Nevyřčený projev z 11. září svědčí proti Riceové

  • 145
Útoky z 11. září 2001 zabránily Bushově poradkyni Condoleezze Riceové vystoupit se zásadním projevem o národní bezpečnosti. V den, kdy Al-Kajda zabíjela v amerických městech, měla označit za největší riziko pro USA cizí rakety. O islámských teroristech se projev nezmiňoval.

O projevu, který Riceová nikdy nepronesla, informovalo čtvrteční vydání deníku The Washington Post. List se odvolává na bývalé vládní představitele, kteří text viděli.

Poradkyně v něm sice zmiňovala terorismus jako jednu z hrozeb, útoky ale čekala od nevyzpytatelných států jako je Irák a nikoli od extremistických buněk, které nyní Washington považuje za hlavní bezpečnostní riziko.

Podle novin projev víceméně shrnuje směřování americké zahraniční politiky prvních měsíců Bushovy vlády. Administrativa se tehdy soustředila na projekt protiraketové obrany, kterou považovala za základní kámen národní bezpečnosti USA.

"Al-Kajda a islámský terorismus zaujímaly nižší pozice na stupnici priorit," říká deník. Bílý dům odmítl zveřejnit celý text projevu, nicméně potvrdil správnost úryvků, které zveřejnil The Washington Post.

Projev dává za pravdu kritikům, jako je bývalý dlouholetý protiteroristický koordinátor Bílého domu Richard Clarke. Ten ve své knize obvinil prezidenta Bushe z toho, že nebral vážně hrozbu Al-Kajdy a příliš se soustředil na Irák.

Clarke stejně vypovídal před komisí pro vyšetřování teroristických atentátů z 11. září, která se chystá vyslechnout i Condoleezzu Riceovou. Podle Bílého domu jsou připraveni svědčit i George Bush a viceprezident Richard Cheney.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video