Klima na Zemi se měnilo, mění a bude se měnit nezávisle na tom, jestli chceme nebo ne, řekl Fajmon. Socialisty tím nahněval.

Klima na Zemi se měnilo, mění a bude se měnit nezávisle na tom, jestli chceme nebo ne, řekl Fajmon. Socialisty tím nahněval. | foto: Michal Klíma, MF DNES

Nevolte Fajmona, straší evropští socialisté. Vybrali dvanáct škůdců EU

  • 305
Strana evropských socialistů vydala seznam svých ideových nepřátel, kteří kandidují do europarlamentu. Nehodnotí jejich pracovitost či morálku, kritizuje je za konzervativní a pravicové názory. Mezi dvanáctku se "probojoval" i český europoslanec Hynek Fajmon z ODS - nemá prý totiž správný názor na globální oteplování.

Aby se politik dostal na seznam nepřátel evropského socialismu, stačí málo - například říci, že bílí heterosexuální muži jsou utlačovanou minoritou, neodsoudit režim generála Franca ve Španělsku, kritizovat imigranty či - jako ve Fajmonově případě - popírat globální oteplování.

Fajmon přitom globální oteplování nepopírá. Jen se mu nelíbí panika, kterou politici vytvářejí. "Klima na Zemi se měnilo, mění a bude se měnit nezávisle na tom, jestli chceme, nebo ne. Žádným způsobem ho neovlivní absurdní závazky, které si EU snaží v této oblasti ukládat," napsal Fajmon v jednom ze svých textů, který socialisté citují.

Na seznam "dvanácti nejhorších kandidátů", který vypracoval druhý největší europoslanecký klub, se dostal proto, že hlasoval proti zprávě Evropského parlamentu o budoucnosti klimatické politiky EU.

"Všechno, čeho se snižováním emisí v Evropě dosáhne, je to, že velká část evropských podnikatelů se bude přemisťovat a vzroste nezaměstnanost," uvedl europoslanec. Snahu bruselských úředníků diktovat Evropanům, jak mají žít, přirovnal ke kulturní revoluci, za kterou by se nemusel stydět ani Mao-Ce-Tung.

Fajmon: Mám z toho radost

Kromě Fajmona se mezi dvanáctkou škůdců objevil i italský premiér Silvio Berlusconi, francouzský exministr Brice Hortefeux, vůdce Britské národní strany Nick Griffin či slovenský europoslanec a bývalý hokejový hráč Peter Šťastný. - celý seznam najdete zde

Socialisté tvrdí, že výběr nebyl lehký, protože podle nich existuje řada dalších kandidátů s ještě "absurdnějšími" názory. Přesto vybrala dvanáct z nich, kteří prý nemohou do Evropského parlamentu přinést nic pozitivního. Jejich "nekonstruktivním" názorům by se měli lidé vysmát, upozorňuje voliče socialistická frakce, kam patří i česká ČSSD.

Směje se naopak Fajmon. "Považuji to za vyznamenání a mám z toho radost," řekl iDNES.cz Fajmon. "Když socialisté říkají, že mne lidé nemají volit, tak to jen ukazuje, že svou práci dělám dobře," odpověděl kandidát ODS.

Kdo podle socialistů škodí EU

1. Derk-Jan Eppink, Belgie (Lijst Dedecker)
za výrok, kde si postěžoval, že úspěšný, bohatý, bílý, heterosexuální muž zažívá diskriminaci

2. Jaime Mayor Oreja, Španělsko (Partido Popular)
odmítl podepsat deklaraci odsuzující Frankův režim

3. Igor Gräzin, Estonsko (Estonian Reform Party)
za kritické výroky na adresu Finů

4. Brice Hortefeux, Francie (Union pour un mouvement populaire)
za tvrdý postoj vůči imigrantům

5. Monica Macovei, Rumunsko (Partidul Democrat-Liberal)
za kritiku domácích poměrů a výrok o tom, že by Rumunsko nemělo čerpat z EU fondů

6. János Áder, Maďarsko (Fidesz)
za přirovnání sociálnědemokratického politika k sovětskému funkcionáři

7. Marian Krzaklewski, Polsko (Platforma Obywatelska)
za výroky "(Polská) ústava je horší než sovětská invaze" a "Je těžší vypít půllitru vodky než svrhnout vládu"

8. Hynek Fajmon, Česká republika (ODS)
za odmítavý postoj ve věci globálního oteplování

9. Peter Šťastný, Slovensko (Slovenská demokratická a kresťanská únia)
za to, že v EP inicioval monitorovací skupinu pro Slovensko, vytvořil tak dojem, že Ficovo Slovensko není demokratická země

10. Nick Griffin, Velká Británie (British National Party)
za zpochybňování holokaustu

11. Silvio Berlusconi, Itálie (Partito del Popolo della Libertà)
nemá o křeslo ve skutečnosti zájem, soudí se, ovládá část italských médií

12. jméno má čtenář-volič doplnit podle svého uvážení


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video