Neznámý jed otrávil stovky ryb

Přibližně sto kilogramů ryb v Hodkovicích nad Mohelkou usmrtil dosud neznámý jed. Vzorky uhynulých ryb a znečištěnou vodu z řeky Mohelky nyní zkoumají inspektoři a odborníci ze Státního veterinárního ústavu v Praze.
"Škodu, jakou neznámá chemikálie v řece napáchala, dokážeme zatím jen velmi těžko vyčíslit," řekl rybářský technik Tomáš Kava ze Severočeského územního svazu rybářů v Ústí nad Labem. V říčce přitom bylo množství chráněných živočichů.

"Pokud budeme mluvit pouze o pstruhu obecném, kterého jsme v Mohelce vysadili, tak její výši odhaduji na pětadvacet tisíc korun. Vzhledem k tomu, že v říčce se velmi dobře dařilo i takovým ohroženým druhům ryb, jako je střevle potoční a mihule říční, je docela dobře možné, že se celková škoda vyhoupne přes sto tisíc korun," podotkl Kava.

Uhynulých ryb si v úterý všimli rybáři a přivolali nejenom policii, ale upozornili i inspektory životního prostředí a veterináře. "Nákaza to nebyla, o tom jsem přesvědčený," řekl Petr Kaudel z Okresní veterinární správy Liberec. "Problémy začaly už v úterý, kdy se malé rybky pohybovaly ve vodě jako omráčené. Ve středu uhynuly všechny. Byly to ryby od dvou do čtyř let. Konkrétně pstruh obecný, lipan podhorní, mihule říční a vranka obecná," upřesnil.

Rybáři posbírali okolo sedmi set kusů uhynulých pstruhů. "Toto číslo není konečné, některé ryby odplavaly po proudu o kus dál, jiné uvízly u břehu nebo se o něco ve vodě zachytily," upřesnil Kava. Jak dodal, je obtížné určit, co bylo příčinou otravy ryb: "Neviděl jsem je, takže nevím, jak se v řece chovaly nebo jak byla voda zbarvená."

Podle Ivety Kruškové z referátu životního prostředí Okresního úřadu v Liberci by mohly být první laboratorní výsledky k dispozici už v pondělí. "Hned v úterý a pak ještě ve čtvrtek jsme odebrali několik různých vzorků, hlavně u výpustí a také u břehu, kam se chemikálie mohla vsáknout," sdělila Krušková.

Policisté rovněž čekají na výsledky rozboru vody a uhynulých ryb. "V úterý našli svědci ve vodě v úseku půl kilometru sedm mrtvých ryb, pak jich ale rychle přibývalo," řekla liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková. "Proto odborníci odebrali vzorky zejména u výpustí okolních závodů a továren. Teprve až zjistíme, jak se látka do vody dostala, tak můžeme říci, kdo za to ponese zodpovědnost."

Podle hlavní inspektorky liberecké pobočky České inspekce životního prostředí Hany Kolářové je někdy velmi těžké najít viníka. "Nelze vyloučit možnost, že chemikálii vylil z barelu do vody někdo cizí, kdo zrovna projížděl okolo," připustila Kolářová.

Liberečtí hasiči, kteří dokáží z povrchu vody odstranit například naftu nebo ropu, tentokrát nezasahovali. "Jakmile nečistota nebo chemikálie neplave po povrchu, tak norná stěna ani vapex nepomůže," potvrdil operační důstojník libereckých hasičů Karel Skořepa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video