Aleš Řebíček

Aleš Řebíček | foto: MF DNES

Než se stal ministrem, Řebíček pracoval pro Pitrovu Setuzu

  • 274
Ve spise Olej, který mapoval aktivity kmotra podsvětí Františka Mrázka a uprchlého Tomáše Pitra, se už v roce 2004 objevilo jméno Aleše Řebíčka, pozdějšího ministra dopravy. A to jako člověka, který byl v kontaktu přímo s Pitrem.

Řebíček nebyl v roce 2004 ještě příliš známý. Dokonce i sami policisté si jej vedli ve svých poznámkách zpočátku jako "nějakého Hřebíčka". V severních Čechách, odkud pocházel, to byl sice nadějný regionální politik ODS a šéf stavební firmy Viamont, ale jeho vrchol v kariéře přišel až v roce 2006, kdy zasedl ve Sněmovně a v Topolánkově vládě jako ministr dopravy.

Stát věděl o Mrázkových machinacích

Polivisté a politici ale kmotra nechali na pokoji

Zjistit, co ti dva - Pitr a Řebíček - spolu opravdu měli, nebylo jednoduché. V policejním spise je napsáno, že "Řebíček je osoba, která skupině Pitr -Mrázek zabezpečovala v ústeckém regionu kontakty na regionální politiky".

Jenže Pitr se k tomu vyjádřit nemůže, protože je na útěku a už druhý rok se skrývá někde v cizině. A Řebíček? Ten nejdříve vztahy s Pitrem popíral, pak zpochybňoval zprávy policie a až později se mu začala vracet paměť.

Můžete ho vyvést? Obtěžuje mě

MF DNES se zeptala Řebíčka na to, jestli někdy mluvil s Pitrem, už letos v srpnu. Jeho odpověď byla rázná. "Ne," napsal v SMS. Tehdy byl na dovolené v Itálii. Před dvěma týdny ho proto MF DNES oslovila ve Sněmovně.

"Nebudu na nic odpovídat. V politice končím, tak co po mně chcete?" říkal, aniž slyšel dotaz. Když pak konkrétní otázku dostal ("Mluvil jste někdy s Pitrem?"), zrychlil chůzi a odsekl: "Ne, ne, ne. Nebudu. Nic."

Kdo je Aleš Řebíček

Absolvent vysoké školy spojů. - Jeden z nejbohatších politiků. - Před vstupem do vysoké politiky v roce 2006 regionální politik ODS v severních Čechách a spolumajitel stavební firmy Viamont. - 2006-2009 ministr dopravy. Čelil kritice kvůli miliardovým zakázkám pro Viamont a netransparentní soutěži na zavedení mýtného. - V roce 2008 prodal akcie Viamontu za 217,5 milionu a koupil komplex domů v italském Monte Argentariu. - Byl 1. místopředsedou ODS Ústeckého kraje. Je radním Teplic

A když dostal stejný dotaz ještě jednou, odešel pro ochranku Sněmovny a požádal ji, aby zasáhla. "Můžete ho vyvést? On mě obtěžuje," řekl a ukazoval na reportéra MF DNES.

Ochranka nad tím jen mávla rukou, a tak se Řebíček raději odebral do uzavřených míst Sněmovny, kam novináři nesmějí.

Po půlhodině, kdy nepřístupná místa opustil, mu MF DNES položila další dotaz: Jestli měl v roce 2004 třeba i finanční vztahy s Pitrem?

Řebíček v tu chvíli začal křičet: "Vy jste blázen! Blázen! Nechte mě být." A opět utíkal. Tentokráte už pryč ze Sněmovny. Při chůzi vznikla krátká debata.

MF DNES: "Proč blázen? Vždyť je to v policejním spise."
Řebíček: "No tak se ptejte těch policajtů."
MF DNES: "Vždyť jsme se jich ptali."
Řebíček: "Tak ať se se mnou klidně spojej."
MF DNES: "Takže to popíráte?"
Řebíček: "Jo." Pak ještě dvakrát zopakoval: "Vy jste blázen. Úplný blázen." Lomil rukama a odešel.

Asi za dvě hodiny se Řebíček sám ozval. "Pořád se mi honí hlavou ta vaše absurdní otázka. Jestli chcete, pošlete mi nějaký konkrétní dotaz," napsal v esemesce. Druhý den odpovědi přišly. Vzpomněl si, že s Pitrem mluvil.

Kdo je Tomáš Pitr

Byl společníkem krále podsvětí Františka Mrázka. Své aktivity soustředili hlavně kolem koncernu Setuza. Mrázka zabil nájemný vrah v lednu 2006. Kdo střílel a kdo si vraždu objednal, není dodnes jasné. V témže roce byl Pitr odsouzen za daňové delikty na pět let do vězení. Pitr se nástupu trestu vyhýbal a v roce 2007 utekl do ciziny. Skrývá se na neznámém místě. Mrázek byl vyšetřován i kvůli podílu na několika dosud neobjasněných vraždách. Pitra pak vyšetřovali za další případy tunelování a podvodů.

Řebíček tvrdí, že šlo o vztah jeho firmy Viamont a Setuzy. "Viamont historicky zajišťoval provozování a údržbu dráhy a drážní dopravy (v Setuze). To dopravní firmy dělají. Jak se ale Setuza dostávala do problémů, vznikl poměrně velký dluh Setuzy Viamontu a její management nás odkázal na svého poradce Pitra.
Šlo o 50 milionů. možná víc, to už přesně nevím. Kvůli tomu jsem, myslím, dvakrát s Pitrem mluvil, protože mě společníci pověřili, abych s ním tu věc projednal," uvedl Řebíček.

A dodal: "Šokuje mě, že se ve spise objeví a v médiích řeší záležitosti týkající se čistě obchodního vztahu dvou firem. Žádné jiné záležitosti ani vztahy jsem s Pitrem neměl."

Řebíček se pak podle instrukcí Pitra obrátil na Františka Janů, šéfa Setuzy. "František Janů byl předseda představenstva Setuzy. Kdo jiný by měl zajistit uvolnění peněz na úhradu pohledávky Setuzy? A aby byla ukojena vaše úchylka na jméno Mrázek, protože na to se přece pod čarou ptáte, tak ještě dodávám, že jsem ho neznal a nikdy jsem se s ním nesetkal," sdělil poslanec Řebíček.

"Měli kontakty všude"

Když policie vyhodnocovala spis Olej, uvedla případ Aleše Řebíčka jako modelový příklad, jak si organizovaný zločin postupně prošlapával cestičku do politiky a jak se snažil mít vliv na všechny rozhodující strany ve státě. A bylo jedno, jestli vládní či opoziční strany. "Řebíček měl úzké vztahy jak s hejtmanem Ústeckého kraje za ODS Jiřím Šulcem, tak s jeho náměstkem za ČSSD Jaroslavem Foldynou," poznamenala si policie.

"Dostupné informace jednoznačně vypovídají o kontaktech celé skupiny s politickou reprezentací z celého spektra. Řada náznaků svědčí o realizaci formy služeb a následných protislužeb (,dnes pomůžeme tobě, zítra pomůžeš ty nám‘) včetně náznaků na realizaci korupčního jednání," uvedli policisté.

Co je Setuza a spis olej

 Co je Setuza
Velký potravinářský podnik, který vyrábí oleje, mýdla, zubní pasty, ale podílí se také na miliardovém byznysu s bionaftou. Stát měl v Setuze podíl a navíc ještě miliardovou pohledávku, kterou chtěl od Pitra vymoci. Po útěku Pitra ovládá podnik firma spojená se spřízněným podnikatelem Petrem Sisákem.

Co byl spis Olej
Založila ho protikorupční policie v červenci 2003, aby zmapovala aktivity Mrázkovy a Pitrovy skupiny. Na podzim 2004 byl spis uzavřen bez toho, že by byl někdo obviněn. A to i přesto, že ve spise byla celá řada důkazů o možném tunelování, korupci a podvodech.

Co bylo ve spise
Kromě informací o tunelování Setuzy se přišlo i na to, jak chtěla Pitrova skupina ovlivnit soutěž o petrochemický gigant Unipetrol. Spis zmapoval, jak jezdil Pitr a Mrázek do Polska, kde se domlouvali na spolupráci s pozdějším vítězem privatizace, polským PKN Orlen. Policie už tehdy věděla, že Mrázek k tomu využíval "jistého lobbistu Jacka", což byl Jacek Spyra, který se později proslavil aférou "pět na stole v českých" s extajemníkem premiéra Zdeňkem Doleželem. Do Polska podle policie jezdili uplácet pracovníky vlády a podniku PKN Orlen. "Mrázek a Pitr platí. Jacek organizuje a předává," píše se ve spisu. Pitr měl kvalitní informace o chystané privatizaci Unipetrolu přímo z Úřadu vlády. O výsledcích všech strategických jednání jej informoval muž s přezdívkou Blonďák.


Video