Wade Michael Page na nedatovaném snímku

Wade Michael Page na nedatovaném snímku | foto: Reuters

V sikhském chrámu střílel muž propuštěný z armády USA, řekla policie

  • 103
Americká FBI se usilovně snaží objasnit okolnosti nedělní střelby v sikhském chrámu v americkém Wisconsinu. Incident, který si vyžádal sedm obětí, byl označen za teroristický čin, o jeho motivech ale zatím jasno není. Policie zveřejnila jméno útočníka, byl jím 40letý armádní vysloužilec Wade Michael Page.

Už podle tetování na vrahově těle a z některých dalších indicií policie podle agentury ČTK usoudila, že útok byl aktem "vnitrostátního terorismu", tedy činem zosnovaným uvnitř USA. Útočníkem byl běloch, čtyřicátník Wade Michael Page, který sloužil v americké armádě.

Page byl v armádě šest let. Pracoval mimo jiné jako údržbář raketového systému, naposledy na severokarolínské základně Fort Bragg. Agentura Reuters doplnila, že muž byl z armády vyloučen v roce 1998 pro nevhodné chování. Údajně byl přistižen při službě opilý. CNN dodává, že Page byl známý pro své rasistické názory.

Podle zdrojů obeznámených s vyšetřováním zřejmě bývalý voják neměl vazby na žádnou extremistickou skupinu. Stanice NBC News nicméně informovala, že Page byl zpěvákem a kytaristou neonacistické skupiny End Apathy.

Podle svědků beze slova zahájil palbu na sikhské věřící shromažďující se k nedělní ranní modlitbě. Čtyři lidé zahynuli uvnitř modlitebny, tři další, včetně útočníka, venku. Americký web The Huffington Post uvádí, že byl muž bez vlasů.

Pláč a křik v telefonu

K modlitbě mířil i čtyřicetiletý Jatinder Mangat. Když se k němu donesly zprávy o střelbě, pokoušel se okamžitě spojit se svým strýcem, který je nejvyšším představitelem chrámu v Oak Creek. Telefon však místo strýce zvedl nejvyšší kněz Gurmail Singh.

"Slyšel jsem, jak pláče, všichni za ním křičeli," popisuje Mangat drastický telefonát. "Řekl, že strýc byl postřelen, leží na podlaze a ptá se, proč nikdo nevolá policii a záchranku." Sikhský kněz Singh byl v době hovoru zamčen spolu s pěti dalšími lidmi na záchodech, jak popisuje web amerického listu New York Times.

Sikhismus

Sikhismus je náboženství s kořeny v Indii patnáctého století. S třiceti miliony věřících se jedná o páté nejrozšířenější monoteistické náboženství a také o náboženství s největším nárůstem věřících vůbec. Letošní rok si američtí sikhové připomínají stoleté výročí od založení jejich prvního chrámu na území USA.

Sikhové nosí na hlavách výrazné turbany, což může vést k mylné představě, že se jedná o muslimy. Právě pro takové dezinterpretace počet útoků na sikhy v USA po 11. září 2001 výrazně stoupl. Jak podotýká CNN, první obětí po útocích na WTC se stal vyznavač sikhismu, kterého na arizonské benzince zastřelil v rámci "odplaty" americký letecký mechanik.

Podobný příběh popisuje i Neal Gill. Také zrovna jel k chrámu, když mu zavolal známý s tím, že se uvnitř střílí. Zbytek dne pak Gill strávil v autě v zavřené ulici kousek od místa činu a strachoval se o své přátele. "Naše komunita je velice mírumilovná. Nechápu, proč se to stalo."

Gill neví, zda útočníka nazývat přímo teroristou, v jednom má ale podle amerického deníku The Washington Post jasno: "Byl to nemocný člověk. Nemocný člověk, to můžu říct s určitostí."

Policisté v noci na pondělí vyklidili tři bloky nájemních domů ve čtvrti Cudahy na předměstí Milwaukee, kde střelec bydlel. Sousedé vraha popsali jako muže příjemného vzezření a mírumilovného vystupování.

Zármutek z Indie

Indický premiér Manmóhan Singh prohlásil, že je střelbou v sikhském chrámu "hluboce šokován a zarmoucen". "Zvláště bolestné je to, že tento čin neodůvodněného násilí byl zaměřen proti náboženskému terči," dodal podle ČTK v prohlášení Singh, který je sám sikh. "Doufáme, že úřady pomohou postiženým rodinám a zajistí, aby se podobné násilné činy v budoucnu neopakovaly," dodal.

Chrám se nachází v Oak Creek asi dvacet minut cesty podél Michiganského jezera jižně od Milwaukee. Při útoku zastřelil útočník šest lidí, několik dalších utrpělo zranění a nejméně tři jsou v nemocnici. Vraha na místě zastřelil policista, který je po přestřelce v kritickém stavu. V době masakru byla v chrámu asi stovka lidí vesměs indického původu (více čtěte zde).

Oak Creek leží jižně od Milwaukee.

Oak Creek leží jižně od Milwaukee.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video