Michael Kocáb

Michael Kocáb | foto: Libor Zavoral, ČTK

Nevadí, že jsem nepopulární, říká ministr Kocáb

  • 300
Ministr Michael Kocáb je jedním z nejznámějších ministrů Fischerovy vlády, ale zároveň "Panem otloukánkem", kterému lidé v diskusích na nejrůznějších webech nejvíc nadávají. Na otázky odpovídal ve čtvrtek, kdy zelení, za něž ve vládě jedná, hrozili, že své ministry stáhnou kvůli dostavbě jezů na Labi a kvůli rekonstrukci Prunéřova II.

Považujete se za politika, nebo se jako ministr pro menšiny vnímáte spíš jako aktivista?
Promiňte, ale nepřísluší mi posuzovat sám sebe. V oblasti lidských práv by asi byla nejvhodnější kombinace obou těchto rolí.

Vadí vám, že nejste jako ministr příliš populární?
Ne. Po prvních týdnech ve funkci jsem pochopil, že je to úděl. Nepopularity se nebojím. V opačném případě bych tu práci nemohl dělat.

Proč podle vás vaše návrhy nenacházejí u veřejnosti příliš pochopení? Navrhujete třeba možnost adopce pro gaye, chcete dát šanci těm, kterým ostatní říkají nepřizpůsobiví, zastáváte se dlužníků...
Majoritní společnost se pohybuje v zažitých stereotypech, chcete-li ve vyjetých kolejích. A každá radikálnější změna ji zneklidňuje. Politický převrat v roce 1989 nás bezesporu zásadně vykolejil. Neprodyšně uzavřený protektorský systém byl vystřídán téměř bezbřehou svobodou a většina sociálních jistot vzala za své.

Šedivá společnost se začala probarvovat, otevírat vnějším vlivům a sociální nůžky rozevírat. Najednou se musíme konfrontovat s jinakostí všech možných forem. To logicky provokuje xenofobii - strach a nedůvěru ke všemu cizímu.

Xenofobii, homofobii a různé jiné averze je třeba postupně překonávat a i to je jeden z mých úkolů.

Mimochodem. Možnost osvojení pro fyzické osoby je upravena v zákoně o rodině z roku 1963. Zákon o registrovaném partnerství z ledna 2006 tuto možnost omezil, když stanovil, že "trvající partnerství brání tomu, aby se některý z partnerů stal osvojitelem dítěte".

To znamená, že o adopci si může zažádat jakákoli fyzická osoba (včetně svobodných homosexuálů), s výjimkou homosexuálů žijících v registrovaném partnerství. Rada vlády pro lidská práva považuje takové ustanovení za diskriminační a vyzvala mne, abych předložil na vládě podnět, který vyzve ministryni spravedlnosti k novele dotčeného zákona.

Je společnost, kde z 99 procent převládají tradiční rodiny, na takový průlom připravena?
Podle mého soudu je to třeba nejprve posoudit. Například katolická církev by byla tímto krokem pobouřena, a to je pro mne velmi silný argument. Sám pocházím z církevních kruhů a vliv křesťanství na civilizační vývoj považuji za zcela zásadní.

Proto jsem svolal odborné kolokvium, které má pomoci tuto otázku posoudit. Nebyla to tedy má iniciativa, ale ze své funkce jsem povinen se tímto podnětem rady vlády zabývat.

Jestli nakonec vládě návrh či podnět předložím, nebo nepředložím, záleží na mnoha okolnostech. A tak je to se vším.

Má agenda obsahuje několik samostatných vědních oborů, materie jsou velmi komplikované a zjednodušující mediální komentáře často vytváří zkreslený obraz mých kroků.

"S Chomutovem se blýská na lepší časy"

Zkuste pojmenovat, proč si vás chomutovská primátorka Ivana Řápková vybrala jako veřejného nepřítele číslo 1.
Na to se zeptejte Mgr. Řápkové. Nehodlám konflikt resuscitovat.

Dobře, jak tedy s odstupem vnímáte váš spor o exekuce sociálních dávek?
Jsem rád, že jsem do toho šel. Odborná veřejnost mi dala z drtivé většiny za pravdu, verdikty soudů vesměs také a chomutovská radnice od drakonického vymáhání dávek ustoupila.

Čím to, že s Litvínovem jste přes počáteční neshody dokázal nalézt řeč a spolupracujete na řešení situace v Janově, kde je také spousta dlužníků a problémových osob, a s Chomutovem to nejde?
I s Chomutovem se blýská na lepší časy. Primátorka se v mém úřadu ucházela o lokální partnerství, vyhověli jsme jí a naše Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách bude od 1. března letošního roku v Chomutově působit.

Jak může váš úřad místům, jako je Janov, pomoci?
Právě prostřednictvím agentury, která se na tuto problematiku specializuje a je schopna městům a obcím nabídnout celou řadu inkluzivních nástrojů.

Dále předsedám radě vlády pro záležitosti romské komunity, která připravila "Koncepci romské integrace" pro následující roky. Koncepce, kterou vláda již schválila, poprvé obsahuje konkrétní úkoly pro jednotlivá ministerstva směrované k lepšímu začlenění Romů do společnosti.

Nástupci chci předat čistý stůl

Budete i po ministerském angažmá dál pracovat pro menšiny a věnovat se lidským právům?
To je otázka, kterou si kladu také. Jsem muzikant a znám se. Jakmile se za mnou opět zavřou dveře hudebního studia, bude to na dlouhou dobu. Kandidovat v letošních parlamentních volbách nehodlám. Chci se naplno věnovat své současné práci a předat svému nástupci pokud možno čistý stůl. To znamená dotáhnout co nejvíce věcí do konce nebo nějakého uzlového bodu.

S Romy v Krupce i jinde jste si při různých akcích zazpíval. Neplánujete třeba na závěr ministrování koncert v Janově? Bylo by to stylové...
Zatím jsem o tom nepřemýšlel. Nápad to ale není špatný.

Byl jste roky blízkým spolupracovníkem Václava Havla. Bavíte se s ním o problémech, které vaše ministerstvo řeší? Jaký je jeho názor na exekuce v Chomutově a další postup proti dlužníkům a neplatičům?
Jeho názor znám, není příliš vzdálen mému, ale je to otázka pro něj.

Jak vnímáte protikrizový plán tripartity, který přijala vláda? Mluví se v něm o dostavbě kontroverzních jezů na Labi, obnově elektrárny Prunéřov II podle plánů ČEZ a nepřímo prostřednictvím energetické koncepce i o prolomení limitů těžby uhlí. Máte s těmito ustanoveními problém?
Samozřejmě. S ministrem životního prostředí Dusíkem jsme hlasovali proti. Je třeba ovšem zdůraznit, že takzvaná "exit strategie" (plán, který se týká daní a veřejných financí, také část protikrizových opatření - pozn. red.), kterou připravil premiér se svými spolupracovníky, je velmi dobrá. Tu jsme podpořili. Kompromis na tripartitě se z našeho hlediska nepovedl v oblasti ekologické a energetické politiky.

"Je potřeba bojovat o každý patník"

V této souvislosti chtěla Strana zelených stáhnout z vlády své ministry, tedy i vás. Už to neplatí. Můžete říci ale, jak jednání probíhala?
Předseda Strany zelených Ondřej Liška se s premiérem Fischerem - za přítomnosti nás dvou ministrů - sešel. Vyjasnili jsme si pozice a zelení následně vydali tiskovou zprávu, ve které konstatovali, že ministrům, které do vlády nominovali, odchod doporučovat nebudou. Je to rozumné stanovisko.

Pádů a různých rozkladů vlád jsme již měli v minulém období dost. Je třeba ve vládě setrvat a "bojovat o každý patník". To je politika v demokratické společnosti.

Každý ministr má právo hlasováním vyjádřit svůj názor, a pokud ho neprosadí, musí to unést a státotvorně pokračovat ve své práci. Já mám ovšem výhodu. Mé podněty z lidskoprávní oblasti vláda zatím snad vždy podpořila a premiér Fischer, ale i další ministři, prokazují v této oblasti velkou vnímavost.

Na muziku není čas, bude až na podzim

Jak to teď vypadá s vaší původní profesí hudebníka? Kapela Pražský výběr II nedosáhla takových úspěchů jako její předchůdce. Pracujete teď na nějakém projektu?
Funkce ministra spotřebuje veškerý pracovní a bohužel i volný čas. Jsem rád, když se dostanu na pět hodin do postele. Představa, že bych při tom pracoval na nějakém hudebním projektu, je absurdní. Loni jsme sice měli několik koncertů, ale nový materiál jsme nenazkoušeli. Na to se chystám na podzim.

Jste ve styku s Michalem Pavlíčkem nebo Vilémem Čokem poté, kdy se původní Výběr rozpadl? Může tato legendární kapela ještě vstát z mrtvých?
Ve styku nejsme, ale nějaký příležitostný comeback si dokážu představit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video