Pokud vás navzdory úsilí nevzali, nezoufejte. Ilustrační foto

Pokud vás navzdory úsilí nevzali, nezoufejte. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nevzali vás na vysokou? Nemeškejte s odvoláním

  • 74
Nepřijali vás na vytouženou fakultu? Pokud vám přijetí uniklo jen o několik bodů, nevzdávejte se předčasně a odvolejte se. Mnozí přijatí uchazeči nakonec nastoupí na jinou školu nebo vypadnou z jiných důvodů a místa se uvolní.

NÁVOD: Jak napsat odvolání proti nepřijetí na VŠ

Přestože se počet míst na vysokých školách zvyšuje, stále nemohou být přijati všichni zájemci. Před rokem se v takové situaci ocitla i Alexandra Horská.

"Přijetí mi uniklo o bod. Nemohla jsem se smířit s tím, že mě tak málo dělí od vysokoškolského studia," popisuje své tehdejší pocity.

Dnes už se jim jen usmívá. Podala si žádost o přezkoumání rozhodnutí a dodatečně ji přijali. V těchto dnech už dokončuje první ročník na fakultě, která ji původně odmítla.

Odvolání do 30 dnů
Na odvolání máte podle vysokoškolského zákona právo. Ale musíte to udělat nejpozději do 30 dnů poté, co vám přišlo zamítavé rozhodnutí o přijetí. Jen výjimečně vám škola může tuto lhůtu prominout.

To se dá očekávat v případě vážné nemoci či úrazu, těžko však fakultu obměkčíte vysvětlením, že jste byli na dlouhé dovolené. Žádost byste měli odeslat tomu, kdo o vašem nepřijetí rozhodl, tedy zpravidla děkanovi fakulty. Bližší podrobnosti najdete v poučení, které dostanete společně s rozhodnutím o přijetí či nepřijetí ke studiu.

O dalším osudu vašeho odvolání rozhoduje děkan. Jak ho však přesvědčit, aby svůj původní názor změnil? Právě na správném zdůvodnění většinou záleží, zda bude žádost úspěšná.

Kdy můžete uspět?
Letošní maturantce Haně Staňkové z Havlíčkova Brodu jen těsně uniklo přijetí na FAMU, obor audiovizuální studia. V prvním kole přijímacích zkoušek byla úspěšná a spolu se šesti dalšími uchazeči postoupila do kola druhého.

"V něm jsme uspěli čtyři," popisuje. Z kapacitních důvodů však škola přijala pouze dvě její konkurentky. Proti rozhodnutí se Hana odvolala. Žádost o přezkum zdůvodnila tím, že splnila podmínky přijímacího řízení a jako jediná ze všech čtyř úspěšných se na školu hlásila přímo z gymnázia, tedy bez možnosti intenzivnější přípravy. S těmito důvody však neuspěla.

"Pokud jde o odvolání proti nepřijetí ke studiu, vždy se rozhoduji na základě stanoviska zkušební komise," vysvětluje svůj obvyklý postup děkan FAMU Michal Bregant.

"Klíčovým kritériem k přijetí je míra talentu uchazeče. Tu je velice složité správně rozpoznat a ocenit, ale v tomto věřím pedagogům, kteří se podílejí na rozhodování zkušebních komisí," říká. V oboru, který si Hana zvolila, bylo však předem stanoveno, že ke studiu budou přijati pouze dva zájemci.

Jiná situace je ve studijních programech, kde se počet přijatých uchazečů počítá na desítky či stovky. Tam si školy obvykle nechávají v plánovaném počtu přijatých studentů rezervy nebo se místa dodatečně uvolní, když se někteří úspěšní uchazeči nakonec rozhodnou nastoupit na jinou školu.

Pokud student splnil podmínky přijímacího řízení, ale škola ho nepřijala kvůli omezenému počtu míst, má jeho odvolání jistou šanci na úspěch.

Prohlédněte si opravené přijímací testy
Nejpádnějším argumentem, který můžete v žádosti o přezkum použít, je skutečnost, že vás poškodilo špatné zadání testu či jeho nesprávné ohodnocení.

Jestliže vám tedy přijetí uniklo o několik bodů, vždy se vyplatí vážit cestu, abyste si prohlédli váš opravený test. Škola vám to podle zákona musí umožnit.

Poslední slovo má rektor
Takový postup pomohl i studentce pražské právnické fakulty Miroslavě Zlatníkové. "V žádosti o přezkum jsem napadla přímo jednotlivé otázky," popisuje. Děkan jí tehdy nevyhověl. Pokud však děkan odvolání nepřijme, musí je poslat k posouzení ještě rektorovi univerzity. Ten může rozhodnutí o nepřijetí změnit, pokud bylo učiněno v rozporu s právem či předpisy školy.

Ani toho Miroslava zpočátku nedosáhla. Protože však poškozených studentů bylo více, lavina stížností školu přiměla přehodnotit výsledky několika sporných otázek. Ke studiu pak byla až těsně před Vánocemi už probíhajícího akademického roku přijata více než stovka původně neúspěšných uchazečů včetně těch, kteří žádost o přezkum ani nepodali.

"Odvolání tedy určitě smysl má, i když se na někdy nedá nijak spoléhat," shrnuje podobné případy Alexandra z prvního ročníku.

Co říká zákon

Podle § 50 zákona 111/1998 Sb. o vysokých školách má každý uchazeč právo:
* obdržet do 30 dnů od rozhodnutí o přijetí ke studiu jeho písemné vyhotovení
* nahlédnout do všech svých materiálů, které mají význam pro rozhodnutí o přijetí
* ve lhůtě 30 dnů od doručení podat žádost o přezkoumání

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video