Takto Petr Nečas slavil výsledky voleb. Teď nevylučuje, že se možná budou muset zvýšit daně.

Takto Petr Nečas slavil výsledky voleb. Teď nevylučuje, že se možná budou muset zvýšit daně. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Netrápím se, to je život, říká Nečas o Topolánkových útocích na ODS

  • 226
Lídr ODS Petr Nečas prožívá vrchol dosavadní politické dráhy. Sestavuje vládu a o víkendu ho čeká zvolení předsedou ODS. V rozhovoru s MF DNES přiznává, že vláda asi zvýší daně. Popisuje též, jak by rád obsadil klíčová ministerstva. A mluví o změnách ve straně i tom, co udělat s předchůdcem Mirkem Topolánkem.

Zvýší vaše vláda daně, jak navrhuje úřednický ministr financí Eduard Janota?
To se bude velmi silně odvíjet od aktuálních čísel ekonomiky. Když se připravovaly volební programy, tak ta čísla vypadala jinak než nyní. Teď hrozí vyšší deficit a výpadek příjmů státního rozpočtu je vyšší, než se uvažovalo. Na to musíme nějakým způsobem reagovat.

Čili nesplníte předvolební slib, že nebudete zvyšovat daně?
Pokud se ukáže, že stav veřejných financí je horší, než se jevilo ještě před dvěma třemi měsíci, tak jako zodpovědný politik teď nemohu vyloučit žádnou variantu.

Tohle naposledy říkala Špidlova vláda v roce 2003, když ČSSD odstoupila od slibů po zjištění, že „zdroje nejsou“.
Jenže teď se reálně ukazuje, že ty schodky jsou vyšší. Ministr financí teď publikuje nová čísla, jiná než před třemi měsíci. Budeme se maximálně snažit šetřit na výdajích rozpočtu. Určitě nemáme žádný zájem na zvyšování přímých daní. Ale pohyby nepřímých daní vyloučit a priori nemůžeme. To by byla ekonomická chyba a politická hloupost. Není možné vystačit pouze s tupými ekonomickými škrty. To umí i cvičený rozpočtový orangutan. Musíme zároveň vytvořit prostor pro systémové změny.

Co čeká Petra Nečase

Pátek

Jde na Hrad nahlásit prezidentovi Václavu Klausovi, jak pokračují jednání o vládě.

Sobota, neděle

Kongres ODS. Zvolení předsedou sice má jisté, ale půjde o to, zda mu sednou místopředsedové.

7. července

Chce mít sestavenou vládu včetně programu i obsazení ministerstev.

Září

Vláda předloží Poslanecké sněmovně rozpočet na rok 2011.

Budete zvyšovat sazbu DPH, čímž by trochu zdražilo zboží i služby?
Já nechci izolovaně hodnotit dílčí návrh. Vývoj daňových příjmů za roky 2008, 2009 i 2010 ukazuje, že výběr DPH je velmi odolný vůči výkyvům ekonomického cyklu. Je stejný bez ohledu na to, zda ekonomika klesá, stagnuje či roste. To musíme brát v potaz.

Jste si vědom, že nejspíš budete hodně nepopulární vláda?
Vláda, která zabrání řeckému scénáři a zabrání také zadlužování našich dětí, nemusí být nutně nepopulární. Lidé nejsou hloupí a vědí, že zastavit zadlužování nelze mávnutím kouzelnickou hůlkou. Tato země úspornou - a dodal bych střízlivou - rozpočtovou politiku opravdu potřebuje. Bez ohledu na to, jestli to vládě přinese vysokou nebo nízkou popularitu.

Bude se dohoda o vládě lámat na tom, zda místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek bude ministrem financí?
O tom jsme opravdu nejednali. Jednotlivé posty pro jednotlivé politické strany nebyly předmětem žádného koaličního jednání ani jednu jedinou desetinu sekundy.

Usiluje ODS o klíčová ministerstva, kde proběhnou hlavní reformy?
Finance, zdravotnictví i práce a sociální věci tvoří základní reformní trojúhelník. Tam bude muset být vysoký stupeň vzájemné kompatibility včetně lidské. Navíc silně napojené na předsedu vlády. Tato čtveřice lidí bude určovat reformní tempo a směr reforem.

Podělí se o tento čtyřúhelník všechny tři vládní strany, aby všichni „slízli“ případné úspěchy i průšvihy?
Z hlediska jednoduché teoretické politické analýzy by nejlepší bylo, aby všechny čtyři resorty byly v rukou jedné politické strany. Tak by to fungovalo nejlépe. Platí, že čím více ten čtyřúhelník bude roztříštěný, tím reformní tah na branku bude slabší.

Měla by resort práce a sociálních věcí, přes nějž jde 40 procent rozpočtu, dostat TOP 09, která šla do voleb s největšími plány na šetření?
Svým způsobem ano. Já bych dokonce řekl, že myslel-li někdo své škrtací plány vážně, tak ty škrty se nedělají na ministerstvu financí, ale 90 procent z nich se dělá na ministerstvu práce a sociálních věcí. Čili ten největší reformní bourák by měl nastoupit na ministerstvo práce a sociálních věcí, zcela logicky.

Miroslav Kalousek by tedy podle vás byl ideální ministr práce?
Se svým škrtacím étosem určitě. Ale to se zbytečně zaplétáme do osob a obsazení, kde my vyjednavači prostě vůbec nejsme. Miroslav Kalousek je schopný člověk a určitě by resort práce a sociálních věcí zvládl.

Zeptám se tedy ke kongresu ODS, kde o víkendu kandidujete na předsedu. Jaká z něj má strana vyjít?
Určitě jako politická strana, která zaznamenala jasný a čitelný vzkaz od voličů a reaguje na něj. Ztratili jsme pověst seriózní a důvěryhodné politické strany. To je klíčové, to musíme změnit.

Vydal jste zákaz, aby někteří vaši členové opět přijeli na kongres luxusními limuzínami s protekčními espézetkami?
Mohu říct, že jistou úvahu či názor na toto téma jsem na posledním jednání výkonné rady nahlas řekl. Nikoliv doporučení, řekl jsem svůj názor určený členům výkonné rady a jejich kolegům. Nabobství není to, co by kohokoliv oslovovalo, dokonce ani pravicového voliče.

Přijedou podle vás na kongres nabobové?
Přijede víc než sedm set lidí. Já nebudu nikoho kádrovat. Na druhou stranu nepodléhejme hysterii jenom proto, že někdo má auto, které dejme tomu není úplně běžnou značkou. Tento typ třídní nenávisti bychom živit neměli. Náhon na všechny čtyři kola není automaticky diskvalifikační.

Je ODS zaostalý africký kmen, který se neumí vypořádat se svým bývalým „náčelníkem“, jak se zlobí Mirek Topolánek?
To jsou zbytečně silácké výroky. Ale jsme demokratická strana, která unese názory kteréhokoliv z členů. Já to nechci hodnotit silnými výroky. Koneckonců klidně to může potkat i mě. Odchod z politického výsluní není z psychologického hlediska jednoduchá záležitost. Sám jsem zažil několik politických klopýtnutí, jednoduché to není. Důležité je, aby se člověk zvedl a šel dál.

Vadí vám, že Topolánek teď spíše stranu svými výroky ostřeluje?
To je prostě politický život a otázka jeho rozhodnutí. I kdyby mi to vadilo, tak co s tím nadělám? Nemám důvod se tím nějak trápit, uchvacovat či to prožívat. Prostě to je život, politický i lidský. Já to přijímám velmi vyrovnaně.

Celé to navenek působí tak, že on je zhrzený, protože mu ODS nepomohla s hledáním trafiky.
Zaprvé odmítám termín zhrzený. Zadruhé odmítám termín trafika. Zatřetí Mirek Topolánek je člověk, který je primárně schopný nést zodpovědnost sám za sebe, postarat se o sebe i svou rodinu. A začtvrté: ve všech vyspělých demokraciích platí, že je škoda plýtvat potenciálem někoho, kdo byl předsedou vlády s jeho kontakty a zkušenostmi. Čili najde-li se nějaká možnost spolupráce, která bude ku prospěchu České republiky, tak je to určitě správný krok. Bude to velmi silně záviset i na něm. On není člověk, který by někde trpně čekal, jestli se mu dostane pomoci. Nejedná se o žádnou trafiku, je to člověk s kontakty a zkušenostmi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video