Mimozemšťan. Ilustrační foto.

Mimozemšťan. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Netajte zprávy o ufonech, tlačí na americkou vládu obyvatelé Roswellu

  • 12
Už více než 60 let tvoří zkazky o mimozemšťanech nedílnou součást městečka Roswell na jihozápadě USA. Nafukovací i kreslení ufoni podél hlavní třídy města Roswell lákají do hotelu, do banky, do muzea a samozřejmě i do obchodů se suvenýry. Pouliční lampy mají tvar hlavy vesmírného poutníka a svítí lehce nazelenale.

Prodejna hamburgrového řetězce Arby´s má brčálově zbarveného mužíka na vývěsním štítu a k tomu ještě nápis: Mimozemšťané jsou vítáni.

Místní vřelost k návštěvníkům z jiných galaxií má svoje kořeny v červenci roku 1947, kdy farmář Mack Brazel nahlásil neobvyklý nález na svém pozemku. Noviny měly sólokapra: ztroskotaná meziplanetární loď.

Armáda hned vyrazila na místo, všechny trosky odvezla a udělala šťáru u lidí, které podezřívala ze sbírání kosmických "suvenýrů". Druhý den přišla s vysvětlením: žádný vesmírný koráb, jen balon určený pro výzkum počasí.

Pak na třicet let všechno utichlo, než se ufologové zase pustili do hledání. Sebrali svědectví šesti stovek lidí, z nichž naprostá většina měla informace o nálezu jen z druhé ruky. Nicméně na jejich základě obvinili americkou vládu, že veřejnosti zatajila pravdu. Hlavně to, že kromě lodi byla objevena i těla mimozemšťanů.

Vláda: Byl to supertajný projekt. Ale lidský

Až v 90. letech přišlo nové oficiální vysvětlení, které mělo objasnit předchozí manévry: údajná loď vetřelců byla součástí supertajného projektu Mogul, jehož balony ve vysokých vrstvách atmosféry zachycovaly zvukové vlny uvolňované při sovětských testech jaderných zbraní.

A z výzkumných panáků podobných těm, kteří se používají například při crashtestech nových vozidel, udělala tichá pošta mezi lidmi ufony.

"To by mě pak zajímalo, proč si pro nějaké panáky armáda objednala rakve," vytahuje jeden z nespočetných záhadologických střípků Timothy Harkness, který spoluvlastní obchod naštosovaný ufonskými suvenýry.

Všechna vysvětlení roswellského mysteria i jejich kontroverze shromažďuje v Roswellu Mezinárodní muzeum pro výzkum UFO, umístěné v budově bývalého divadla na hlavní třídě.

Výstavu v místním muzeu  tvoří hlavně fotky

Celá výstavka složená převážně z fotografií (jedna mimochodem ukazuje neidentifikovatelný létající objekt zachycený observatoří v Ondřejově v roce 1977) a dlouhých textů působí, jako by ji dali dohromady zapadlí vlastenci z 19. století.

Po modernosti interaktivních muzeí ani stopy. Zaspání doby dosvědčuje i podivně syčící a slaboučce blikající "létající talíř" zavěšený u stropu. A také mapa světa s nahlášenými mezigalaktickými setkáními, na které lze stále najít SSSR.

Naopak sem už pronikla politická korektnost, která radí návštěvníky z cizích planet nazývat humanoidi nebo "no-human creatures". Ředitelka muzea Julie Shusterová tvrdí, že v nové budově, která se začne stavět příští rok, bude všechno lepší.

Předvádí počítačovou animaci odvážného projektu, za který by se nemusel stydět ani zesnulý architekt Jan Kaplický. "Pětidolarové vstupné nám sotva uhradí provoz, všechno ostatní nám dotuje obchod se suvenýry," uvádí ještě na omluvu.

Město jí s chodem instituce, která od svého otevření v roce 1992 každoročně do města přiláká zhruba 150 tisíc turistů (pro srovnání, do historického Santa Fé jich zavítá jen 60 tisíc), překvapivě nijak nepomáhá.

"Nové Mexiko je hodně konzervativní. Existují tu skupiny, které by nejraději spojení Roswellu s mimozemšťany zrušily. Mimozemšťané totiž odporují jejich náboženským představám," vysvětluje Shusterová váhavost vedení města jednoznačně muzeum podpořit.

Konflikt mezi Biblí a UFO se odráží i na pravidelném festivalu, který se pořádá počátkem července, na výročí podivuhodného nálezu.

Jeho program, skládající se z besed s hvězdami hollywoodských sci-fisnímků, z her pro děti a ufonského karnevalu, ale také odborných debat ufologů, je přerušen vždy 4. července.

"Koliduje s oslavou Dne nezávislosti a ta je pro konzervativnější lidi nedotknutelný svátek," vysvětluje Suzy Woodová z místního návštěvnického centra.

Při vstupu do muzea, kam dva lidé týdně chodí s oznámením o svém setkání s mimozemšťanem, vám sice nápisy hlásají, že nikoho tady nechtějí přesvědčovat o své pravdě, ale podprahově je z expozice cítit, že tady vládnímu vysvětlení nefandí. Ředitelka Julie Shusterová pak zcela otevřeně sází argumenty k verzi o kolizi dvou vesmírných plavidel.

Můj otec viděl těla

Jako závěrečný triumf uvádí svědectví jistého Waltera Hauta, který se jako voják dostal až přímo k záhadné lodi a viděl i těla z vesmíru spadlých tvorů. "Walteru Hautovi naprosto věřím. Je to totiž můj otec. Jakmile ho někdo haní, bráním ho jako medvědice," říká Shusterová.

"Starší sestra to všechno považuje za nesmysl," dodává informaci o tom, jak roswellský incident rozhádal i její rodinu.

Všichni zainteresovaní volají po otevření archivu tajných služeb, které by všechny spory objasnilo. Občas se přimluví i někdo z politických veličin země.

Naposledy v říjnu 2007 guvernér Nového Mexika za demokraty Bill Richardson, který si tím pravděpodobně chtěl vylepšit image v primárkách o nominaci na amerického prezidenta. Ale ani vesmírná karta mu v souboji proti Obamovi nijak nepomohla.

Ať to bylo, jak to bylo, jedno je jisté. Díky nevyjasněné události získal Roswell mimozemskou nálepku, která z nudně všedního města v pustinách Nového Mexika učinila cíl pro milovníky záhad z celého světa. A taky Roswell dostala do Hollywoodu.

"Celý incident byl naším štěstím, " říká Suzy Woodová a dokládá to tím, že v příštím roce bude v Roswellu otevřeno dalších pět nových hotelů.

O blahodárnosti vesmírné image něco ví i výše zmíněný Timothy Harkness. Velmi dobře se živí tím, že roswellskou záležitost převádí do vtipů, které pak prodává turistům.

S dalšími šesti obchůdky soutěží v kreativitě při vymýšlení žertovných potisků triček, hrníčků, bryndáků, magnetů či nálepek. Na jednom z vtipů si utahuje z přesvědčení odborníků, že všechno je jen kachna.

"Čtyři z pěti expertů popírají roswellský incident," píše se na tričku, kde je pětice znalců vyobrazena. Pátý z nich je mimozemšťan oblečený do doktorského pláště.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video