Američtí vojáci by se měli stáhnout z Iráku během dvou let

Američtí vojáci by se měli stáhnout z Iráku během dvou let | foto: Reuters

Neubauer: Bezpečnostní situace v Iráku se zhoršuje

  • 29
Bezpečnostní situace na jihu Iráku se nadále zhoršuje. "Do nebezpečí se dostala už i britská základna Šaíba nedaleko Basry, kde působí čeští vojáci," řekl dnes ráno po příletu 10. kontingentu vojenských policistů ze země velitel skončené mise Jiří Neubauer.

O nepříjemných zážitcích mluvili i další vojáci. V Iráku je tento týden na další tři měsíce vystřídala čerstvá jednotka.

"Sektářské napětí v Basře dosáhlo takové míry, že se z něj stalo druhé nejhorší město po Bagdádu," uvedl Neubauer, který má za sebou řadu zkušeností z předešlých misí. "Když to srovnám s minulostí, tak situace nyní byla daleko více napjatá a eskalovaná."

Napětí podle něj vzrostlo po loňských parlamentních volbách, po nichž trvalo několik měsíců, než se podařilo sestavit vládu. Zhoršení bezpečnostní situace Neubauer přičítá také rostoucí nenávisti mezi většinovými šíity a menšinovými sunnity nejen ve středním Iráku, ale i v oblasti Basry.

Někteří  vojáci mluvili o častém ostřelování Šaíby různými druhy raket. Nechtěli však uvádět podrobnosti s tím, že zprávy o vzrůstajícím riziku v misi by mohly znepokojit rodiny příslušníků nového kontingentu. Ti, co byli v Iráku podruhé či potřetí, tvrdí, že situace je nyní podstatně horší.

Informace o pádu raket na českou základnu nepřímo potvrdil i Neubauer. "Drtivá většina koaličních základen je denně ostřelována minomety či raketomety. Vždy to znamená vysoké nebezpečí," konstatoval. Všichni Češi jsou však podle něj dobře vycvičeni a nikomu z nich se zatím nic nestalo.

Příslušníky skončeného kontingentu nyní čeká několikadenní karanténa ve vojenském zařízení v Těchoníně. Poté je čeká dovolená. Někteří přiznali, že se po tříměsíčním pobytu v malém uzavřeném prostoru základny v padesátistupňovém vedru na volno těší.

Česko posílá vojenské policisty k Perskému zálivu od prosince 2003. Stočlennou misi, jež působí společně s britskými a dánskými jednotkami v rámci mnohonárodních sil, každý rok schvaluje vláda a parlament.

,

Video