Nezvolený prezident posílí ČSSD

  • 25
Dvě nezdařené volby hlavy státu rozhodly o tom, že od 3. února zůstane Česko bez prezidenta. Václavu Havlovi vyprší mandát, zatímco strany se budou teprve dohadovat na způsobu a kandidátech pro příští volbu. Ústava část prezidentských pravomocí rozdělí mezi premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny. Nikdo ale například nepodepíše nový zákon.

Vladimír Špidla získá od 3. února právo jmenovat soudce a udělovat amnestii. Navenek bude zastupovat Českou republiku, bude moci sjednávat a schvalovat mezinárodní smlouvy. Stane se rovněž vrchním velitelem ozbrojených sil.

Předsedovi sněmovny Lubomíru Zaorálkovi dá Ústava zmocnění odvolávat premiéra a ministry nebo rozpustit Poslaneckou sněmovnu. Bude mít také právo jmenovat členy Bankovní rady centrální banky.

Pokud by se o novém prezidentovi nerozhodlo v nejbližších týdnech, jmenoval by rovněž soudce Ústavního soudu. Devíti soudcům z patnácti končí v létě mandát, desátému na podzim. Premiér Špidla připustil, že by se jmenování mohlo odehrát v režii ČSSD.

Jak upozorňuje úterní Právo, Ústava premiérovi mimo jiné umožní odvolat na návrh vlády předsedkyni Českého statistického úřadu. Vladimír Špidla byl mezi prvními, kdo kritizoval Marii Bohatou za zveřejnění chybných výsledků zahraničního obchodu a vyzval ji k rezignaci.

Některé úkoly hlavy státu nemůže zastat nikdo jiný, než nově zvolený prezident. Dokud nesloží přísahu Havlův nástupce, nebude mít kdo podepisovat zákony a vracet je parlamentu. Nikdo nedostane milost a nezmění se vedení Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sociální demokracie hodlá využít dočasného převzetí pravomocí při vyjednávání před třetí volbou.

Při hledání obecně přijatelného kandidáta má podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha působit představa, že po dobu několika měsíců až jednoho roku by tyto pravomoci vykonával Vladimír Špidla s Lubomírem Zaorálkem.

Předseda US-DEU Petr Mareš ujistil, že unie na sebe tímto způsobem tlačit nenechá. Ironicky poznamenal, že Škromach je proslulý jako jemný diplomat a jeho výrok to opět potvrzuje.

"Pevně doufám, že ho nikdo nebude moc poslouchat, protože tímto způsobem bychom se asi daleko nedostali," dodal předseda unie.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda chápe převzetí pravomocí sociálními demokraty nikoli za hrozbu, ale za fakt. "Je to pouze jistota v Ústavě. Když budeme chvíli bez prezidenta, tak bude zřejmé, kdo za něj vykonává některé funkce," řekl Radiožurnálu.

PŘEVEDENÍ PREZIDENTSKÝCH PRAVOMOCÍ

Premiér:
- zastupuje stát navenek
- sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy; sjednávání mezinárodních smluv může přenést na vládu nebo s jejím souhlasem na její jednotlivé členy
- je vrchním velitelem ozbrojených sil
- přijímá vedoucí zastupitelských misí
- pověřuje a odvolává vedoucí zastupitelských misí
- propůjčuje a uděluje státní vyznamenání, nezmocní-li k tomu jiný orgán
- jmenuje soudce
- má právo udělovat amnestii.

Předseda PS:
- jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi
- svolává zasedání Poslanecké sněmovny
- rozpouští Poslaneckou sněmovnu
- pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády
- jmenuje soudce Ústavního soudu, jeho předsedu a místopředsedy
- jmenuje členy Bankovní rady České národní banky
- vyhlašuje referendum o přistoupení České republiky k Evropské unii a jeho výsledek.

Nepřenosné pravomoci:
- jmenuje ze soudců předsedu a místopředsedy Nejvyššího soudu
- odpouští a zmírňuje tresty uložené soudem, nařizuje, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo, a zahlazuje odsouzení
- má právo vrátit parlamentu přijatý zákon s výjimkou zákona ústavního
- podepisuje zákony
- jmenuje prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu
- vyhlašuje volby do Poslanecké sněmovny a do Senátu
- jmenuje a povyšuje generály.


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video