Sídliště v Boleticích je jedním z těch, o kterém se Děčínem šíří zprávy o

Sídliště v Boleticích je jedním z těch, o kterém se Děčínem šíří zprávy o chystaném stěhování nepřizpůsobivých z jiných měst. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Nestěhujete do města nepřizpůsobivé? ptá se Děčín majitelů paneláků

  • 19
Děčínská radnice se vyptává majitelů panelových domů v problémových lokalitách, jestli se k nim realitní kanceláře nechystají stěhovat nepřizpůsobivé lidi z jiných měst. Děčínem se totiž takové zprávy šíří, zřejmě pod dojmem situace na Šluknovsku.

"První informace před několika týdny hovořila o dvaceti rodinách, vzápětí se počet rozšířil na padesát rodin, ještě později na tisíc nepřizpůsobivých obyvatel a poslední zachycená zpráva hovoří dokonce o čísle pět tisíc obyvatel," uvedl zástupce ředitele děčínské městské policie Tomáš Pavlík.

Podle zpráv, které se šíří Děčínem, se má cílem stěhování stát sídliště Boletice, jiné mluví o sídlišti v Želenicích, Bynově a podobně. Informace se snaží ověřit strážníci, republikoví policisté i vedení města. Zatím bez úspěchu.

"Vedení městské policie jednalo s majiteli řady panelových domů a ti striktně odmítli, že by se někdo k takovému kroku chystal. Prakticky stejné informace máme od občanů, kteří v údajně ohrožených panelových domech bydlí. Všichni, kteří se na nás s dotazy na stěhování obracejí, pracují s informacemi z doslechu, které mohou být i poměrně značně přibarvené tím, jak putují od jednoho člověka k druhému," podotkl primátor města František Pelant.

Ředitel děčínské městské policie Marcel Horák to potvrdil. "Majitelé domů uváděli, že i přesto, že byty v jejich domech nejsou plně obsazeny, nemají zájem na tom, aby do nich nastěhovali nepřizpůsobivé z jiných měst. Důvodem je fakt, že do oprav bytů a domů investovali nemalé peníze," řekl Horák.

Majitel domů podle něj uváděli, že se o svých potenciálních nájemnících snaží z různých zdrojů získat informace o tom, jestli jsou spolehliví a bezproblémoví. "To potvrdili jak naši asistenti prevence kriminality, tak pracovníci jedné neziskové organizace, která působí v lokalitě Boletic," řekl Horák.

Ve městě po událostech na Šluknovsku stoupá napětí

Příklad Šluknovska ukázal, že možnosti radnic zabránit stěhování nepřizpůsobivých lidí do jejich měst jsou značně omezené. Pokud by se někdo rozhodl takové lidi do Děčína stěhovat, vedení města nyní nemá oporu v zákoně, jak tomu zabránit.

"Přesto bychom se pokoušeli za použití všech dostupných prostředků situaci zvrátit," dodal primátor Pelant.

Děčín musí podobně jako další města na severu Čech řešit obtížné soužití většinového obyvatelstva a Romů. V Boleticích se mu například osvědčily romské hlídky, které dohlížejí na pořádek. Tento recept děčínští strážníci nabídli i Šluknovsku (více zde).

Přesto se střety nevyhýbají ani Děčínu. Například v sobotu dopoledne skončil na ošetření v nemocnici muž z Děčína, kterého na zastávce v Kamenické ulici napadli dva Romové. Jednoho z nich strážníci chvíli po činu dopadli. "Jako důvod útoku uvedl, že mu kolemjdoucí muž řekl, že je cikán," poznamenal zástupce ředitele strážníků Tomáš Pavlík.

Ten samý den ráno napadli dva Romové ze Slovenska v děčínské ulici Teplická mladíka tak, že ho do nemocnice odvážela záchranka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video