David Šeich

David Šeich | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Nic jsem ovlivnit nemohl, brání se poslanec Šeich

  • 40
Dělat s poslancem ODS Davidem Šeichem rozhovor na téma jeho firmy, znamená obrnit se trpělivostí. Kvůli údajnému střetu zájmů rezignoval na post ve Výboru pro evropské záležitosti. Tvrdí ale, že nich špatného neudělal. "Nic jsem ovlivnit nemohl," ujišťuje.

Proč jste vlastně vystoupil z Výboru pro evropské záležitosti, když tvrdíte, že jste nic špatného neudělal?
Chtěl jsem především ukončit všechny spekulace a dohady. Ty pramení z toho, že mnozí lidé nevědí, že výbor, ve kterém jsem byl, nenastavuje pravidla pro čerpání z evropských fondů. Ty nastavuje vláda.

Nebyl jste ale ve střetu zájmů, jestliže se vaše firma zabývá ve velkém poradenstvím jak čerpat peníze z EU?
Ani na jedinou minutu jsem se nemohl a také nedostal do střetu zájmů.

Jak firma Eurovision vlastně v současnosti funguje?
Její akcie jsou prodány a všechny ostatní informace jsou na internetu. Je potřeba se bavit se současným managementem, do kterého já už velmi dlouhou dobu nezasahuji.

Takže vy nic o této firmě neřeknete?
Já informace o ní nemám, management mi je ani nemusí poskytnout.

Můžete alespoň říci, jaké dotace jste například v minulých letech vyjednal, v jakém období a pro koho?
Pokud vím, všechno je na internetu.

Ale vy byste mohl takové informace poskytnout...
Mohl bych to načíst na tom internetu.

Nepamatujete si alespoň něco?
Já společnost několik let neřídím. Opravdu se musíte zeptat současného managementu.

Nemyslíte, že při získávání zakázek například pro města hrálo roli to, že jste poslanec a významný člen ODS?
Jestliže byla společnost určitým lídrem trhu, tak určitě měla zakázky od měst, kde vládly různé politické strany. A co si pamatuji z doby před několika lety, vždy se soutěžilo v nějakých velmi transparentních soutěžích.

Vy jste poslancem od roku 2002, kdy jste pro onu firmu přestal pracovat?
Já už jsem všechny informace poskytl.

Nemůžete říci, kdy to bylo?
Jestli chcete, pošlete mi to mailem, já vám úplně přesně odpovím.

Nepamatuje si to?
Já jsem se před svým působením v Poslanecké sněmovně jako expert na evropské fondy touto problematikou zabýval. Ve chvíli, jak jsem byl zvolen do Sněmovny, tak jsem předal managementu společnosti veškeré povinnosti související s operativním chodem společnosti. Ve chvíli, kdy bylo možné najít osobu, která převzala všechny výkonné a statutární funkce, tak jsem jí to předal. Intenzivně jsem přitom hledal kupce.

Jenže jste ho hledal několik let.
Jelikož je to obor ne úplně běžný, tak se kupec hledá nějakou dobu. K tomu, aby byla společnost prodána, tak byla transformována na akciovou společnost, akcie byly prodány a teď probíhá zápis.

To znamená, že jako poslanec jste už fungování firmy neovlivňoval? Nepracoval jste pro ni, když jste byl členem Výboru pro evropské záležitosti, nepodílel jste se na získávání peněz z evropských fondů, "nepřihrál" jste jí nějakou zakázku?
V žádném případě ne.

Opravdu?
Ten výbor nemá žádnou reálnou šanci se na něčem takovém podílet. Poslanec, stejně jako žádný výbor či Sněmovna, nemají žádnou možnost rozhodovat o jediné koruně či euru evropských dotací. Evropský výbor se zabývá politikou, legislativou, přijímá naprosto platonická usnesení o tom, že by se měly peníze čerpat rychleji.

Přesto ale máte možnost být jako politik blízko této problematice.
Já jsem chtěl kolegům spíše pomoci nějakou praktickou radou, než že bych se tam mohl dozvědět něco o čerpání konkrétních peněz.

S věcmi kolem peněz z EU tedy končíte, čím se vlastně budete zabývat?
Budu se soustředit na práci v zahraničním výboru, kde jsem místopředsedou. V příštím týdnu odstartujeme například iniciativy, které se týkají bezvízového styku s USA. Tomu se už dlouho věnuji.

Jak se vlastně cítíte, jako politik, který byl přistižen s alkoholem za volantem a nyní ho provází nejasnosti kolem podnikání?
Každý má možnost se osobně se mnou seznámit a poznat, jaký skutečně jsem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video