Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nezákonné předvedení na policejní stanici

  23:56aktualizováno  23:56
Při prvním shromáždění proti Summitu NATO v Praze byl nezákonně legitimován a následně předveden kolemjdoucí student práv.
 

Skutkový stav:

JŠ, který se neúčastnil shromáždění a nedopustil se žádného protiprávního jednání, byl požádán policistou v civilu o prokázání totožnosti. Policie odůvodnila svůj požadavek odkazem na zákon o policii. Podle JŠ ale nebyly podmínky pro perlustraci podle zákona naplněny, žádost neodůvodněna a odmítl tudíž totožnost prokázat  Na opětovný dotaz o důvodu perlustrace mu bylo sděleno, že v okolí místa perlustrace (na Palackého náměstí) „je páchána trestná činnost“. Na otázku o jakou trestnou činnost se jedná, nedostal odpověď.

Poté  byl přinucen jet (policejním vozem) s doprovodem policisty na policejní služebnu Vyšehradská 20. V čekárně policejní stanice byl policistou č. 304884 požádán o prokázání totožnosti. JŠ nabídl předložení jiného dokladu totožnosti – cestovního pasu. Současně podmínil prokázání totožnosti zápisem o provedení tohoto úkonu.  To ale bylo policisty odmítnuto s tím, že pokud bude požadovat zápis, bude předveden. JŠ s tímto řešením souhlasil a byl vtažen z čekárny do služebních prostor stanice, hrubě opřen o dveře a byla mu provedena osobní prohlídka (obsah kapes, peněženky apod.),  byly mu prohledány věci. Poté mu bylo zakázáno zvednout jeho zvonící mobilní telefon, s tím „že by mohlo jít o iniciační zařízení výbušniny“. Cestovní pas a občanský průkaz nalezené v peněžence JŠ si policista ponechal a JŠ vykázal do čekárny, kde čekal asi 10 minut. Poté mu byly vráceny doklady a vyzván k opuštění stanice. Navzdory  žádosti nebyl JŠ vydán žádný opis záznamu o předvedení ani o provedení prohlídky. Policisté pouze tvrdili, že o předvedení byl pořízen zápis v knize předvedení. Při opouštění služebny byl jinými policisty z jedoucího služebního vozu vyfotografován.

 

Právní rozbor:

Žádost policisty o prokázání totožnosti neměla oporu v zákoně, neboť nebyla naplněna ani jedna z podmínek, kdy je možné prokázání totožnosti požadovat (§ 13 zákona č. 283/1991 Sb., o Polici ČR). Lze uvést, že i kdyby byl některý z důvodů v § 13 policejního zákona dán, musí jej policista konkrétně sdělit, nikoli odkázat na příslušné ustanovení zákona (naprosto nepřijatelný je tedy odkaz na celý policejní zákon). V tomto světle je tedy následné předvedení ke zjištění totožnosti na policejní služebnu rovněž nezákonné. Důvodem předvedení může být  pouze odmítnutí prokázání totožnosti v případech oprávněné policejní žádosti (existuje přímý odkaz v zákonném ustanovení). V případě, kdy jde o překročení kompetencí policisty (exces) pochopitelně nemůže dát odmítnutí prokázání totožnosti důvod k předvedení v souladu se zákonem.

Pro úplnost lze dodat, že posléze policistou uvedený důvod „páchání trestné činnosti v okolí“ (tedy důvod podle §13 odst. 2 písm. f))  byl zjevně zástupný a nedošlo k jeho naplnění. Pro ověření (ne)existence tohoto důvodu si lze vyžádat evidenci policie o trestných činech v uvedené době na daném místě.

Hrubé nakládání s JŠ v prostorách stanice lze hodnotit jako porušení zejména § 6 odst. 1 policejního zákona, podle kterého je policista povinen dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní a dbát, aby zásah do práv a svobod osob nepřekročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného služebním úkonem. Podle výpovědi JŠ nekladl žádnému z policistů sebemenší fyzický odpor a pouze žádal právní zdůvodnění jejich jednání.

Stejně tak lze prohlídku JŠ hodnotit jako exces ze zákonných mezí oprávnění policistů a tedy porušení § 6 odst. 1, kdy policisté mají při předvedení právo zjišťovat nemá-li u sebe osoba zbraň a pouze za tímto účelem provádět prohlídku. Prohlídka peněženky zcela zřejmě nemůže posloužit ke zjištění držení zbraně předvedeným.

Ani příkaz nezvedat v prostorách policejní stanice zvonící mobilní telefon JŠ nemá oporu v zákoně a jako takový je svévolnou šikanou JŠ. Důvod uvedený policistou k tomuto příkazu je zjevně zcela absurdní, neboť v případě podezření na možné ovládání výbušniny JŠ by měli policisté zákonnou povinnost a bezpochyby i podle vnitřních služebních předpisů postupovat zcela jinak, než nechat takovou osobu ve veřejných prostorách obsazené policejní služebny.

Pořízení obrazových záznamů policisty z vozu je rovněž mimo zákonné meze; JŠ prokázal svou totožnost dostatečným způsobem a tedy není důvod pořizovat jeho obrazové záznamy. Policie má právo fotografovat osobu pouze v případě, že není schopna zjistit její totožnost (§ 13 odst. 6).

 

Co lze dělat:

JŠ může žádat vydání opisu záznamu o předvedení na základě zákona o svobodném přístupu k informacím (z č.106/1999Sb.)

JŠ může podat stížnost na výše popsané nezákonné jednání; v úvahu přichází rovněž trestní oznámení na omezování osobní svobody ( § 231 trestního zákona) na neznámého pachatele

(kriminalisty, jehož služební číslo se nepodařilo zjistit, neboť služební průkaz ukázal jen zběžně. K dispozici má JŠ jeho fotografii, podle které jej lze bez problémů identifikovat).

Dále se může dožadovat likvidace neoprávněně získaných osobních údajů tj. jeho fotografií.


Šafářová v Rozstřelu: Trenéři se mi dřív smáli. Teď je první na světě

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.
Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se společností a myšlením vychází nově na...  celý článek

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)
ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou témata zápisníku "Minulý týden"...  celý článek

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)
ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata zápisníku "Minulý týden", který vychází...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.