Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nezájem úředníků levicové vlády ničí kapitálové trhy v ČR

  11:33aktualizováno  11:33
Současná vláda stále podceňuje úlohu funkčního kapitálového trhu jako jeden z instrumentů podílející se na tvorbě HDP.Jak pražská burza tak i KCP bije na poplach,kdy z tuzemska odplývají na zajímavější zahraniční trhy miliardy korun.

Jenom do zahraničních fondů za poslední tři roky odteklo přes 40 miliard korun, protože je u nás  dost bank, které již zahraniční fondy nabízí.Celkově se nainvestovalo do zahraničních fondů či cenných papírů přes 300 miliard korun.

Jakmile vstoupíme do EU, bude odtok peněz o to intenzivnější a bude daleko více poškozovat  naši ekonomiku. . Ministra financí však současná situace kapitálového trhu  vůbec netrápí, jak se v září vyjádřil pro MF. Pokud ještě neuváženě do kapitálového trhu zavede svá majetková přiznání s limitem od 0,9-1,5 mil. při  součtu obchodních transakcí, je osud kapitálového trhu zpečetěn a  investice do zahraničí  nabudou na síle.

Jak vláda hodlá splatit své obrovské dluhy, když dělá vše proto, aby zájem o naše trhy byl naprosto minimální? Nezbude  jí pak nic jiného, než umisťovat své  dluhopisy na zahraniční trhy, kde o ně není příliš velký zájem a bude nucena  vylepšovat svou nabídku daleko vyšší úrokovou sazbou. Již letos svou emisi z větší části neprodala.

Ani daňové zvýhodnění do veřejně obchodovatelných papírů v případě vyplácení dividend není na takové úrovni, aby podniky v případě zisků motivovala k jejich vyplácení. Řada těchto zisků končí v různých podnikových fondech, kde se hromadí a svádí majoritní akcionáře ke zneužití těchto peněz pod různým balancováním na hraně zákona k jejich vyvedení mimo společnost a užití pouze ve svůj vlastní prospěch.

Okradený akcionář, který potom brání tvrdě svoje práva a svůj majetek, je nazýván vyděračem nejen majoritním akcionářem, různými uplacenými redaktory v mediích, ale co je smutnější a alarmující, i státními úředníky, kteří by měli nad kapitálovým trhem a jeho bezproblémovým chodem bdít.

Z našeho trhu zmizelo mnoho atraktivních akcií, jejichž emitenty  ministerstvo financí donutilo svou nekoncepční politikou  prostřednictvím SCP, jehož je zakladatelem, neustálým zvyšováním poplatků za emise opustit kapitálový trh a převést zaknihované akcie na akcie listinné.

Tím  se nejen zneprůhlednila vlastnická struktura, ale zhoršilo se  i dodržování obchodního zákona v neprospěch  minoritních investorů, které většinou každý rozvinutý kapitálový trh potřebuje ke svému dobrému chodu. Protizákonně se  zachovalo SCP v době, kdy zpoplatnilo majitelům akcií jejich účty za staronovou službu tzv. vedení depozitáře.

O tom, že snaha SCP byla protizákonná, rozhodl již  ÚOHS 12.3.2002 pod číslem jednacím S 1/02-678/O2-VOI. http://www.compet.cz/ISU/2002/HS/pis2718.html
 Paradoxem je, že SCP provádělo výpočty  dle nominální hodnoty akcií i u těch emisí, které byly již v konkurzu, nebo měly dle OŘ dávno daleko nižší nominální hodnotu.

Tím poškozovalo díky nedokonalým zákonům  akcionáře dvojnásob. Pokud  postižení akcionáři, kteří poctivě zaplatili SCP doporučeně napsali SCP jeho řediteli několikanásobně v roce 2001,2002,2003 a očekávali by slušnou odpověď, nikdy se jí nedočkali a to ani opakovaně dodnes kdy se píše rok 2004 přes mnohé telefonické urgence.

Dodnes nedostali vyjádření SCP, proč nevrací zaplacené peníze, které neoprávněně vybralo porušením zákona. Dodnes se nad rozhodnutím ÚOHS nepozastavilo ani ministerstvo financí, které je zakladatelem SCP. To čeká zřejmě na tříletou lhůtu a pozdější promlčení nezákonně vybíraných poplatků.

Investorům tedy nezbývá nic jiného, než se obracet na zdlouhavé soudy vrcholící ústavní stížností. Jak tedy potom má fungovat kapitálový trh, když levicového  ministra financí nechává tato situace naprosto klidným a netrápí ho?  Každý stát  si své domácí investory na kapitálovém trhu hýčká, neboť ti nepřicházejí  příležitostně jako investor zahraniční, neodcházejí,ale zůstávají stále, pomáhají rozhýbat kapitálový trh  a podílejí se i svou investicí na tvorbě HDP.

Každý stát se snaží ochránit svého domácího investora a minoritní akcionáře přísnými zákony. U nás se vytvářejí zákony v jeho neprospěch , ať už je to různými  protizákonnými poplatky přes SCP, nebo diskriminačními úpravami obchodního zákona kupříkladu § 220p, který je v naprostém rozporu se Všeobecnou deklarací lidských práv čl.17.2, kdy dovoluje  akcionáři vlastnícímu více jak 90% svým způsobem vyvlastnit  akcie druhých akcionářů ve svůj  vlastní soukromý prospěch a vyplatit cenu za mnohdy zmanipulovaný znalecký odhad.

Výše jmenované problémy a  podmínky pro investory se díky nezájmu  úředníků z MF, SCP a KCP  našemu kapitálovému trhu i tvorbě HDP brzo vymstí.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Satelitní pohled na vepřín v Letech na Písecku
Vláda oznámila cenu za vepřín v Letech, stát ho koupí za 450 milionů

Za odkoupení vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, stát zaplatí zhruba 450 milionů včetně daně z přidané...  celý článek

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš komentuje výsledky povolební schůzky s prezidentem...
Zeman pověří Babiše jednáním o vládě příští týden, ANO zvažuje vládu s ODS

Prezident Miloš Zeman na pondělní schůzce na zámku v Lánech slíbil Andreji Babišovi, že jej příští týden pověří vyjednáváním o sestavení vlády. Lídr hnutí ANO...  celý článek

KSČM: Marta Semelová (57) - poslankyně, pražská zastupitelka, pražská...
Komunistka Semelová sny nemá a chce pracovat, Herman zvažuje nabídky

Z dvou stovek dosavadních poslanců se v právě proběhlých volbách rozhodlo obhájit mandát jen 149. Ovšem pouze polovina z nich, tedy 76, se dostala do Sněmovny...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.