Nevím, proč spojovat Temelín a vstup do EU, řekl Klestilovi Havel

Prezident Václav Havel v telefonickém rozhovoru se svým rakouským protějškem Thomasem Klestilem zopakoval, že nevidí důvod ke spojování otázky bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín s členstvím České republiky v Evropské unii.
Telefonát, který se konal na Klestilovo přání, souvisel s úterním výrokem rakouského kancléře Wolfganga Schüssela. Podle něj mají totiž rozhovory o vstupu ČR do EU souviset s dodržováním bezpečnostních a ekologických standardů v Temelíně.
Argumenty odpůrců Temelína:
- zpochybňují význam elektrárny a její bezpečnost,
- obavy  z případných havárií a následného radioaktivního zamoření,
- elektrárna leží v těsné blízkosti tektonického zlomu a v jedné ze seismicky nejhorších oblastí.

Obsah telefonátu zveřejnil Havlův mluvčí Ladislav Špaček.
Prezidenti se podle něj shodli, že k analýzám bezpečnostních parametrů Temelína by měli být přizváni experti, kteří spolu s příslušnými úřady zaručí, že provoz JETE bude odpovídat mezinárodním standardům.

Havel ale zdůraznil, že bezpečnost Temelína je především v českém zájmu.

Schüssel neřekl, čím elektrárna nevyhovuje
Kancléř Wolfgang Schüssel v úterý podmínil vstup Česka do unie dodržováním bezpečnostních a ekologických standardů v elektrárně. Neuvedl však, čím elektrárna nevyhovuje a jaké standardy přesně má na mysli.

Glosu Martina Komárka si přečtěte ZDE.

"Nebudou-li tyto standardy splněny, nebude Rakousko při jednáních o rozšíření souhlasit s uzavřením kapitoly energetika," řekl Schüssel po setkání se zástupci vlády spolkové země Horní Rakousy a hornorakouského sněmu. 

Co Rakousko požaduje
Rakousko podle Schüssela očekává, že v elektrárně nebude aktivováno palivo ani zahájen zkušební provoz, dokud nebudou uzavřeny všechny testy, a to i přezkoušení vlivů na životní prostředí podle evropských standardů. Rakouský premiér přitom dal najevo, že Vídeň bude usilovat zejména o kontakty s Berlínem.

Česko rakouské vztahy očima rakouského deníku Die Presse - více ZDE.

Temelín má v Evropě i své zastánce - více ZDE.

Rakouský kancléř se snažil přimět Evropskou komisi k nové strategii i v půli července: Když se Praha nechce bavit o Temelínu s Vídní, musí o tom jednat s Bruselem. Dal jí najevo, že by měla převzít celou otázku jaderné bezpečnosti na svá bedra. Komise ho ale odmítla.

Proti rakouským tvrzením, že česká jaderná elektrárna by neprošla německými bezpečnostními testy, Brusel namítá, že těmito testy by asi neprošly ani francouzské nebo belgické jaderné elektrárny, a naopak. Standardy pro jadernou bezpečnost se totiž mezi jednotlivými státy EU velmi liší. Podle Bruselu by žádný problém, který se objevil při testování Temelína, nevedl k nějaké nehodě při provozu.

V Rakousku se množí nepravdivá a negativní prohlášení

V souvislosti s blížícím se spuštěním se podle mluvčího Temelína Milana Nebesáře množí nepravdivá a negativní prohlášení na účet elektrárny ze strany rakouských politiků, médií a protijaderných organizací. "My se tomu musíme velice vehementně bránit, protože tyto informace opravdu nejsou založeny na nějakých rozumných a pragmatických argumentech, ale jsou to většinou lži, popřípadě polopravdy a proti tomu se  musíme rozhodně bránit," upřesnil pro Český rozhlas Nebesář.

Neexistují žádné společné evropské bezpečnostní normy 
Mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vratislav Fajman dodal, že úřad nevydá povolení k zahájení provozu Temelína, pokud si nebude jist, že elektrárna je bezpečná. Fajman dále řekl, že žádné společné evropské nebo světové bezpečnostní normy pro jaderné elektrárny neexistují, pouze doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii. "Stává se, že němečtí experti upozorní, že určitá část Temelína nevyhovuje podle jejich norem, ale pak se ukáže, že vyhovuje normám americkým," řekl Fajman.

Zkoušky v Temelíně pokračují
Mluvčí jaderné elektrárny Milan Nebesář o víkendu řekl, že zkoušky pokračují podle harmonogramu a lze předpokládat, že elektrárna v rozmezí 10. až 15. září požádá pražský Státní úřad pro jadernou bezpečnost o souhlas se spuštěním prvního bloku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video