Neznámé buňky umí vytvořit jakýkoli orgán

Američtí vědci jako první na světě objevili druh dospělých kmenových buněk, které jsou schopné vytvořit jakýkoli tělesný orgán. Dosud neznámé buňky byly identifikovány v míše myší. Objev podle časopisu Cell otevírá nové možnosti pro budoucí léčbu nemocných lidí.

Kmenové buňky se umí proměnit
Když se tyto buňky umístí na nějaké místo těla, například srdce, jsou schopné se množit. Vytvářejí pak podle vědců zvláštní buňky, které se, přestože byly vzaty odjinud, stávají srdečními buňkami. Pro tuto svou vlastnost by se mohly v budoucnu stát zdrojem materiálu pro transplantace a mohly by být použity i při genové terapii.

"Je úchvatné, že tedy v naší míše existují buňky, které se mohou přeměnit v tak rozdílné buňky," uvedla pro časopise Cell členka výzkumného týmu Diane Krauseová z yalské univerzity.

V budoucnu by mělo jít vytvořit nový orgán
"Je to velmi povzbuzující. Teoreticky vzato by mělo být v budoucnosti možné opravovat jakýkoli lidský orgán použitím těchto kmenových buněk," komentoval objev patolog Neil Theise z newyorské lékařské fakulty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video