Asyrská socha v bagdádském muzeu. Stoupenci Islámského státu začali pomocí...

Asyrská socha v bagdádském muzeu. Stoupenci Islámského státu začali pomocí buldozerů ničit asyrské památky ve městě Nimrúd na severu Iráku. (1. března 2015) | foto: AP

Archeolog: Řádění islamistů nemá obdoby, památky mizí i na černém trhu

  • 246
Barbarské a neospravedlnitelné, tak hovoří odborníci o destrukci starobylých památek islamisty v Iráku a Sýrii. Co do systematičnosti nemá jejich řádění obdoby, říká český archeolog Karel Nováček. UNESCO jejich počínání přirovnalo dokonce k válečným zločinům.

„Nemůžeme mlčet. Úmyslné ničení kulturního dědictví představuje válečný zločin,“ reagovala generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová v prohlášení na čtvrteční zprávy o ničení starobylého Nimrúdu buldozery (více o čtvrtečním nájezdu islamistů v Nimrúdu najdete zde). „Neexistuje absolutně žádné politické ani náboženské ospravedlnění pro ničení kulturního dědictví lidstva,“ namítala.

Nimrúd

Starověký Nimrúd na barevné litografii z 19. století

Tři tisíce let staré asyrské město se nachází dvacet kilometrů jihovýchodně od Mosulu. Své jméno získalo po legendárním lovci Nimrodovi a největší rozmach zažilo kolem roku 880 př. n. l. za vlády Ašurnasirpala II., kdy v něm žilo až sto tisíc lidí.

zdroj: Wikipedia

Bokovová dodala, že již upozornila Radu bezpečnosti OSN i hlavního žalobce Mezinárodního trestního soudu. Město Nimrúd, jehož kulturní bohatství sahá až do druhého tisíciletí před Kristem a jež přežilo bez větší úhony všechny války včetně americké invaze, nyní systematicky mizí pod rukama islámských radikálů. Podle iráckého ministerstva turistiky a památek přijeli ve čtvrtek s buldozery a ničili, co jim přišlo do cesty.

„Je tam odkrytá část citadely, kde se zachovaly pozůstatky monumentální palácové architektury, unikátní sochařská výroba a v 80. letech tam bylo nalezeno i množství movitých předmětů nevyčíslitelné hodnoty,“ popisuje starobylé naleziště v Nimrúdu archeolog Karel Nováček ze Západočeské univerzity v Plzni, který vedl vykopávky v nedalekém Kurdistánu. „Je tam otisknuto dva tisíce let severomezopotámské společnosti,“ vysvětlil iDNES.cz. 

K nejznámějším objektům v Nimrúdu patří okřídlené obří sochy mytologických démonů lamassu, majících podobu lvů nebo býků s lidskou hlavou. Jaké škody v Nimrúdu islamisté napáchali, není zatím jasné. Podle všeho se ale jejich řádění nevyhnulo ani těmto nesmírně cenným artefaktům.

„Našel se tam i proslulý zlatý poklad, ale ten je naštěstí schovaný v Bagdádu,“ dodává Nováček. 

Islamisté zničili sochy z dob Asyrské říše:

Co do systematičnosti nemá řádění islamistů obdoby

Již dříve zlikvidovali islamisté památky a rukopisy nevyčíslitelné hodnoty v Mosulu. Tam vyplenili knihovnu s přinejmenším osmi tisíci vzácných svazků. Barbarskému pálení rukopisů museli tehdy přihlížet místní vzdělanci (podrobnosti se dočtete zde).

„Destruktivní vlny, ať už samovolné, nebo skryté pod nějaký ideologický program provází dějiny lidstva od pradávna,“ připouští český archeolog. Nynější řádění islámských radikálů v Iráku a Sýrii, kde vyhlásili svůj chalífát, ale podle něj nemá obdoby.

„Přišli přímo se seznamem staveb, které budou zničeny a podle toho je odstřelují. Zaráží mě ta systematičnost. To je to, co mi připadá děsivé,“ říká. 

Podle Nováčka je velmi pravděpodobné, že některé artefakty z Nimrúdu skončí na černém trhu. „Důkazy pro to nejsou, ale je to nasnadě. Víme, jak funguje obchod se starožitnostmi v Sýrii, kde také Islámský stát působí, a stejný model spolufinancování svých aktivit vnáší i do Iráku,“ vysvětluje.

Dobytí Bagdádí

Irácké vládní síly znovu převzaly  kontrolu nad městem Bagdádí na západě Iráku, které hnutí Islámský stát (IS) obsadilo v polovině února. Oznámilo to velení mezinárodní koalice bojující proti IS, kterou vedou Spojené státy. Vojáci nyní zabrali především policejní stanici a tři místní mosty.

Pět kilometrů jižně od Bagdádí je přísně střežená letecká základna Ajn al-Asad. Na základně je asi 320 amerických instruktorů, kteří cvičí příslušníky sedmé irácké divize.

Na severu země pokračují tvrdé boje vládních sil s islámskými radikály o znovudobytí města Tikrít.

Zdroj: ČTK

„V tom málu zpráv, které zatím o Nimrúdu jsou, se objevila i zmínka o tom, že odvezli určitou část nálezů na nákladních autech do Mosulu. Je tedy evidentní, že předměty půjdou k prodeji.“

Jaká je hodnota těchto uloupených artefaktů, není jasné. „Nevíme, co přesně našli. Můj soukromý odhad ale je, že se tyto předměty budou prodávat poměrně dobře, protože jsou to nové nálezy. Když se jedná o nálezy z muzejních sbírek, tak je každý pozná a je tam mnohem vyšší riziko. V tomto případě je malé,“ míní archeolog.

Řada ukořistěných starožitností putuje z islamisty ovládaných území na syrsko-tureckou hranici, kde se koncentrují překupníci z celého světa. Škody napáchané těmito loupeživými nájezdy si odborníci ani netroufají vyčíslit.

Jak ale dodává Nováček, není pravděpodobné, že by pod rukama islamistů jednoho dne zmizel celý starobylý Nimrúd i se svými poklady ukrytými pod nánosy písku. „Dosud nebylo v silách žádného týmu odkrýt větší část města, které má asi čtyři kilometry čtvereční, a myslím si, že naštěstí není ani v silách Islámského státu celou tuto lokalitu zničit,“ domnívá se.

Území v Iráku a Sýrii ovládaná bojovníky Islámského státu

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue