Abdal Basat Muhammad Midžahír při svém prvním veřejném vystoupení po návratu do Libye, 9. září 2009.

Abdal Basat Muhammad Midžahír při svém prvním veřejném vystoupení po návratu do Libye, 9. září 2009. | foto: AP

Nevydáme žádného občana ani atentátníka z Lockerbie, zní z Libye

  • 95
Zástupci přechodné libyjské vlády dali najevo, že nevydají usvědčeného atentátníka z Lockerbie ani žádného jiného občana země. Podle agentury AP to uvedl ministr spravedlnosti povstalecké vlády Muhammad Aladží. Abdal Basat Muhammad Midžahí je přitom fakticky stále skotským vězněm.

Midžrahí byl jako jediný odsouzen za podíl na atentátu na americké letadlo, které spadlo v roce 1988 na skotské Lockerbie. Před dvěma roky byl propuštěn ze skotské věznice ze zdravotních důvodů do Libye.

Záběr z libyjské státní televize ukazuje atentátníka z Lockerbie Muhammada Midžrahího (vlevo v bílé čepici) na provládním shromáždění v Tripolisu. Britové ho před dvěma roky propustili, protože prý trpěl rakovinou prostaty v posledním stadiu a dávali mu tři měsíce života. (26. července 2011)

Podle lékařského posudku trpěl rakovinou prostaty a v té době mu zbývaly tři měsíce života. Po dvou letech je ale Midžrahí stále naživu a v průběhu libyjských protestů se dokonce objevil v Tripolisu na manifestaci na podporu Muammara Kaddáfího. Jeho dřívější lékaři dle CNN říkají, že mu diagnózu změnila a život prodloužila hormonální terapie.

Midžrahí přitom fakticky zůstává skotským vězněm a je povinen pravidelně kontaktovat skotské justiční orgány. Po dobytí Tripolisu povstalci s ním ale britské úřady ztratily kontakt. V pondělí proto požádali newyorští senátoři povstaleckou vládu, aby Midžrahího zadržela.

"Nevydáme žádného libyjského občana. Byl to (Muammar) Kaddáfí, kdo vydával libyjské státní příslušníky," řekl Aladží. Americkou žádost oficiálně označil za bezpředmětnou, protože atentátník byl již souzen a usvědčen.

Libye svou novou šanci nevyužila

Podle USA přitom mohla dosavadní povstalecká vláda dát vstřícným krokem najevo, že nebude nadále poskytovat azyl usvědčeným teroristům. Newyorský senátor Charles Schumer v žádosti o přivedení Midžrahího k odpovědnosti doslova uvedl, že "nová Libye může vyslat jasný signál světu, když prohlásí, že již nebude útočištěm pro usvědčené teroristy". Ta toho ale nevyužila.

Midžrahí byl jako jediný usvědčen z podílu na atentátu na americké letadlo, které spadlo v roce 1988 na skotské Lockerbie. V jeho troskách zahynulo 270 lidí, většina z nich byli Američané.

Spojené státy dodnes neskrývají nelibost nad Midžrahího propuštěním, které skotská vláda odůvodnila humanitárními důvody. Z USA zaznívají hlasy požadující opětovné Midžrahího uvěznění. Za chybu označuje atentátníkovo propuštění, uskutečněné předchozí labouristickou vládou Gordona Browna, také současná britská vláda premiéra Davida Camerona.

Muhammad Midžrahí byl za atentát odsouzen v roce 2001, vinu ale vždy popíral a verdikt soudu zpochybňovali i někteří příbuzní britských obětí, kteří poukazovali na to, že důkazy vedou k palestinským ozbrojencům podporovaným Íránem (čtěte Viník, nebo obětní beránek vysoké hry? Pochyby o Lockerbie zůstávají).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video