Přijmout nabídku na veřejně prospěšné práce bude od nového roku po dvou měsících na úřadě povinná, jinak uchazeči přijdou o dávky

Přijmout nabídku na veřejně prospěšné práce bude od nového roku po dvou měsících na úřadě povinná, jinak uchazeči přijdou o dávky | foto: Profimedia.cz

Zametání nevoní? Pak zapomeňte na podporu, uslyší brzy lidé na pracáku

  • 2608
Nezaměstnaný člověk hlášený na úřadu práce déle než dva měsíce bude muset přijmout nabídku veřejně prospěšných prací. Pokud tak neučiní, přijde o podporu v nezaměstnanosti. Tuto praxi, která by mohla začít platit již od příštího roku, navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Má však hlasité kritiky, kteří mluví dokonce o porušování lidských práv.

Podle návrhu ministerstva by nezaměstnaný člověk mohl strávit veřejně prospěšnou prací až 20 hodin týdně. Pokud by takovou práci po novém roce odmítl, úřad práce by ho vyřadil z evidence. Tím by uchazeč přišel o podporu v hmotné nouzi a úřad by mu neplatil ani zdravotní pojištění.

Některým politikům ale přijdou takové podmínky proti lidským právům, jiní je považují za výchovné.

"Pro mě je to v prvé řadě výchovná záležitost, protože žádná práce nesmrdí. Pro lidi by mělo být přirozené si na své živobytí vydělat. Ne jenom pasivně přijímat dávky," podporuje zákon poslankyně za ODS Jaroslava Wenigerová. 

Zákon je výchovný hlavně pro mladé

"Nechci to samozřejmě paušalizovat, chápu, že i když se člověk snaží, někdy práci prostě sehnat nemůže," říká. Na druhou stranu ale uvádí vlastní zkušenost, že lidé často nepřijmou práci, protože by museli dojíždět a nejsou na to zvyklí.

Názor čtenáře:

Ze státního důchodu a zdravotního pojištění by mělo jít vystoupit

Ministerstvo práce se domnívá, že zapojení do veřejně prospěšných prací a veřejné služby motivuje uchazeče o zaměstnání k aktivnímu přístupu k řešení své situace a lépe tak získají nebo si zachovají pracovní návyky.

"Za velmi nebezpečnou považuji situaci hlavně u mladých lidí, kteří nemohou sehnat práci hned po vyučení nebo absolvování škol a na práci zvyklí nejsou. Pro ně je potom čím dál těžší se do pracovního procesu zapojit," obhajuje názor ministerstva Wenigerová.

Návrh jde za hranici lidských práv

Poslanec ČSSD Roman Sklenák ale návrh považuje za špatný. "Povinnost odpracovat minimálně 20 hodin týdně mi přijde neúměrně velká. To je poloviční úvazek," uvedl. Člověk si tak navíc přivydělá pouze okolo tisícikoruny měsíčně.

Co ještě obsahuje novela zákona

Návrh novely zákona o zaměstnanosti dále definuje nelegální práci tak, aby byla lépe prokazatelná, omezuje zneužívání právní úpravy v oblasti poskytování příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a upravuje poskytování tzv. náhradního plnění povinného podílu osob se zdravotním postižením.

Nelíbí se mu ani lhůta, po které začne pro nezaměstnaného tato povinnost platit. "Každý kdo byl někdy nezaměstnaný musí vědět, že dva měsíce nejsou na nalezení práce dlouhá doba. Když úřad uchazeče na 4 hodiny denně zaměstná zametáním chodníků, pravděpodobnost nalezení práce se tím pro nezaměstnaného určitě nezvýší," domnívá se poslanec. Podobný názor zastává i jeho kolegyně Vladimíra Lesenská.

Sklenák by s návrhem souhlasil, pokud by na nalezení práce dostal nezaměstnaný 3 až 4 měsíce a povinnost odpracovat 20 hodin týdně se snížila na dvacet hodin měsíčně.

Ještě dál jde komunistický poslanec Miroslav Opálka. Podle něj je takový návrh až za hranou lidských práv a mohl by ho napadnout Evropský soud pro lidská práva.

"Kdyby bylo jedno volné pracovní místo na jednoho nezaměstnaného, tak bych tomu rozuměl. Pokud je ale na jedno místo patnáct lidí, návrh nemá žádnou logiku," uvádí Opálka.

Poslanecký klub Věcí veřejných se tímto návrhem bude zabývat až v nejbližší době. Nikdo z jejich členů sociálního výboru se tak k návrhu zákona zatím vyjadřovat nechtěl.  

Návrh se bude ještě projednávat v Poslanecké sněmovně.

Souhlasíte se záměrem, aby byly veřejně prospěšné práce pro déle nezaměstnané povinné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 27. července 2011. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 10260

ANO

NE
NE 3756

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video