První výsledky z New Hampshire

První výsledky z New Hampshire - Steve Barba z Dixville Notch zapisuje na tabuli výsledky prezidentských primárek v New Hampshire. Osada volí jako první ve státě již od roku 1960. (27. ledna 2004) | foto: Reuters

New Hampshire volí, demokrati čekají

  • 3
Demokraté stojí před druhou bitvou. Volit bude New Hampshire - stát, kde skoro vždy uhádli vítěze. Pokud bude stát štěstí při Johnu Kerrym, mohl by se stát opravdovým favoritem. A Bílý dům by ho pomalu mohl začít považovat za listopadového protivníka George Bushe.

PŘÍLOHA iDNES
Primárky 2004
fotografie * profily
interaktivní mapa

Pokud však bude stát štěstí na straně někoho jiného, souboj demokratů o stranickou nominaci se znovu zamotá a kandidáti budou dál krvácet v bratrovražedném boji.

Nedávno měli demokraté osm kandidátů, dnes už jsou ve hře prakticky jen čtyři: senátor John Kerry, bývalý vermontský guvernér Howard Dean, senátor John Edwards a generál Wesley Clark. A jako pátý by se velmi teoreticky mohl ještě stát černým koněm Joe Lieberman.

Společný průzkum pro Reuters, MSNBC a Zogby zveřejněný těsně před vypuknutím hlasování favorizoval Kerryho - před Deanem vedl o třináct procentních bodů.

Jako první volili v New Hampshire obyvatelé malé osady Dixville Notch, jako tradičně od roku 1960. Lidé se scházejí hned o půlnoci, aby mohli odevzdat hlasy. Upřednostnili Wesleyho Clarka - získal celých osm hlasů.

Očekává se, že v celém státě, o němž se traduje, že kdo tady nevyhraje, může na prezidentský úřad rovnou zapomenout, bude hlasovat nejméně 180 tisíc lidí.

Volební odrazový můstek
Maličké New Hampshire má pocit, že významně určuje americkou politiku. "Vždy první a vždycky přesně," praví volební heslo státu. Místní tím chtějí dát najevo, že vždy uhádnou konečného vítěze.

Za posledních pár desetiletí v New Hampshire platilo: kdo chce být prezidentem, a tudíž potřebuje vyhrát stranickou nominaci, musí nejdřív zvítězit tady.

Ale absolutně to už neplatí. Přišly totiž dvě výjimky: muži, kteří tady prohráli, se vzepřeli statistice, a nakonec dobyli Bílý dům. Jmenovali se Bill Clinton a George Bush mladší.

Kerry značně posílil
Letošní primárky demokratů, které se zdály být rozhodnuty ještě předtím, než vůbec v Iowě začaly, jsou od počátku zajímavé. Za vším je hlavně John Kerry - vypadalo to, že jde na porážku, ale najednou si všichni špitají, že bude Bushovým protivníkem.

"Přišel jsem tu za vámi, abych vyznačil začátek konce Bushova prezidentsví. Celý svět se na vás dívá," prohlásil Kerry v Salemu, poslední předvolební zastávce v New Hampshire.

Kerry vyhlíží úplně jinak než před dvěma týdny. Z nevýrazného muže do počtu se najednou stal skoro nositel demokratických nadějí. Vypadá jako první kandidát, který na Bushe opravdu má. A to je letos hlavní měřítko Demokratické strany.

Ostatní nejsou bez šancí
Ale New Hampshire je státem zvratů. Favorité mohou být poraženi úplně stejně, jako pohořel před týdnem v Iowě Howard Dean, jenž si myslel, že si jede pro jisté vítězství.

Už se stačil polepšit ve vystupování i slovníku, a tak jeho pobledlá hvězda v průzkumech v New Hampshiru opět zazářila mdlým přísvitem. Bez šancí není ani mladistvý padesátník John Edwards, svěže působící jižan se šarmem, vcítěním a naléhavostí Billa Clintona, jenž má, jak jinak, i sympatie žen.

A do hry vstupuje poprvé také generál Wesley Clark, jenž je skutečným Clintonovým koněm. Před časem vtrhl do boje důrazně jako těžká jízda, teď však alespoň navenek ztratil tempo i rozmach. Teprve nyní rovněž pozná, zda neudělal chybu, že vynechal Iowu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video