31. května 1925 se konaly v Lánech legionářské slavnosti. Za děti legionářů

31. května 1925 se konaly v Lánech legionářské slavnosti. Za děti legionářů přišla Masaryka pozdravit dcera jednoho z nich. Legionáři patřili v neklidném politickém ovzduší první republiky k Masarykovým spojencům. | foto: Hradní archiv

Neznámé fotky ukazují Masarykův každodenní život, podívejte se

  • 187
Masaryk "na čtyřech", jak z kanálu loví dětský míč. Anebo jak se po prvním československém a uctívaném prezidentovi válejí na trávníku nazí vnuci. Stovky nikdy nepublikovaných či zapomenutých fotografií prvního prezidenta zveřejňuje nyní Archiv Národního muzea.

"Pravověrní" Masarykovi příznivci by mohli být pobouřeni. Milena Běličová z Národního muzea si však myslí, že k tomu nemají důvod.

"Ty snímky – na rozdíl od většiny známých – ukazují Masaryka jako citlivého člověka, který miloval děti, přírodu, výlety s přáteli, jízdu na koni a nepotrpěl si na kult. Naopak – celý život proti kultu bojoval. Možná vůbec poprvé tak můžeme poznat lidský rozměr tohoto státníka," domnívá se Běličová.

Kromě zámku v Lánech měl prezident Masaryk k dispozici i opravené sídlo ve slovenských Topoľčiankách. Na snímku z 22. září 1925 si hrál se svými vnuky. Přitom ho i filmovali.

Kromě zámku v Lánech měl prezident Masaryk k dispozici i opravené sídlo ve slovenských Topoľčiankách. Na snímku z 22. září 1925 si hrál se svými vnuky. Přitom ho i filmovali.

Nad mapou s generály

Chybělo přitom málo a deset tisíc unikátních fotografií z let prezidentování T. G. Masaryka bylo skartováno jako nezajímavé hradní archiválie.

Ještě za totality snímky na poslední chvíli zachránil Aleš Chalupa z Národního muzea a až donedávna se na nich hromadil prach a plíseň.

Lány, červenec 1924. Pauza během mezinárodní konference.

Lány, červenec 1924. Pauza během mezinárodní konference.

"Chyběly peníze na kvalitní uskladnění snímků, natož abychom je digitalizovali. Prostředky jsme získali až od grantové agentury," vysvětluje Běličová.

Výběr těch nejlepších fotografií z let 1918 až 1933 si veřejnost může prohlédnout od čtvrtka až do příštího července v rekonstruovaném Národním památníku na pražském Vítkově. Snímky nevypovídají jen o Masarykovi, ale také o životním stylu z prvních let Československa.

Výřez z fotografie ze 17. června 1928 se stal symbolem první republiky. Motiv prezidenta držícího malou dívku byl později použit i na dopisní známce.

Výřez z fotografie ze 17. června 1928 se stal symbolem první republiky. Motiv prezidenta držícího malou dívku byl později použit i na dopisní známce.

To nejprve napadli Poláci, pak Maďaři – odtud jsou snímky Masaryka, jak se nad mapou radí s generály nebo přihlíží pochodujícím jednotkám odjíždějícím do boje.

Fotky však zachycují třeba i rozsáhlé opravy zdevastovaného Pražského hradu. Masaryk je zvěčněn také u ruin hradu bratislavského.

Slavná poštovní známka

Některé z vystavovaných fotografií se přitom staly ve své době ikonami. Třeba ta ze 17. června 1928: v Masarykově náručí se na náměstí ve Žďáru na Moravě ocitla tříletá Eva Neugebauerová v kyjovském kroji. Snímek pak posloužil jako předloha k proslulé dobročinné poštovní známce a později se stal symbolem protinacistického odboje. Mimochodem – ona malá Evička, dcera majitele parní pily Richarda Neugebauera, žije od roku 1951 v USA.

Malíř Max Schurman pracuje na jezdeckém portrétu TGM. Snímek vznikl 31. srpna ve slovenských Topoľčiankách.

Malíř Max Schurman pracuje na jezdeckém portrétu TGM. Snímek vznikl 31. srpna ve slovenských Topolčiankách.

Od výstavy si historici slibují i to, že lidé z fotografií poznají různé osobnosti první republiky. "Ze snímků je totiž patrné, že zaujímaly významná postavení. Nikdo ale často neví, o koho vlastně jde. Dokonce ani historici. Sice o nich píší, ale neznají jejich podobu," říká Běličová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video