Jak být správným svatým válečníkem? Vraždit s rozvahou. A hlavně ne civilisty. Ilustrační foto.

Jak být správným svatým válečníkem? Vraždit s rozvahou. A hlavně ne civilisty. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nezabíjej civilisty a poslouchej vůdce, radí Taliban svatým válečníkům

  • 32
Chovej se správně a pečuj o svůj lid. Sebevražedný útok páchej s rozvahou a snaž se při něm nezabít civilisty. A poslouchej své vůdce. Taková a jiná nařízení obsahuje brožura, kterou po Afghánistánu šíří Taliban. Jde vlastně o průvodce správného mudžáhida, svatého válečníka. Vojáci NATO v ní vidí hlavně snahu Talibanu zlepšit vlastní obraz v očích obyčejných Afghánců.

Brožuru, jakýsi kodex vedení svaté války proti utiskovateli, vydal sám lídr Talibanu Mulla Umar, napsal britský deník Daily Telegraph. Knížka o třinácti kapitolách se dostala do rukou vojáků NATO.

Svatí válečníci, nevražděte civilisty!

Jak se tedy má chovat správný mudžáhid? Tak zaprvé - musí se za každou cenu snažit vyhnout civilním obětem. To je klíčová zásada ve válce o přízeň obyčejných lidí.

"Statečný syn islámu musí udělat maximum, aby zabránil smrti civilistů," stojí v knížce. "Mudžáhid se musí chovat správně a dobře zacházet s vlastním lidem, aby se dostal blíže k srdci civilisty."

S tím souvisí i rozvaha, s níž je třeba přistupovat k sebevražedným útokům. Mudžáhid by neměl být využíván pro "nízké či zbytečné cíle", upozorňuje Mulla Umar.

A dál? Bojovník nemá útočit na obyčejné Afghánce pracující pro vládu. Má se vyhnout diskriminaci "na základě kmenové příslušnosti či jazyka". Může popravit vysokého vládního úředníka či cizího vojáka, ale jen s výslovným souhlasem Mully Umara nebo některého z jeho zástupců.

My jsme tady vedoucí

Kodex má, zdá se, dva hlavní cíle. Jednak utužit strukturu Talibanu, jehož jménem se zaklíná celá řada nesourodých buněk jednajících na vlastní pěst, a jednak přesvědčit obyčejné Afghánce, že hnutí je celistvé, disciplinované a řídí se výhradně principy islámu.

Vedení Talibanu v brožuře varuje ony samozvané ozbrojenecké buňky, aby se mu buď podřídily, nebo zanikly. Jen provinční velitelé mají kupříkladu právo odsouhlasit výměnu vězňů s nepřítelem (pozor, propouštět vězně za peníze je striktně zakázáno).

"Vypadá to jako forma propagandy, která zkouší přesvědčit Afghánce, že existuje ústřední dohled nad povstáním," citoval Daily Telegraph brigádního generála Erika Tremblaye. Ale je to faleš, soudí voják a poukazuje na devět desítek sebevražedných atentátů spáchaných talibanci jen tento rok. "Čtyřicet procent obětí jsou civilisté," upozornil generál.

K volbám nechoďte, vyzývá Taliban

Taliban vyzval Afghánce k bojkotu prezidentských a místních voleb, plánovaných na 20. srpna, a k útokům proti nim. "Jako Afghánci a muslimové musí všichni obyvatelé Afghánistánu bojkotovat tento lživý americký proces," uvádí se ve výzvě.

"Místo toho, aby se vydali do falešných volebních místností, měli by se Afghánci připojit k bojovníkům džihádu a jeho prostřednictvím osvobodit svou zemi od okupantů. Jen tak lze dosáhnout skutečné nezávislosti," píše se dále v textu podepsaném Afghánský islámský emirát.

"Účastnit se voleb znamená sympatizovat s americkými okupanty a podporovat je a tím dát legitimitu americké invazi. Všichni mudžáhidové by se měli postarat o to, aby tento nestoudný proces selhal. Měli by zahájit operace proti nepřátelským základnám, zabránit
lidem účastnit se voleb a v předvečer hlasování uzavřít všechny silnice pro všechna vládní a civilní vozidla. Měli by také informovat občany," dodává Taliban.

Výzva podporuje obavy Západu, že volby budou plné násilností. Těch v poslední době v zemi výrazně přibylo, jsou teď na nejvyšší úrovni za
osm let od inavze spojeneckých jednotek.

Američané a Britové teď vedou na jihu Afghánistánu velkou ofenzivu proti Talibanu. Jejím cílem je mimo jiné zlepšit bezpečnostní situaci před volbami. Favoritem hlasování je stávající prezident Hamíd Karzáí.

Mise OSN v Afghánistánu už teď přiznává, že v některých oblastech
bude kvůli špatné bezpečnosti nesmírně těžké hlasování uspořádat.

Taliban vyzýval občany k bojkotu i při předchozích volbách do parlamentu v roce 2005, Afghánci ale jeho naléhání nevyslyšeli a většina k urnám nakonec přišla.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video