Už teď zákon na oznamovací povinnost lékařů pamatoval. Jenže nikde nebylo stanoveno, kdy a jak má lékař rodiče zpravit.

Už teď zákon na oznamovací povinnost lékařů pamatoval. Jenže nikde nebylo stanoveno, kdy a jak má lékař rodiče zpravit. | foto: Profimedia.cz

Nezletilé dívky už před rodiči potrat neutají, plánuje zákon

  • 226
"Dobrý den, jsem lékař vaší dcery a oznamuji vám, že byla na interrupci." Tak nějak může znít obsah dopisu, který budou lékaři rozesílat rodičům nezletilých dívek, které se rozhodly jít na potrat. Počítá s tím nový zákon, který chce ministr Tomáš Julínek prosadit v rámci druhé fáze své zdravotní reformy.

Těch dívek bylo loni jen něco málo přes tisíc a letos to bude asi podobné. Je jim mezi patnácti a osmnácti a rozhodly se k nelehkému kroku, kterým vyřešily své těhotenství: šly na potrat.

Když rodičům samy nic neřekly, ti se nemuseli nic dozvědět. Nově to bude zřejmě jiné. Rodičům by měli lékaři začít posílat obálky s dopisem, v němž jim oznámí, že dcera byla na potratu. "Raději bych byl, kdyby to v zákonech nebylo, dívky nejsou v lehké situaci, když přijdou na potrat," míní Vladimír Dvořák, předseda České gynekologicko-porodnické společnosti.

"I tak si ale myslím, že v zásadě jim to neublíží," odmítá, že by měla některá z dívek takový strach z reakce rodičů, že by raději hledala nelegální možnosti potratu.

Už teď zákon na oznamovací povinnost lékařů pamatoval. Jenže nikde nebylo stanoveno, kdy a jak má lékař rodiče zpravit – jestli ještě před zákrokem, či po něm. Lékaři proto raději neudělali nic. Až příliš dobře si uvědomují, nakolik takový dopis naruší rodinné vztahy.

A co když se dívka s rodiči neshodne?
Teď se pravidla zpřísňují: lékař je povinen informovat rodiče po zákroku. "Je ale věcí výkladu zákona, jestli to má být osobně, telefonicky nebo písemně. Pokud to nebude přesně definované, ani nebudou stanovené sankce, tak nevím, nakolik se to bude dodržovat, lékař přece není detektiv," krčí rameny Dvořák.

O osudu dívek, kterým je méně než šestnáct let a otěhotněly, rozhodovali doposud plně rodiče. Některé tak donutili k potratu, aniž si to dcera přála, jiné naopak k tomu, aby dítě donosila, i když by dívka raději zvolila potrat. Takových dívek, kterým ještě nebylo patnáct a už mají za sebou potrat, bylo loni v Česku 39.

Zákon umožní pohřeb
Nově Julínkovy zákony počítají s tím, že v případech, kdy je přání dítěte v příkrém rozporu s tím, co chtějí rodiče, se bude brát ohled na to, co chce dítě. Pro tyto případy, kdy jsou potomci už tak vyspělí, že umějí říct svůj názor, jenže ho doposud nemohli prosadit proti vůli rodičů, zavádí nový zákon speciální institut.

"V případě sporů soud do čtyřiadvaceti hodin určí opatrovníka a ten bude rozhodovat," popsala náměstkyně ministra Markéta Hellerová. Nový zákon tak bude víc chránit zájmy dětí, než tomu bylo dosud.

A neplatí to jen pro případ potratů, ale třeba i ve chvíli, kdy rodiče z náboženských důvodů odmítají transfúzi krve pro dítě, ale to má jiný názor.

A ještě jedna novinka: zákon umožní rodičům, aby byl respektován jejich požadavek pohřbít plod po samovolném potratu. "Takových lidí je velmi málo, ale jsou. Jde v podstatě o to, že tím sladíme naše normy s tím, co už platí v Evropské unii," říká porodník Jaroslav Feyereisl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video