Jeruzalémský velký muftí Muhammad Amín Husajní na snímku z roku 1938.

Jeruzalémský velký muftí Muhammad Amín Husajní na snímku z roku 1938. | foto: Profimedia.cz

Hitler rozpoutal holokaust na radu Velkého muftího, provokuje Netanjahu

  • 170
V Izraeli vyvolaly pobouření výroky Benjamina Netanjahua o holokaustu. Premiér řekl, ze Adolf Hitler chtěl původně Židy jenom vyhnat, avšak na radu jeruzalémského muftího se je rozhodl pozabíjet. Historici se slovy, které premiér pronesl v době nových násilností mezi Izraelci a Palestinci, nesouhlasí.

Netanjahu vystoupil v úterý na světovém sionistickém kongresu v Jeruzalémě. Prohlásil, že Hitler původně uvažoval o vyhnání Židů. Muftí, který se otevřeně hlásil k podpoře nacismu, při osobním setkání Hitlera upozornil, že budou-li Židé z Evropy vyhnáni, přijdou v ohromném počtu do Palestiny, která byla tehdy britským mandátním územím. Na Hitlerovu otázku co s nimi má tedy dělat, podle Netanjahua Husajní řekl: „Spálit je“.

Hlavní historička jeruzalémského muzea holokaustu Jad vašem Dina Poratová uvedla, že z historického hlediska nejsou premiérova tvrzení přesná. „Nelze říci, že to byl muftí, kdo Hitlerovi vnukl myšlenku zabíjet nebo pálit Židy. To není pravda. Setkali se až po událostech, které k tomu vedly,“ řekla Poratová.

Vůdce izraelské opozice Jicchak Herzog prohlásil, že Netanjahu nebezpečně překrucuje dějiny. „Žádám Netanjahua, aby se okamžitě opravil, protože to umenšuje holokaust, nacismus a Hitlerův podíl na hrozné katastrofě našeho lidu,“ napsal Herzog na facebooku.

Na Netanjahuova slova reagovalo i Německo. Mluvčí kancléřky Angley Merkelové prohlásil, že odpovědnost za holokaust nese Německo. „Takto se to učí v německých školách a nikdy to nesmí být zapomenuto. Nevidím žádný důvod, proč na tom cokoliv měnit,“ uvedl Steffen Seibert.

Provokativní slova v neklidné době

Premiér svá slova slova vyřkl po třítýdenních izraelsko-palestinských střetech, při nichž zemřelo na 50 lidí. Nejnovější vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci už trvá téměř měsíc, rozpoutala se kvůli posvátným místům na Chrámové hoře.

Izraelci na Západním břehu zadrželi vysokého představitele radikálního palestinského hnutí Hamas, kterého obvinili z podněcování současných násilností. Hasan Júsif, který patří k zakladatelům Hamasu, byl zatčen nedaleko Ramalláhu.

Jde o nejvýše postaveného palestinského činitele, který byl během současné vlny násilností zadržen, poznamenala agentura AP. Podle armády Júsif „aktivně podněcoval k terorismu“ tím, že podporoval útoky proti Izraelcům.

Netanjahu se kvůli bezpečnostní situaci ve středu setká s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Německo měl původně navštívit už začátkem října, cestu však nakonec odložil kvůli současné vlně násilí. Politici mají jednat o bezpečnostní situaci v Izraeli a v okolních státech.

Násilí v Izraeli se stupňuje. Klíčem k intifádě je Abbás, míní odborníci

Netanjahu se má podle současných plánů v Německu zdržet do čtvrtka, kdy by se měl v Berlíně sejít s americký ministrem zahraničí Johnem Kerrym. Americký ministr ale v úterý naznačil, že ani to není jisté, když řekl, že se s Netanjahuem sejde buď v Berlíně, nebo na Blízkém východě.

Kerry se během své návštěvy Evropy a Blízkého východu plánuje sejít také s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a jordánským králem Abdalláhem. Tématem schůzek by kromě násilí mezi Izraelci a Palestinci měla být také občanská válka v Sýrii, uvedla agentura Reuters.

Netanjahu bránil postup Izraele, když prohlásil, že Izrael nepřiměřené prostředky nepoužívá. Odpovědnost za situaci připsal palestinskému vůdci Mahmúdovi Abbásovi. „Prezident Abbás bohužel rozdmýchává plameny. Neodsoudil jediný z třiceti teroristických útoků na Izraelce spáchaných za měsíc a stále teroristy oslavuje jako hrdiny,“ řekl premiér.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video