Karel Schwarzenberg vede nově zahraniční výbor Sněmovny. Poslanec Úsvitu Milan Šarapatka mu vytýkal, že vedl spíš ministerstvo lidských práv, než ministerstvo zahraničí. | foto: Michal Šula, MAFRA

Schwarzenberg vede zahraniční výbor, Tejc dostal od ČSSD druhou šanci

  • 122
Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg byl zvolen do čela zahraničního výboru Sněmovny. Exministra zahraničí nevolil Milan Šarapatka z Úsvitu, který Schwarzenbergovi vytkl, že pod jeho vedením byl úřad "ministerstvem lidských práv". Druhou šanci od ČSSD dostal Jeroným Tejc, jeden z neúspěšných pučistů proti Bohuslavu Sobotkovi. Vede ústavně-právní výbor.

Zvolením Schwarzenberga do čela zahraničního výboru získala TOP 09 vůbec první významnou funkci ve Sněmovně. Před tím dvakrát Miroslav Kalousek a dvakrát Petr Gazdík neuspěli při volbě místopředsedy Sněmovny (více zde).

TOP 09 povede podle dohod ve Sněmovně jen zahraniční výbor. I to však vadilo Šarapatkovi z Úsvitu a Jaroslavu Foldynovi z ČSSD. Od nich hlasy nedostal. Foldyna dlouhodobě kritizuje české uznání nezávislosti Kosova. Při jednání poslaneckého klubu ČSSD dokonce podle informací iDNES.cz proti tomu, aby Schwarzenberg výbor vedl, protestoval v tom smyslu, že by Schwarzenberg nemohl řídit ani multikáru. A poslance ČSSD tím rozveselil.

Kdo vede výbory

Hospodářský výbor:
Ivan Pilný (ANO)

Kontrolní výbor:
Vladimír Koníček (KSČM)

Mandátový a imunitní výbor:
Marek Benda (ODS)

Organizační výbor:
Jan Hamáček (ČSSD)

Petiční výbor:
Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM)

Rozpočtový výbor:
Václav Votava (ČSSD)

Ústavně právní výbor:
Jeroným Tejc (ČSSD)

Volební výbor:
Martin Komárek (ANO)

Výbor pro bezpečnost:
Roman Váňa (ČSSD)

Výbor pro evropské záležitosti:
Jaroslav Klaška (KDU-ČSL)

Výbor pro obranu:
David Kádner (Úsvit)

Výbor pro sociální politiku:
Jaroslav Zavadil (ČSSD)

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu:
Jiří Zlatuška (ANO)

Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj:
Milada Halíková (KSČM)

Výbor pro zdravotnictví:
Rostislav Vyzula (ANO)

Výbor pro životní prostředí:
Robin Böhnisch (ČSSD)

Zahraniční výbor:
Karel Schwarzenberg (TOP 09)

Zemědělský výbor:
Jaroslav Faltýnek (ANO)

"Velice jsem dbal, abychom byli v souladu s ostatními evropskými státy," řekl k uznání Kosova Schwarzenberg. Výtku ohledně toho, že se zasazoval o lidská práva, přijímá. Je to podle Schwarzenberga téma, díky kterému je Česká republika i jako malý stát ve světě slyšet.

Neúspěšný pučista proti šéfovi ČSSD Sobotkovi vede ústavně-právní výbor

Jeroným Tejc, jeden z hlavních účastníků nezdařeného pokusu o puč v ČSSD proti Bohuslavu Sobotkovi, získal ve čtvrtek ve Sněmovně pozici předsedy významného ústavněprávního výboru. Tejc dříve vedl poslance ČSSD, Sobotka si ho však ve vedení strany nepřál. Teď dostal Tejc od své strany druhou šanci.

"Je to už zkušený sněmovní matador a pro stranu může být v této funkci užitečný," uvedl k tomu pro iDNES.cz Bohuslav Sobotka. A Tejc naopak podpořil šéfa strany v tom, že by prezident republiky v zásadě měl respektovat návrhy na členy vlády, které mu přinese premiér.

"Dlouhodobě zastávám právní názor, že prezident má právo kandidáta do vlády odmítnout jen v případě, že by představoval závažné bezpečnostní riziko nebo pokud by šlo o naprosto nekompetentní osobu. Jinak nemůže kandidáta odmítat a vynucovat si někoho jiného," prohlásil Tejc.

Při volbě šéfa ústavněprávního výboru dostal v tajné volbě jednomyslnou podporu, stejně jako ho před tím jednomyslně podpořil klub ČSSD.

"Nechci se už příliš vracet k minulosti. Podle mě není co zklidňovat. Vážím si podpory kolegů," řekl iDNES.cz Tejc, jehož v čele klubu vystřídal Roman Sklenák poté, co se Tejc spolu s Michalem Haškem a dalšími třemi sociálními demokraty vypravil za prezidentem Zemanem tajně po volbách do Lán a o den později následoval neúspěšný pokus o Sobotkovo svržení (více o výměně Tejce v čele poslaneckého klubu ČSSD).

Jeroným Tejc přichází na jednání vedení ČSSD, které se má zabývat, kdo bude za

Tejce to stálo místo v nejužším vedení strany i šanci stát se nyní ministrem vnitra. Na toto místo se teď Sobotka zřejmě pokusí protlačit místopředsedu Milana Chovance. Ten byl sice v Lánech u Zemana taky, ale schůzku jako první prozradil.

ČSSD povede šest výborů, hnutí ANO pět, komunisté tři

Volba vedení ústavněprávního výboru byla jen jedna z mnoha, které se teď ve Sněmovně odehrávají. Podle uzavřených stranických dohod povedou sociální demokraté šest výborů, hnutí ANO pět, komunisté tři a lidovci, TOP 09, ODS a Úsvit přímé demokracie po jednom. ODS dostala mandátový a imunitní výbor, v jehož čele je Marek Benda. Do čela rozpočtového byl zvolen sociální demokrat Václav Votava a výbor už začal řešit rozpočet na příští rok se schodkem 112 miliard korun, aby ho poslanci mohli v pátek začít schvalovat.

Stanislav Polčák z poslaneckého klubu TOP 09, který je řadovým členem ústavněprávního výboru, pro iDNES.cz kritizoval, že výbor má šest zvolených místopředsedů. "To je třetina členů výboru, úplně mě to znechutilo. Ať pak někdo vykládá o tom, že chce šetřit výdaje státu," řekl Polčák. Funkce místopředsedy znamená také příplatek k platu poslance.

Hnutí ANO má dva místopředsedy ústavněprávního výboru. ČSSD, ODS, komunisté a TOP 09 jednoho. "Mně se to také příliš nezdálo, ale vychází to z dohody stran o poměrném zastoupení. Stály o to menší strany. Dělala se celková dohoda o počtu místopředsedů z celkového počtu výborů. Proto v některém výboru některé strany místopředsedu nemají. V ústavněprávním výboru jsou bez místopředsedy lidovci a Úsvit," řekl iDNES.cz Tejc.

Podívejte se, jak Tejc 8. listopadu rezignoval na funkci předsedy poslaneckého klubu ČSSD:

4. listopadu 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video