Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nešťastný příběh loajálního občana

  16:24
Jsou lidé, kteří se snažili vykonat svůj životní úkol nejlépe, jak uměli. A přesto je doba rozdrtila. Bez lítosti, bez úcty, a dokonce bez sebemenšího pochopení. Jednou z takových obětí byl i poslední demokraticky zvolený prezident předválečného Československa Emil Hácha.
Emil Hácha

Emil Hácha - VZAL NA SEBE TĚŽKÉ BŘÍMĚ. Manifestace českého lidu na Václavském náměstí v Praze se 7. března 1942 zúčastnil i prezident Emil Hácha. | foto: ČTK

ZE SERIÁLU
Důležité figury na válečné šachovnici

Není sporu, že Emil Hácha byl dobrý odborník a člověk loajální vůči státu. Kdyby nezaniklo Rakousko-Uhersko, mohl být možná schopným a cenným úředníkem monarchie. Ale vznikla Československá republika a Hácha se postavil do jejích služeb. A pak přišel Hitler...

Nadaný chlapec
Emil Hácha se narodil 12. července 1872 v Trhových Svinech v jižních Čechách jako prvorozený syn v rodině berního úředníka. Otec mu zemřel brzy, když bylo Emilovi dvanáct let. Matka zemřela až roku 1914 v 77 letech.

Chlapec se jevil od dětství jako nadaný, měl zájem o literaturu a hudbu, na gymnáziu se naučil německy a anglicky, k tomu později přidal i francouzštinu. Zajímal se také o polštinu, ruštinu a slovinštinu. Po gymnáziu začal studovat na právnické fakultě v Praze a dokončil ji v roce 1895. Během studií se sblížil se svou sestřenicí Marií Klausovou a tu si také v roce 1902 vzal. Toto manželství bylo podle jeho vlastních slov největší štěstí jeho života.

Práce v advokátní kanceláři mladého muže příliš neuspokojovala, takže vstoupil do služeb Zemského výboru království českého, kde pracoval až do roku 1916. Jeho kariéra postupovala, téhož roku se stal členem Nejvyššího správního soudu ve Vídni a dvorním radou. Po vzniku Československa se angažoval při ustanovení Nejvyššího správního soudu a v roce 1925 se stal jeho prezidentem. V předválečné ČSR to byla jedna z nejvýznamnějších právních institucí.

Všechny tyto oficiální tituly jako kdyby zastiňovaly Háchovu lidskou stránku. Tento autor mnoha odborných článků v právních časopisech byl zároveň milovníkem umění. Společně s bratrem Theodorem překládal z angličtiny. Zmiňován bývá jeho překlad Rudyarda Kiplinga a Jeroma Klapky Jeroma. Prý měl také rád rychlou jízdu autem a byl vášnivým kuřákem.

Nechtělo se mu, ale obětoval se
Rok 1938 byl temný nejen pro Československo, které bylo po mnichovské dohodě připraveno o pohraničí a fakticky vydáno napospas Hitlerovi, ale také pro Háchu osobně. Jeho žena Marie toho roku zemřela a jediná dcera Milada se rozvedla. Hácha se právě připravoval k odchodu na odpočinek. O politiku se do té doby příliš nezajímal.

Když 5. října 1938 odstoupil ze svého úřadu prezident Beneš, objevila se otázka, kdo bude po jeho abdikaci novou hlavou okleštěného státu a jeho frustrovaných občanů. Rudolf Beran navrhl do této funkce Emila Háchu.

Život v datech
* narodil se 17. července 1872 v Trhových Svinech

* vystudoval práva

* v roce 1902 se oženil s Marií Klausovou

* v roce 1916 byl povolán za člena vídeňského Nejvyššího správního soudu; později se stal jeho prezidentem

* 30. listopadu 1938 zvolen prezidentem republiky

* v noci ze 14. na 15. března 1939 se v Berlíně podvolil Hitlerovu diktátu; v říjnu mu však odmítl přísahat věrnost; v den prvního výročí okupace pak v rozhlasovém projevu poděkoval Hitlerovi za ochranu a ocenil jeho vítězství

* den po napadení SSSR Hácha souhlasil s německým útokem

* při pohřbu Heydricha 9. června 1942 jednal s Hitlerem, který mu vyhrožoval likvidací národa

* v roce 1943 naposledy vystoupil na veřejnosti

* 13. května 1945 byl zatčen v Lánech

* 27. června 1945 zemřel ve vězeňské nemocnici v Praze; pohřben byl 30. června 1945

Háchovi se příliš nechtělo, necítil se pro tento úřad vhodný. Trvalo několik dní, než kandidaturu přijal, nicméně 30. listopadu 1938 byl zvolen prezidentem. Považoval to za oběť, protože se těšil na penzi a tušil, že případnou velkou krizi bude těžko zvládat.

Druhé republice nebylo dopřáno mnoho času. Politický systém se výrazně změnil, na Slovensku se vytvořila autonomní vláda v čele s Josefem Tisem, další vláda vznikla na Podkarpatské Rusi. V půli prosince Národní shromáždění schválilo zákon, podle něhož měla vláda právo nařízeními měnit ústavu. Manévrovací prostor prezidenta nebyl velký. Německo dále vyhrožovalo, spojenecké země zklamaly, čeští fašisté spoléhající na podporu Berlína tlačili na vládu. Koncem roku 1938 byl Hitler rozhodnut, že zbytek Československa zničí. Dne 10. března zbavil Hácha členy slovenské vlády pravomocí a na Slovensku bylo vyhlášeno stanné právo.

Osudná noc
Hácha doufal, že se podaří sporné věci vyřešit přímo s Hitlerem. V poledne 14. března 1939 odjel vlakem do Berlína. Když kolem desáté večer československá delegace dorazila na anthaltské nádraží, ještě je vítali jako představitele státu. Když z Berlína odjížděli, tento stát už neexistoval. Co se během několika hodin v noci ze 14. na 15. března vlastně stalo?

Hácha o tom podal zprávu, která podrobnosti rozhodně nepostrádá. Začalo to nevinně: „Po vojenské poctě před nádražím…doprovodil mě Dr. Meissner do hotelu Adlon, kde byly pro mne a moji družinu reservovány velmi splendidní místnosti a kde pro moji dceru byla odevzdána kytice od říšského kancléře a velký karton bonbonů od ministra Meissnera. Kytice měla být odevzdána na nádraží, ale pro špatné počasí byla uložena v hotelu.“

Po půlnoci se pak Hácha setkal s Hitlerem. Hácha vzpomíná, jak ho kancléř ujistil, že vskutku chce, aby český národ klidně žil. Pak však přišlo to hlavní. „Potom prohlásil, že dnešního dne o 6. hodině ranní překročí říšské vojsko naše hranice, a narazí-li na odpor, že jej bezohledně zlomí.“

Během jednání přispěl ke stísněné atmosféře svými poznámkami o případné zkáze Prahy i maršál Göring: „Mám těžký úkol. Bylo by mi nesmírně líto, kdybych musel zničit to krásné město. Ale musel bych to udělat, aby Angličané a Francouzi věděli, že moje luftwaffe je vždy na 100 procent připravena. Oni tomu totiž stále nechtějí věřit a já bych je o tom rád přesvědčil.“

Hácha nakonec dokument předložený kancléřem, kde se říkalo, že osud českého národa je vložen do rukou Adolfa Hitlera, podepsal. Učinil tak pouze svým jménem a odmítl podepsat i jménem vlády, protože soudil, že na to podle ústavy nemá právo. Vzal tak vlastně odpovědnost na sebe.

Zachránit, co se dá
Dne 16. března byl vyhlášen protektorát, kterému nacisté přislíbili „autonomii“. Hácha požíval titulu státní prezident, což je poněkud paradoxní, protože protektorát žádným státem ve smyslu subjektu mezinárodního práva nebyl.

V prvních dnech okupace přicházely do prezidentské kanceláře různé dopisy, často anonymní. Hácha je nejspíše nečetl, ale kdyby tak učinil, byl by to zdrcující obraz. „Vaše jediná práce za celého působení -zrada národa.“ Přisadili si však i čeští fašisté: „Uniká vám živelná síla národního fašismu a to je jediná naděje vykradeného a vydrancovaného národa.“

Aspoň zpočátku se Hácha a jeho okolí snažili zachránit, co se dalo. Byli ve spojení s londýnským exilem a prezidentem Benešem i složkami domácího odporu. Zvolili taktiku zdržování německých opatření. Situace se však stále zhoršovala a okupační režim přitvrdil především po vypuknutí války.

Dalším tvrdým zlomem byl příjezd Reinharda Heydricha do Prahy. Heydrich nechal zatknout předsedu protektorátní vlády Aloise Eliáše (později byl popraven), vyhlásil stanné právo a začaly popravy. Atentát na Heydricha a následné běsnění vedly k naprosté kapitulaci českého vedení protektorátu. Ještě v lednu 1943 stačil Hácha zmařit vyslání vládního vojska na frontu, ale od poloviny tohoto roku se stále silněji projevovala jeho nemoc a prezident trávil většinu času na zámku v Lánech.

Apatická figurka
O jeho vnitřním rozpoložení vypovídá fakt, že několikrát žádal svého lékaře doktora Maixnera o jed, aby mohl spáchat sebevraždu. Maixner mu nikdy nevyhověl. Poslední měsíce před koncem okupace už Hácha nemohl mluvit, selhávala mu paměť a nepoznával lidi. Pro okupanty však byl jako figurka výhodný a jeho jménem mohli krýt své pochybné akce.

Konec protektorátu Emil Hácha dlouho nepřežil, 3. května 1945 byl zatčen a odvezen do vězeňské nemocnice na Pankráci. Je pravděpodobné, že už přesně nevěděl, co se s ním děje. Byl apatický a neodpovídal na otázky. Další lékařské vyšetření potvrdilo, že trpí arteriosklerózou mozku a mozkových cév.

Dne 24. června se jeho stav zhoršil natolik, že jeho smrt mohla přijít kdykoli. K Háchovi byl povolán kněz, aby mu udělil poslední pomazání, a bývalý prezident zemřel 27. června večer.

Ministerstvo vnitra jeho pohřeb, který proběhl o tři dny později na Vinohradském hřbitově, drželo v tajnosti. Obřad sám trval asi jen čtvrt hodiny. A to byl konec tragické životní cesty muže, který o pocty nikdy nestál. Ironií osudu se jich nakonec skutečně nedočkal.  

Autoři: ,

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Jestli nepodepíše, bude mít velké problémy, vyhrožuje Trump Ukrajině

Americký prezident Donald Trump varoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před vážnými problémy, pokud by odstoupil od připravované dohody o využívání ukrajinských nerostných surovin....

Sprejeři zastavili část pražského metra B. Před policií utekli do tunelu

Mezi konečnou stanicí Černý Most a Florencí na trase B nejezdilo v sobotu ráno dvě hodiny metro. Provoz nechala po 06:00 zastavit policie z bezpečnostních důvodů poté, co se několik lidí snažilo...

5. dubna 2025  8:11,  aktualizováno  8:33

Masakr na dětském hřišti. Ruský útok zabil dvě desítky lidí, z toho polovina jsou děti

Sledujeme online

Páteční ruský raketový útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně 19 životů, mezi mrtvými je devět dětí. Nejméně 50 lidí utrpělo zranění. Píše o tom agentura Reuters s odvoláním na místní...

5. dubna 2025  8:04

V Mexiku onemocněla ptačí chřipkou tříletá holčička, je ve vážném stavu

V Mexiku se objevil první případ přenosu ptačí chřipky typu H5N1 na člověka. Nemocná tříletá holčička leží ve vážném stavu v nemocnici. S odkazem na sdělení mexického ministerstva zdravotnictví o tom...

5. dubna 2025  7:15

USA začínají vybírat desetiprocentní clo na dovoz ze všech zemí světa

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Clo na prakticky veškeré zboží vyhlásil ve středu americký prezident Donald Trump. Od 9. dubna pak...

5. dubna 2025  7:04

Evropští vydavatelé otevřeným dopisem apelují na úřady EU kvůli AI

Evropské vydavatelské asociace se rozhodly upozornit na téma autorských práv a umělé inteligence. Otevřeným dopisem adresovaným vrcholným evropským úřadům chtějí otevřít téma dopadu umělé inteligence...

5. dubna 2025

Do Česka vstupuje německý diskont. Woolworth otevře první prodejnu v Třebíči

Německý diskontní řetězec Woolworth vstupuje na český trh a v polovině června otevře svou první kamennou prodejnu. Prvním městem, kde zákazníci budou moci nakoupit, se stane Třebíč, mluvčí...

5. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Trump překonal nejhorší scénáře analytiků, možné už je vše, říká ekonom

Premium

Americký prezident Donald Trump tento týden uvalil na celý svět vysoká cla. Například dovoz z Evropské unie se kvůli nim prodraží o 20 procent. Podle hlavního ekonoma ČSOB Private Banking Dominika...

5. dubna 2025

Jdeme do finále. Velké opáčko z matiky jako naostro. Hodně štěstí

Premium

Je tu poslední test, který by vám měl pomoci s přípravou na přijímačky na střední školu. Pokud ukáže, že ještě v něčem z matiky pokulháváte, neztrácejte čas a zopakujte si potřebné v sérii testů...

5. dubna 2025

„Krásná a vítězná“ či „Rychle zemřít“. Jak je složité umění získat správné čínské jméno

Premium

Od naší spolupracovnice v Číně Jména jsou v Číně náročná věda, lidé tam totiž věří, že určují jejich osud a na výběr tak kladou velký důraz. Čínská jména si hledají i zahraniční hvězdy, ale i světové značky. Třeba českému bijci...

5. dubna 2025

Obří platy na univerzitě měli i prorektoři. Máme náročnou práci, říká vedení školy

Premium

Na Univerzitě Karlově panují dlouhodobě propastné rozdíly ve mzdách akademických pracovníků podle toho, na jaké jeho fakultě zrovna vyučují. Dramatické rozdíly jsou i v odměňování. MF DNES z přehledu...

5. dubna 2025

Ukronacisté útočí na bezbranné, uvedla Zacharovová. A na Ukrajině umíraly děti

Pokračující útoky ukrajinských ozbrojených sil na ruské civilisty naznačují, že příměří není součástí plánů kyjevského režimu, který nemá vůli po míru. Uvedla to v pátek ve svém komentáři mluvčí...

4. dubna 2025  21:23,  aktualizováno  22:33

Co chtějí USA po Evropě: lepší podmínky pro auta a maso, vadí regulace i daně

Vláda USA bude po Evropské unii požadovat zlepšení podmínek pro vývoz aut a zemědělských produktů do Evropy. Napsal italský deník Corriere della Sera, jehož zpravodajka mluvila s americkým ministrem...

4. dubna 2025  21:44