je v základech svobodných států. Čím by se lišily od teroristických režimů, kdyby se této víře zpronevěřily? Ale i selský rozum říká, že demokracie je výhoda. Dobrovolná kázeň volných lidí dokáže uvolnit víc energie než fanatická kázeň slepého stáda.

Ukázalo se to ve dvou velkých válkách v Evropě. Denně to dokazuje Izrael. Permanentně ohrožen, dovoluje si luxus křehkých koalic a parlamentního handrkování. Přesto a právě proto je silnější než okolní autokratické země.

Ale jak je to s dalšími vymoženostmi moderního světa? Může například policie bez povolení soudce odposlouchávat telefony? Ano. Každý soudný člověk ví, že včas zachycený hovor z letiště může zachránit stovky lidí. Proto nebude protestovat, když mu stát takto sáhne do soukromí. Nebude protestovat ani tehdy, když bude prolomeno bankovní tajemství. Zvažuji-li možnou ztrátu, která mě postihne, a možný zisk, pád moci teroristů, nejsem na pochybách.

Stát může přikročit i k takovým opatřením, jako je omezení dopravy. V USA nesmějí startovat práškovací letadla. Velké skupině lidí to ničí podnikání. Rozumnost celé věci je však opět zjevná. Riziko je obrovské, proto je nutno ho za každou cenu vyloučit.

Podobně, pokud se objeví, většina lidí snese kontrolní stanoviště na silnicích, častější zjišťování totožnosti a další nutné ústrky, které si nyní nedovedeme pořádně představit.

Pokud lidé věří v podstatu demokracie, nebudou se obávat ani růstu moci tajných služeb. Jaký důvod mají agenti svobodné země k tomu, aby šikanovali občany? Mimořádné kroky ovšem musí být řádně přijaty legálními institucemi a nesmí být pochyb o tom, že škody, které svobodě přinášejí, jsou vyváženy snahou o její obranu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue