Farář Josef Toufar z Číhoště zemřel 25. února 1950 na následky mučení ve...

Farář Josef Toufar z Číhoště zemřel 25. února 1950 na následky mučení ve valdické věznici. | foto: archiv Miloše Doležala

Z lebky Toufara se zachovaly jen zlomky. K identifikaci pomohl test DNA

  • 69
Zkoumání ostatků, které podle předpokladů patřily umučenému páteru Josefu Toufarovi, nebylo snadné. Kostra, již odborníci loni vyzvedli z hromadného hrobu v pražských Ďáblicích, totiž nebyla kompletní. Nakonec až analýza DNA prokázala, že se na 99,9995 procenta jedná o kněze, kterého StB umučila kvůli takzvanému číhošťskému zázraku.

To, že nalezené ostatky Toufarovi patří, potvrdili vědci ve středu. (více čtěte zde)

Cesta k tomu nebyla jednoduchá. Odborníci věděli najisto jen to, že nalezená kostra patří muži vysokému okolo 172 cm, jemuž v době smrti bylo mezi 40 až 50 lety. „Z lebky se dochovaly pouze zlomky, které byly navíc posmrtně deformovány, identifikaci na základě superprojekce (promítnutí, pozn. red.) lebky do fotografie tedy nebylo možné provést,“ popsal Petr Velemínský, vedoucí antropologickému oddělení Národního muzea.

Antropologům napověděl stav chrupu. „Je ovšem patrné, že muž za života ztratil minimálně obě dolní první a druhé stoličky a dolní levý třenový zub. Z dolních řezáků byly zachovány pouze kořeny, korunky byly ulomeny. Zda jde o ztrátu zubu před smrtí, nebo posmrtné poškození, nelze určit. Výše uvedené skutečnosti podporují předpoklad, že jde o kostru Josefa Toufara,“ uvedl Velemínský. Výzkum kosterních pozůstatků však s jistotou totožnost číhošťského kněze nepotvrdil.

Následovaly testy forenzních genetiků. „Byla provedena analýza DNA a sestaveny genetické profily z biologických vzorků, zajištěných při exhumaci kosterních ostatků na ďáblickém hřbitově, a vzorků, odebraných nejbližším žijícím příbuzným,“ vysvětluje soudní znalec Tomáš Pexa. Jejich následné porovnání prokázalo na 99,9995 procenta shodu „Při této hladině pravděpodobnosti je možné považovat za prakticky prokázané, že kosterní ostatky patřily Josefu Toufarovi,“ doplnil znalec.

Žádný velký náhrobek

Do hrobu bude umučený farář uložen v neděli 12. července po slavnostní bohoslužbě sloužené královehradeckým biskupem Janem Vokálem. Pohřben bude v centrální části kostela pod jednoduchou kamennou desku v kovové ostatkové schránce, jejíž vnitřní vrstva je olověná a svrchní zdobená nerezová. Podle architekta Norberta Schmidta tak stále zůstane důraz na tom, co je v kostele podstatné. Tím je oltář a kazatelna, ze které Toufar kázal.

StB obvinila Toufara v roce 1950 z takzvaného číhošťského zázraku. Chtěla ho přinutit k doznání, že v kostele zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Toufar zemřel ve vězení 25. února téhož roku ve věku 47 let na následky krutého zacházení. Pohřben byl do hromadného hrobu pod falešným jménem J. Zouhar. Církev připravuje proces Toufarova blahořečení, který zřejmě potrvá několik let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue