Monika Doležalová ve svém bytě u věcí, které jí zabavil exekutor

Monika Doležalová ve svém bytě u věcí, které jí zabavil exekutor | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Nic nedlužili, jen pronajali byt, přesto jim exekutoři zabavili věci

  • 594
Manželé Doležalovi pronajali v Brně byt ženě, která dlužila peníze. Vykonavatel exekuce však přišel zabavovat majetek jim. Všechny věci v bytě tak mají nálepku "exekučně zabaveno".

Doležalovi byt pronajali paní Blance, která nebyla schopná splácet půjčku a nyní dluží 166 tisíc korun. A protože má trvalé bydliště napsané u Doležalů, vyrazili exekutoři zabavovat k nim.

"Polepili naši starou lednici, pračku, televizi, počítač a další věci. Nenechali si vysvětlit, že nepatří paní Blance, ale nám. Nebyla s nimi řeč," popisuje úterní zážitek Petr Doležal.

O finančních problémech paní Blanky manželé věděli, ve složité situaci jí ovšem chtěli pomoci. Žena se po rozvodu stará sama o dvě děti. Dlužila nájemné, tak se rozhodla vzít si půjčku.

"Kvůli snižování stavů jsem pak přišla o práci. A úroky pořád nabíhaly dál," vypráví paní Blanka. Vše nakonec skončilo až exekucí.

"Je mi líto, že jsem Doležalovým způsobila takové potíže," posteskla si žena.

Petr Doležal poslal na vykonavatele exekuce Marka Ondrušku stížnost. "Utvrzuji se v názoru, že exekutoři jsou mafie, která si může dělat, co chce," napsal hned v úvodu Doležal.

Exekutor: Postupovalo se podle zákona

Podle Ondruškova nadřízeného, exekutora Marcela Kubise, ale k žádné svévoli nedošlo.

"Exekutor má právo sepsat seznam věcí dlužníka v místě, kde je má uložené. Přitom musí poučit přítomné, že pokud zabavované věci patří jim, mohou podat návrh na vyškrtnutí ze zápisu. Tak se také stalo," uvedl Kubis.

Monika Doležalová ve svém bytě u věcí, které jí zabavil exekutorMonika Doležalová ve svém bytě u věcí, které jí zabavil exekutor

Doležalovi však mohli exekutorům ukázat jen platnou nájemní smlouvu s paní Blankou. Faktury ke starým přístrojům, které exekutoři odhadli na celkem deset a půl tisíce korun, však neměli.

"Je to nefér. Jsou to už dlouho používané věci. Já nemám doklady ani na ty moje," postěžovala si paní Blanka.

Doležalovi mohou vlastnictví doložit do třiceti dnů. Pokud exekutor neuzná, že jim věci patří, mají ještě možnost podat vylučovací žalobu.

"I když uspěji, podle právníka mi soudní poplatek tři tisíce korun nikdo nevrátí. Má to smysl kvůli věcem za deset a půl tisíce?" zlobil se Doležal.

Před policií utekli

Na exekutory dokonce zavolal policii. Když ale přijeli na místo, muži už byli pryč.

"Byli jsme už hotovi, neměli jsme důvod tam zůstávat. Na policisty se někdy čeká i dvě hodiny," vysvětlil Ondruška, proč nečekal a odjel.

Přístup exekutorů hájí mluvčí Exekutorské komory Monika Zajícová. "Praxe je taková, že každý dlužník tvrdí, že věci nepatří jemu. Jen aby je exekutoři nezabavili," řekla Zajícová.

Naopak, kdyby Ondruška věci nezabavil, tak by podle mluvčí poškodil věřitele.

Monika Doležalová ve svém bytě u věcí, které jí zabavil exekutorMonika Doležalová ve svém bytě u věcí, které jí zabavil exekutor

Zabavené věci polepené exekučními nálepkami zatím exekutoři neodvezli. Dlužící žena se s Ondruškou dohodla, že do čtrnácti dnů se pokusí alespoň část peněz splatit. Kde je sežene, zatím netuší.

465 stížností na exekutory

Když má někdo pocit, že exekutor nejedná podle platných předpisů, může na něho podat stížnost. A to lze buď k Exekutorské komoře, nebo na ministerstvo spravedlnosti.

"Mnohdy lidé využijí obě možnosti. Většinou ale dávají přednost ministerstvu. Mají dojem, že komora exekutorům nadržuje," sdělila mluvčí Zajícová.

Za rok 2010 eviduje ministerstvo spravedlnosti 465 stížností na exekutory. Za rok 2009 jich lidé podali dohromady 499.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video