Policisté přivádějí k soudu ředitele Regionální rady soudržnosti Severozápad Petra Kušnierze (24. 3. 2011)

Policisté přivádějí k soudu ředitele Regionální rady soudržnosti Severozápad Petra Kušnierze (24. 3. 2011) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Nic nedokazuje, že jsem bral úplatky, hájí se ředitel úřadu pro dotace

  • 10
Bývalý ředitel Úřadu regionální rady Severozápad Petr Kušnierz popírá, že bral úplatky za odsouhlasení žádostí o dotace z Evropské unie. Při zahájení hlavního líčení u Krajského soudu v Ústí nad Labem řekl, že o tom chybí důkazy. Obžaloba ho viní hned ze tří takových případů.

"Jsem nevinný. V celém spisu není jediný přímý důkaz, že jsem úplatek přijal," tvrdil soudu Kušnierz. Mimo jiné argumentoval tím, že jeho majetkové poměry odpovídají jeho platu sto tisíc korun měsíčně. "Můj plat byl dostatečně silný na to, abych přijímal banální úplatek a ještě se dělil," namítal.

Zakázky z obžaloby

Rodinný hotel pod Třebouňským kopcem, dotace 12 milionů korun, úplatek 1,2 milionu.

Penzion Villa Mannesman, dotace 15 milionů korun, úplatek nejméně 625 tisíc.

Rekonstrukce fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích, dotace v přípravě navýšená o milion na úplatek.

O statisícových úplatcích prohlásil, že pokud se něco takového dělo, byla to partyzánská práce zbylých obžalovaných, o které nevěděl.

Společně s Kušnierzem totiž před soudem stanuli jeho známí Václav Poláček a Roman Švec z Mostu a vyhazovač z litvínovské diskotéky Calypso Ukrajinec Vladislav Hleba (o jejich společné minulosti více zde).

Ti podle obžaloby zprostředkovávali kontakty žadatelů s Kušnierzem a vybírání desetiprocentní provize ze schválené dotace. Hleba je navíc obžalovaný i z vydírání. Jednomu z žadatelů podle žalobce vyhrožoval, že se mohlo "přinejmenším stát, že rekonstruovaný objekt začne hořet".

Před soudem stojí také tři lidé obžalovaní z toho, že úplatky dávali (o obžalobě podrobněji zde).

Podojíme chomutovskou kravičku, psali si obžalovaní

Proti obžalovaným svědčí odposlechy a esemesky, které si posílali. Stálo v nich například: "Bude na dárky a na jaře na auta" nebo  "Mikeš dal 250 tisíc, baba by šla sestřelit za víc" či "Podojíme chomutovskou kravičku, která mléko dává."

Kušnierz u soudu tvrdil, že neví, co esemesky znamenají. "Nechápu pointu," řekl.

Mimo jiné ale potvrdil, že v případě jedné z žádosti selhal i odbor životního prostředí ústeckého krajského úřadu. Loni v září totiž antedatoval dokument, který umožnil vrátit do hry o dotace zamítnutý projekt na rekonstrukci penzionu Villa Mannesman.

"Úředníci jen chtěli zabránit problémům," odmítl Kušnierz, že by dokument se zpětným datem z roku 2008 vznikl na základě úplatku.

"Krajský úřad neobdržel žádnou oficiální informaci o údajném podezření, že některý z úředníků antedatoval úřední dokument. Je jisté, že pokud by státní zastupitelství takové informace mělo, jistě by se s nimi obrátilo na vedení krajského úřadu a dále konalo," reagovala na to mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková.

Hlavní líčení je naplánované do pátku, rozsudek se ale předpokládá až v příštím roce. Kušnierzovi jako úřední osobě hrozí trest až na 12 let, jeho komplicové mohou skončit za mřížemi až na osm let, uplácející podnikatelé na pět nebo šest let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video