Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nevzdávej se, vyzval Bůh slavícího papeže

  19:49aktualizováno  19:49
Vatikán si slavnostní mší připomněl 25 let pontifikátu Jana Pavla II. Churavějící papež během kázání přiznal, že zůstává v úřadu poté, co mu Bůh dodal odvahu. Předtím vyzval římskokatolickou církev, v jejímž čele stojí, aby se zasazovala o mír a spravedlnost.

"Církev musí po světě bránit práva chudých i dalších lidí, od nichž se společnost odvrací," prohlásil Jan Pavel II. v projevu před stovkami kardinálů a biskupů.

Papež, kterého sužují nemoci a proto za něj část projevu četl jeden z pobočníků, zároveň prohlásil, že důležitým úkolem katolíků je také pokračovat v dialogu s dalšími náboženstvími.

Jan Pavel II. také podepsal apoštolskou exhortaci Pastores gregis (Pastýři stáda). Dokument se věnuje poslání biskupů, kterých je na 4 700, v současném světě. Vznikl na jednání jejich synody před dvěma lety.

Slavnostní mše
Hlavním vrcholem čtvrtka byla mše, na níž se dostavilla kromě desítek tisíc poutníků a církevních hodnostářů také řada delegací z mnoha zemí. Vzpomínalo se na 16. říjen 1978, kdy se Polák Karol Wojtyla stal prvním neitalským papežem po 455 letech.

"I když zná mou lidskou křehkost, vybídl mě, abych měl důvěru ve víru a přijal zodpovědnost, kterou na mě vložil," prozradil obsah své rozmluvy s Bohem papež v kázaní desítkám tisíc věřících na náměstí svatého Petra.

Třiaosmdesátiletého Jana Pavla II. řadu let sužují zdravotní potíže včetně Parkinsonovy choroby. Nesčetněkrát se objevily spekulace, zda se proto nevzdá svého úřadu a nebude vládnout církvi až do smrti, jak je obvyklé.

Papežův pocit zodpovědnosti
Mše se konala ve Vatikánu na náměstí svatého Petra. Před 25 lety se přesně v 18:18 nad Vatikánem objevil bílý kouř. "Habemus papam (máme papeže)," užasl tehdy kardinál Pericle Felici a sdělil poutníkům na náměstí jméno Jana Pavla II.

"Jak jsem se nemohl, coby člověk, netřást, když šlo o obrovskou zodpovědnost," zavzpomínal papež na pocity z doby, kdy se rozhodlo o jeho zvolení, které ho postavilo do čela miliardy věřících po celém světě.

"Dnes, drazí bratři a sestry, jsem šťastný, že s vámi mohu sdílet pocit, který trvá už čtvrt století," uvedl papež v kázání, z něhož občas četli jeho pobočníci, aby si Jan Pavel II. mohl odpočinout.

Papeži napsal i Havel
Do Vatikánu přicházejí gratulace z celého světa. Dopis poslal také český exprezident Václav Havel, který papeži poblahopřál k jubileu, poděkoval za všechno dobré, co Jan Pavel II. učinil, a popřál mu mnoho zdraví.

"Nezapomenu nikdy na okamžik velké radosti, kterou jsme s přáteli měli před pětadvaceti lety, když jsme se dozvěděli, že jste byl zvolen. Tušili jsme to, co dnes už víme všichni: že to byla předzvěst velkých změn v Evropě i celém světě," napsal Havel.

FOTOGRAFIE


 
VATIKÁN SLAVÍ
souhrnná
fotogalerie

Blahořečení matky Terezy
V pátek je v rámci oslav ve vatikánské hale Nervi na pořadu koncert na papežovu počest. V sobotu, na závěr jubilejního setkání kardinálů a předsedů biskupských konferencí, Jan Pavel II. osloví nejbližší spolupracovníky.

V neděli týden skončí hlavní událostí: blahořečením (beatifikací) indické řádové sestry albánského původu matky Terezy, nositelky Nobelovy ceny za mír.

Strávit čtvrstoletí na stolici svatého Petra není zcela obvyklé. Ve dvoutisíciletých dějinách církve to dokázali pouze dva papežové - Pius IX. (1846-1878) a Leo XIII. (1878-1903).

Generální audience
Hlavní část oslav zahájila ve středu generální audience na náměstí svatého Petra. I tehdy bylo Janu Pavlu II. špatně rozumět, přesto s pomocí spolupracovníků udílel požehnání v různých jazycích.

Mezi desetitisíci poutníky byla řada papežových krajanů z Polska, kteří mávali červenobílými vlajkami a zpívali národní písně. "Děkuji vám z celého srdce, že jste zde dnes i celých 25 let," vzkázal jim Jan Pavel II.

INFOGRAFIKY


 
ŽIVOT PAPEŽE
KAROLA WOJTYLY
životopis * tituly
atentáty

 
ZAJÍMAVOSTI O
JANU PAVLOVI II.
pontifikáty * zdraví
zahraniční cesty

Papež poté v italštině pozval Římany i všechny poutníky na čtvrteční mši, která připomene jeho zvolení, aby společně "oslavili Boha a poděkovali mu za tuto šťastnou událost".

Papež vzpomněl první modlitbu
Poprvé se Jan Pavel II. ohlédl za čtvrstoletím v úřadu v neděli, kdy před desítkami tisíc poutníků připomněl svou první společnou modlitbu s věřícími Anděl Páně na náměstí svatého Petra šest dnů po svém zvolení.

"Touto modlitbou o vtělení Boha jsem tehdy chtěl obsáhnout celý svůj pontifikát, církev a lidstvo," řekl v neděli s viditelným dojetím. Jan Pavel II., pro něhož znamená jubilejní týden kvůli jeho nemocem velkou zátěž.

Vatikán popřel nedávné dohady, že se papež podrobí dialýze, aby se jeho tělo zbavilo stop po lécích proti Parkinsonově chorobě. Papež má také potíže s vyjadřováním a artikulací. - více zde

"Nemá to však žádný vliv na jeho duševní schopnosti. Při rozhodování o církevních záležitostech si počíná aktivně a rozhodně, stejně jako v minulosti," prohlásil kuriální arcibiskup Paul J. Cordes.

DÁLE ČTĚTE
Karol Wojtyla superstar

články iDNES o papeži Janu Pavlovi II.

Papež žehná mladé sicilské dívce oblečené v kroji při generální audienci na Náměstí svatého Petra ve Vatikánu. (15. října 2003)

Papež Jan Pavel II. mává poutníkům, kteří se shromáždili na Náměstí svatého Petra ve Vatikánu v předvečer oslav jeho setrvání v papežském úřadu. (15. října 2003)

Náměstí svatého Petra zaplnily desítky tisíc poutníků, kterým se papež, sužovaný nemocemi, představil v dobré formě. (15. října 2003)

Kardinál Bernard Law líbá ruku papeže Jana Pavla II. na Náměstí svatého Petra ve Vatikánu při generální audienci. (15. října 2003)

Papež Jan Pavel II. mezi kardinály během oslav pětadvacetiletého výročí svého pontifikátu. (16. října 2003)

Papež Jan Pavel II., který slaví 25 let na stolici svatého Petra, žehná ve Vatikánu věřícím v síni pojmenované po jeho předchůdci Pavlovi VI. po podpisu apoštolské exhortace Pastores gregis. (16. října 2003)

Papež Jan Pavel II., který slaví 25 let na stolici svatého Petra, přijíždí ve Vatikánu do síně pojmenované po jeho předchůdci Pavlovi VI, aby podepsal apoštolskou exhortaci Pastores gregis. (16. října 2003)Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
V polském nákupním centru útočil muž s nožem, pobodal deset lidí

V nákupní centru v polském městě Stalowa Wola pobodal 27letý muž deset lidí, jedna žena na následky zranění zemřela. Policie útočníka zadržela. Při výslechu...  celý článek

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen (vpravo) pověřil sestavením vlády...
Rakouskou vládu sestaví vítěz voleb Kurz, dostal pověření od prezidenta

Novou rakouskou vládu může sestavit vítěz parlamentních voleb Sebastian Kurz. Šéf Rakouské lidové strany (ÖVP) k tomu v pátek dostal pověření od prezidenta...  celý článek

Milán, hlavní město Lombardie
V katalánských stopách. Benátsko a Lombardii čeká plebiscit o autonomii

V Lombardii a Benátsku se v neděli konají referenda o posílení autonomie. Jsou sice právně nezávazná, lze je však také vnímat jako součást odstředivých...  celý článek

Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.