Guvernér John Corzine podepíše zákon během pár dnů

Guvernér John Corzine podepíše zákon během pár dnů | foto: Profimedia.cz

New Jersey ruší trest smrti. Jako první stát USA po 40 letech

  • 70
Ochránci lidských práv v americkém státě New Jersey mohou slavit. Tamní parlament totiž rozhodl, že zruší jako první americký stát za posledních 40 let trest smrti. Zákon ještě musí podepsat guvernér, ale i ten patří mezi odpůrce absolutního trestu.

Parlament v New Jersey hlasoval ve čtvrtek poté, co zákon těsně prošel Senátem.

Po dvouhodinové emotivní debatě pro něj zvedlo ruku 44 poslanců, šestatřicet zákonodárců bylo proti. Volilo se podle stranických linií a jen málo republikánů hlasovalo pro zrušení nejvyššího trestu.

"Podívejte se na jižní státy, kde se popravuje často. Úroveň kriminality tam není nižší, spíš naopak," argumentoval jeden z nich, Christopher Bateman. Jeho stranický kolega Richard Merkt ovšem naopak říká: "Toto rozhodnutí poslouží kriminálníkům a vrahům."

Zákon nyní musí podepsat guvernér státu Jon Corzine. Poté se New Jersey stane čtrnáctým státem USA, který nepopravuje.

Corzine už před parlamentním hlasováním slíbil, že zrušení trestu smrti nebude stát v cestě. "Nebude to zítra, ale tak do dvou tří dnů," odhadl termín svého podpisu pro server NJ.com. Novým nejvyšším trestem bude doživotí.

New Jersey je prvním americkým státem za posledních čtyřicet let, který se k podobnému kroku odhodlal. V roce 1965 zrušily trest smrti Iowa a Západní Virginie.

V letech 1972 až 1976 panovala ve Spojených státech výluka, poněvadž tresty smrti pozastavil Nejvyšší soud. Jednotlivé státy se k němu ale poté začaly vracet a mezi nimi i New Jersey, které schválilo možnost vzít život smrtící injekcí v roce 1982.

Prakticky se toho ovšem mnoho nezmění. V New Jersey měl kat naposledy práci v roce 1963 a od té doby se nepopravovalo ani jednou, ačkoli v celách smrti aktuálně čeká osm lidí.

Rozhodnutí newjerseyského parlamentu padlo v době, kdy se v USA o trestech smrti poměrně živě diskutuje. Nejvyšší soud v říjnu oznámil, že v příštím roce prozkoumá, zda je poprava injekcí "krutý a mimořádný trest". Akt by tím začal odporovat americké ústavě. Impulzem k přezkoumání jsou výkony rozsudků, kdy jed nebyl plně funkční, odsouzeného hladce neusmrtil, naopak ho vystavil velkému utrpení.

Mnoho států nyní čeká na rozhodnutí soudu. Od září byl popraven pouze jediný muž v Texasu. Za celý rok 2007 bylo popraveno 42 lidí, o rok dřív to bylo třiapadesát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video