Záběry izraelské armády z útoku na turecké lodi Mavi Marmara, která vezla

Záběry izraelské armády z útoku na turecké lodi Mavi Marmara, která vezla humanitární pomoc do Gazy. | foto: AP

Netanjahu se omluvil Turecku za zásah na lodi. Pozůstalé odškodní

  • 150
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se omluvil Turecku za zásah proti humanitární flotile mířící do palestinského pásma Gazy, při němž v roce 2010 zahynulo devět tureckých propalestinských aktivistů. Incident zmrazil do té doby dobré vztahy obou zemí.

Netanjahu se omluvil tureckému premiérovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi telefonicky. Dohodl se s ním také, že židovský stát odškodní rodiny zabitých aktivistů. Bylo to vůbec poprvé, co se Tel Aviv za tři roky starý zásah omluvil. Netanjahu před tím pouze vyjádřil lítost nad smrtí devíti Turků.

Jeho páteční omluva proto byla velkým překvapením. Izrael se také s Tureckem dohodl, že obnoví veškeré diplomatické vztahy. Kromě toho oznámil, že Izrael "výrazně" zmírnil takzvanou blokádu pásma Gazy, která omezuje krom jiného přísun zboží na palestinské území.

"Izrael významně zmírnil restrikce na přísun civilního zboží na palestinská území včetně Pásma Gazy. Tak to zůstane tak dlouho, dokud bude přetrvávat v oblasti klid," uvedla Netanjahuova kancelář v prohlášení.

Podle ní Ankara na druhou stranu ukončí právní kroky, které podnikala proti izraelským vojákům. Turci totiž chtěli potrestat čtyři velitele izraelské armády, kteří podle nich nesou odpovědnost za smrt aktivistů. Loni v listopadu s nimi zahájili soudní proces, samozřejmě v nepřítomnosti čtveřice důstojníků.

Operační chyby

Dvacetiminutový telefonát mezi oběma premiéry pomohl dle agentury AP zprostředkovat americký prezident Barack Obama krátce před ukončením své návštěvy Izraele.

Netanjahu dále zdůraznil, že tři roky staré krveprolití nebylo záměrné. "Ve světle izraelského vyšetřování incidentu, které upozornilo na několik operačních chyb, se premiér Netanjahu omluvil tureckému lidu za chyby, které vedly ke ztrátě na životech a souhlasil s kompenzací," píše se v prohlášení.

Izraelská armáda v květnu 2010 tvrdě zakročila proti flotile propalestinských aktivistů vezoucí humanitární pomoc do pásma Gazy, na které židovský stát uvalil námořní blokádu. Tel Aviv tvrdí, že ji zavedl, aby zabránil ozbrojencům z hnutí Hamas, které vládne v Gaze, získat zbraně.

Flotila neuposlechla výzvu ke změně kurzu a izraelské jednotky na ni zaútočily. Při zásahu na největší loď Mavi Marmara zahynulo devět tureckých aktivistů. Padesát dalších aktivistů a sedm izraelských vojáků bylo zraněno (více o incidentu čtěte zde).

Incident srazil do té doby dobré vztahy mezi Tureckem a Izraelem na bod mrazu. Turecký premiér Erdogan obvinil Izrael ze "státního terorismu" a odvolal tureckého velvyslance v Izraeli. Ankara vytrvale podmiňovala obnovení diplomatických vztahů oficiální omluvou od svého někdejšího spojence Izraele a vyplacením odškodnění obětem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video