Fidel Castro na fotce z roku 1963 s tehdejším tajemníkem komunistické strany...

Fidel Castro na fotce z roku 1963 s tehdejším tajemníkem komunistické strany SSSR Nikitou Chruščovem | foto: AP

Otrávené doutníky, výbušné mušle. CIA se Fidela pokoušela zabít léta

  • 184
Jak zabít Fidela Castra? Tato otázka dlouhá léta rozněcovala fantazii agentů americké zpravodajské služby CIA. Pokusy zlikvidovat kubánského vůdce otráveným doutníkem či výbušnou mušlí sice nevyšly, snahu však americkým špionům nelze upřít. Castro zemřel 25. listopadu, v neděli ho pohřbili.

Američtí agenti ve snaze zbavit se karibského revolucionáře vyzkoušeli všelicos. Sám Castro v minulosti uváděl, že byl terčem více než 600 neúspěšných atentátů a spiknutí, píše agentura AFP.

Několik plánů CIA na likvidaci kubánského vůdce odhalila zpráva amerického Senátu z roku 1975. Některé z nich nikdy nepřekročily „laboratorní fázi“.

Od roku 1960 do roku 1965 se CIA Castra pokusila zavraždit nejméně osmkrát. V plánech Američanů hrály často roli Castrovy oblíbené doutníky. Agenti je například chtěli napustit smrtícím botulotoxinem v takovém množství, že by Castro zemřel po tom, co by si jeden z nich vzal do úst. Až ke kubánskému vůdci se doutníky nakonec dostat nepodařilo.

V roce 1961 si CIA najala několik gangsterů, kteří měli za úplatu 150 000 dolarů diktátora zastřelit. Gangsteři ale navrhli diskrétnější způsob: otrávit mu jídlo a pití. Misi měl vykonat kubánský úředník Juan Orta. Ten však podle dokumentů CIA misi z neznámých důvodů nedokončil.

Zemřel vůdce Kuby Fidel Castro

Podle jednoho z nejkurióznějších plánů měla být na dno moře umístěna exotická mušle naplněná výbušninou v místě, kam se Castro chodil často potápět. Experti CIA tuto možnost prozkoumali, nicméně ji zavrhli jako nepraktickou.

Mezi částečně realizované pokusy se dostal ten s otráveným perem, které měl Castrovi podstrčit jeho spolupracovník Rolando Cubela. Kuličkové pero v sobě mělo mít umístěnou injekční jehlu „tak tenkou, že by si jí oběť ani nevšimla“. Cubelu však plán příliš nezaujal a odmítl pero na Kubu převézt. Podle něj měla CIA přijít s něčím „sofistikovanějším“.

Cubela na kontakty s CIA nakonec stejně doplatil. Za tři roky po epizodě s otráveným perem si ho Castro pozval do své kanceláře a oznámil mu, že je zatčen za plánování atentátu na hlavu státu. Po Castrově intervenci ho soud namísto trestu smrti odsoudil k 25 letům vězení. Předčasně propuštěn byl v roce 1979.

Castra chtěli zdrogovat, aby se zesměšnil

Američané zvažovali i méně násilné metody, jak se s rivalem z ostrovní diktatury vypořádat. V roce 1960 CIA například chtěla oslabit Castrovo charisma sabotáží jeho - svou délkou proslulých - proslovů. Jeden z návrhů počítal s tím, že agenti rozpráší ve vysílacím studiu LSD. Nakonec od toho zpravodajci upustili pro „nespolehlivost“ drogy.

OBRAZEM: Ozbrojený puč i roky pří s USA. Jak šel čas s Fidelem Castrem

Fidel Castro jako mladý revolucionář (uprostřed) v doprovodu svého bratra Raúla...

Napříště si technická divize CIA vzala na paškál opět kubánské doutníky, které si Castro tak rád dopřával. Krabice kuřiva měla být napuštěna chemickou látkou, která způsobuje dočasnou dezorientaci. Zpravodajci doufali, že si Castro doutník zapálí během svého proslovu a udělá ze sebe na pódiu šaška.

Další ze soudku kuriózních avšak nenásilných nápadů chtěl zbavit Castra jeho ikonického plnovousu. Podle plánu měla být během zahraniční cesty do Castrových bot nasypána sůl thallia, která má silné depilační účinky. Látku mu měl agent nasypat do bot před dveřmi jeho pokoje, kam si diktátor obuv odkládal, aby byla přeleštěna. Castro ale svou cestu zrušil a plán tak zůstal neuskutečněn.

Fidel Castro se nakonec dožil vysokého věku. Zemřel minulý pátek ve věku 90 let (o jeho smrti čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video