Nezaměstnanost - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nezaměstnaných absolventů je nejméně za osm let

  • 13
Nezaměstnaných absolventů škol je nejméně od roku 1998, kdy se poprvé začal jejich počet statisticky zjišťovat. Úřady práce jich v dubnu evidovaly 486 tisíc, míra nezaměstnanosti absolventů tak činila 8,3 procenta. Ve stejném období loni byla 9,8 procenta.

Novinářům to řekla Michaela Kleňhová z Ústavu pro informace ve vzdělávání.

Na pokles počtu absolventů škol, kteří nenašli práci, mělo podle ministryně školství Petry Buzkové vliv celkové snížení míry nezaměstnanosti. Také více mladých lidí pokračuje v dalším studiu.

Částečný podíl na snížení mělo podle Kleňhové nařízení vlády, podle něhož absolvent může dostat podporu v nezaměstnanosti až po roční praxi, přičemž půl roku se započítává ze studia.

"Vede to k tomu, že mládež je nucena hledat si místo, protože ví, že dávky hned nedostane," vysvětlila Kleňhová.

Počet nezaměstnaných absolventů se snížil u všech vzdělanostních skupin. Nejvíce je tradičně nezaměstnaných učňů, kteří nemají maturitu. Podle informací ústavu jich je 11 300, což je 34,5 procenta všech nezaměstnaných absolventů.

Nejméně absolventů bez práce je v Praze a Středočeském kraji, naopak nejvíce v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Nejlépe najdou zaměstnání absolventi zdravotnických oborů.

Druhou nejpočetnější skupinou bez práce jsou absolventi středních odborných škol. "Platí, že čím vyšší vzdělání, tím větší šance na trhu práce," řekla Buzková.

Vysokoškoláci vykazují nejnižší míru nezaměstnanosti, a to 3,1 procenta, což je meziročně o 0,7 procentního bodu méně.

U středoškoláků s výučním listem činila míra nezaměstnanosti 13,5 procenta, loni v dubnu byla 18,7 procenta.

Podle oborů se nejlépe daří najít práci absolventům ve zdravotnictví, nejhůře naopak absolventům společenských věd jako je ekonomie, učitelství či práva.

"Analýza slouží při vytváření dlouhodobých záměrů ve vzdělání, a to zejména na úrovni krajů," uvedla Buzková. Samosprávy podle počtu úspěšných a neúspěšných absolventů v daných oborech mohou měnit požadavky na střední školy.

Školy a vzdělávací instituce ve velkých městech tradičně dokáží podle Kleňhové lépe reagovat na situaci na trhu práce. "Také v Jihočeském a Plzeňském kraji je situace absolventů škol příznivá," dodala Kleňhová.

Údaje o počtech nezaměstnaných absolventů poskytují úřady práce v dubnu a v září. Dubnová data vykazují nižší hodnoty, protože postihují trh práce bez vlivu nových absolventů po prázdninách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video