New York otevře Sochu svobody k patám

  • 25
New York opět zpřístupní veřejnosti svou nejslavnější pamětihodnost: Sochu svobody. Slavná stavba byla uzavřena od roku 2001, kdy na USA zaútočili teroristé z Al-Kajdy. Bezpečnostní úpravy, které se za tu dobu na soše provedly, přišly na více než 30 milionů dolarů.

Ačkoli je New York na znovuotevření patřičně hrdý, Socha svobody nadále zůstává hořkou připomínkou rivality mezi Washingtonem a "Velkým jablkem".

New York totiž pravidelně žádá, aby mu vláda dala více peněz na ochranu budov, které by se mohly stát terčem dalších útoků, ale z Washingtonu přicházejí dále stejné, tedy údajně nedostatečné finance.

Newyorský starosta Michael Bloomberg žádal, když ho vyslýchala komise pro 11. září, aby město dostalo více peněz na bezpečnost. Zřejmě bezúspěšně.

Zatímco New York, který se pravidelně objevuje ve zprávách tajných služeb jako cíl teroristů, dostává na hlavu 5 a půl dolaru, takový Wyoming, kterému sami Američané často říkají "zapadákov", se může spolehnout na takřka 40 dolarů.

Socha svobody v New Yorku

- USA ji dostaly od Francie jako dar v roce 1886
- socha měří 93 metrů
- do koruny vede přes 350 schodů
- Socha svobody se stala symbolem demokracie a slibem imigrantům

Miliony nestačily
Proto musela být Socha svobody zrekonstruována svépomocí: nezisková organizace, která ji spravuje, získala přes 30 milionů od sponzorů. A ani to nebylo dost.

Turisté, kteří zatouží po výletě na Ostrov svobody, na němž monument stojí, se totiž budou moci podívat pouze na podstavec k patám postavy a nikoli až do koruny, v níž byla rozhledna.

"Máme tady velké množství bezpečnostních zlepšení, která tu před 11. zářím nebyla," vysvětlil Larry Parkinson z amerického ministerstva vnitra.

Pracovníci mimo jiné zdokonalili stávající východy a několik dalších vybudovali, zavedli systém pečlivějšího kamerového snímání, předělali protipožární zabezpečení a opravili únikové schodiště. Detektory budou muset návštěvníci projít při vstupu na trajekt a pak ještě při vstupu na sochu.

Klíčem k úspěchu je koruna
"Pokud neotevřeme také korunu Sochy svobody, bude to znamenat, že zvítězili teroristé," mírnil nadšení demokratický kongresman Anthony Weiner. Na další úpravy ale zatím nejsou peníze.

Znovuotevření Sochy svobody přichází v ne zrovna vhodnou dobu, poznamenala agentura Reuters. Kongres totiž podrobil silné kritice nadaci, která sochu spravuje, kvůli tomu, že přeplácela své funkcionáře. Navíc v neděli 1. srpna vyhlásil Bílý dům na některých místech v New Yorku druhý nejvyšší stupeň pohotovosti. - více zde

Od prosince 2003, kdy byl veřejnosti opět povolen vstup na Ostrov svobody, kde se Socha svobody nachází, si vstupenku zakoupilo několik milionů lidí.

Oblaka koře a prachu zahalila oblohu nad Manhattanem po pádu obou mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku, které se 11. září 2001 staly terčem sebevražedného teroristického útoku neznámých útočníků provedeného pomocí unesených dopravních letadel.

Oblaka koře a prachu zahalila oblohu nad Manhattanem po pádu obou mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku, které se 11. září 2001 staly terčem sebevražedného teroristického útoku neznámých útočníků provedeného pomocí unesených dopravních letadel.

Nejznámějším symbolem Spojených států je šestačtyřicet metrů vysoká socha stojící zdánlivě osaměle na ostrůvku Svobody v New Yorku. Jedná se o francouzský dárek americkému lidu na památku spojenectví obou zemí během americké revoluce. Plavba lodí až k soše Svobody trvá devadesát minut.

Slavná dominanta, kam se jezdí lodí z nejjižnějšího cípu Manhattanu. Před atentáty se dalo vystoupit až do trnové koruny, ale kvůli frontám to byl výlet na několik hodin. Možná stačí jen vystoupit z lodi a projít se okolo či okouknout Sochu svobody z trajektu jedoucího na Staten Island.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video