(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: Reuters

Neziskovkám Češi přispívají nejčastěji na pomoc dětem a obětem katastrof

  • 24
Formou dárcovské SMS Češi loni přispěli různým neziskovým organizacím přes 34 milionů korun, což je o deset milionů víc než v roce 2014. Podle ředitele Asociace veřejně prospěšných organizací Marka Šedivého mírně narůstá dárcovství obecně. Lidé dary poskytují nejčastěji na pomoc dětem, postiženým nebo obětem přírodních katastrof.

Nejvýznamnějším zdrojem financování neziskových organizací jsou stále dotace od státu. Převážně míří do organizací, které existují přes deset let. Mimo veřejné zdroje jsou neziskovky podporovány také příspěvky od dárců, kterých lehce přibývá. V roce 2015 vzrostl také zájem ze strany firem o podporu neziskových organizací formou firemního dobrovolnictví, uvedli zástupci neziskového sektoru na úterní tiskové konferenci.

„Dárcovství se dlouhodobě drží víceméně na konstantní úrovni, zdá se, že v posledním roce lehce roste. způsob dárcovství se trochu mění - lidé čím dál víc využívají různé formy on-line dárcovství, vliv na to mají i sociální sítě,“ domnívá Šedivý.

Češi podle něj nepřispívají tolik pravidelně, spíše se mobilizují v době akutní krize. „Jsou velmi dobří dárci, když se stane nějaký průšvih, třeba katastrofa typu povodní,“ říká Šedivý. „Nemají ani problém dávat peníze na zahraniční pomoc. Záleží ale na tom, jak je událost velká a jak je vidět v médiích,“ dodává.

Vláda rozdělila neziskovky podle typu činnosti

Český neziskový sektor se v mezinárodním srovnání Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) drží na třetím místě za Estonskem a Polskem. Organizace hodnotila 29 zemí střední a východní Evropy a Eurasie, z nichž je Česko nejzápadnější zemí. Posuzovala stabilitu neziskového sektoru, úroveň jeho finančního zajištění a legislativu.

Nezisk v Česku

V prosinci 2015 bylo v ČR registrováno 89 584 spolků a 26 423 pobočných spolků, 2 894 obecně prospěšných organizací, 388 zapsaných ústavů, 505 nadací, 1 518 nadačních fondů a 4 166 evidovaných právnických osob církví.

Ocenila, že vláda loni schválila státní politiku vůči neziskovým organizacím na roky 2015 až 2020. „Dokument vedle nastavení rámce pro dlouhodobou spolupráci státu s těmito organizacemi se zaměřuje také na propagaci dobrovolnictví a filantropie v české společnosti,“ řekla tajemnice Rady vlády pro nestátní neziskové organizace Hana Frištenská.

Dokument nově dělí neziskové organizace na servisní, zájmové, advokační a filantropické. Rozdělení podle činnosti by v budoucnu mohlo mít vliv na oprávněnost žádat o státní finance. Aktuálně se nestátní neziskové organizace dělí podle právní formy.

Podle Rady vlády pro nestátní neziskové organizace poskytla v roce 2014 vláda spolkům, obecně prospěšným společnostem, nadacím, nadačním fondům a účelovým zařízením církví dotace ve výši 13,56 miliardy korun, téměř o 0,9 miliardy víc než rok předtím. Ze státního rozpočtu bylo 7,59 miliardy, z rozpočtů krajů a Prahy 1,8 miliardy, z rozpočtů obcí mimo Prahu 3,34 miliardy a 842 milionů ze státních fondů ČR.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video