Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Evropský soud přiznal odškodnění Čechovi, který skončil bez soudu v ústavu

  • 14
Evropský soud pro lidská práva uznal nárok českého občana na odškodnění ve výši patnácti tisíc eur za zbavení osobní svobody. Bývalý učitel z Prahy byl prohlášen nesvéprávným a bez soudního projednání byl umístěn na osm měsíců do sociálního zařízení bez možnosti volného pohybu. Zprávu přinesl server Lidovky.cz.

Devětapadesátiletého muže nechala soudem přidělená opatrovnice umístit do domova se zvláštním režimem v Letinech na Plzeňsku, kde se léčí pacienti se sníženou soběstačností, lidé s různými typy demence či závislí na návykových látkách. V zařízení, do nějž byl údajně vlákán pod záminkou lázeňského pobytu, mu byl zabaven telefon a na procházky po areálu mohl pouze s doprovodem, uvedl poškozený pro server Lidovky.cz.

Zadostiučinění se mu dostalo až po třech letech ve Štrasburku. Evropský soud pro lidská práva totiž ve čtvrtek rozhodl, že umístěním dotyčného do ústavní péče bez možnosti soudního projednání bylo porušeno jeho právo na osobní svobodu a na přezkum zásahu do osobní svobody. Poškozenému přiznal také nárok na kompenzaci. „Pan J. Č. dostane odškodnění patnáct tisíc eur (zhruba 405 tisíc korun),“ tlumočila verdikt advokátka Zuzana Durajová.

Případ přiměl zákonodárce již dříve k úpravě dosavadních předpisů týkajících se znesvéprávněných osob. „Je důležité zmínit, že vláda už v průběhu řízení podstoupila kroky k odstranění nezákonného stavu a k prevenci dalších případů. Byl novelizován zákon o zvláštních řízeních soudních i zákon o sociálních službách tak, že v případě nesouhlasu člověka s umístěním musí vždy rozhodovat soud,“ doplnila Durajová.

Vězení pro nesvéprávné

Bývalý učitel byl v lednu 2005 zbaven pražským soudem svéprávnosti s odůvodněním, že trpí alkoholickou demencí a není s to vykonávat samostatně právní úkony, popsala případ ČTK. Od února do srpna 2011 byl podle štrasburského soudu proti své vůli zadržován v soukromém sociálním zařízení se zvláštním režimem a v srpnu 2011 byl přemístěn do zařízení s dlouhodobou péčí, odkud byl propuštěn v září téhož roku.

Pobyt v letinském ústavu muž vylíčil jako vězení. „Zažíval jsme tam strašné věci. Bylo to opravdu hrozné. Rozbily se tam například pánské záchody, a tak se chodilo jen na jeden, kde nebyly pisoáry, ale jen dvě mísy. Chodili tam muži a ženy. Kolem mísy byly poházené pleny, které nikdo neuklidil,“ řekl novinářce, která ho popisuje jako „nadprůměrně inteligentního a nad míru výřečného“.

Plzeňský domov se zvláštním režimem se v minulosti ocitl v hledáčku veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského a jeho nástupkyně Anny Šabatové, která vyzvala k okamžitému ukončení činnosti.

Rostoucí počet Čechů zbavených svéprávnosti (v roce 2012 jich bylo přes 26 tisíc) již dříve kritizoval evropský soud i lidskoprávní organizace (více se dočtete zde).


Video