Otázky Václava Moravce speciál z Ostravy

Otázky Václava Moravce speciál z Ostravy - Zleva Lubomír Zaorálek, Pavel Drobil, Kristýna Kočí, Kateřina Konečná, Pavol Lukša a Jiří Carbol. | foto: ČTK

Nestačí se jen ukazovat v gumácích. Lídři se špičkovali kvůli velké vodě

  • 144
Záplavy na severovýchodě republiky neovlivnily jen životní plány zdejších obyvatel, ale také téma poslední krajské předvolební debaty České televize. Velké vodě se v Moravskoslezském kraji nešlo vyhnout. Lídři šesti stran se shodli, že není dobré se jen ukazovat v gumácích v době povodní. S řešeními už je to horší.

Následky počasí posledních dnů budou muset hned po volbách na konci příštího týdne řešit poslanci a vláda, částečně ještě ta poloúřednická pod vedením Jana Fischera.

Volební model SC&C + STEM

ČSSD 30,5 %
ODS 17,5 %
VV 13 %
KSČM 12,5 %
TOP 09 9,5 %
KDU-ČSL 5 %

Pozn.: Průzkum se konal před povodněmi.

V novém kabinetu by chtěli sedět také Lubomír Zaorálek z ČSSD, Pavel Drobil z ODS, Kristýna Kočí z Věcí veřejných, Kateřina Konečná z KSČM, Pavol Lukša z TOP 09 a Jiří Carbol z KDU-ČSL. Právě tito lídři usedli před kamerami v Ostravě.

Tři z nich seděli ve Sněmovně už v posledních čtyřech letech. Lubomír Zaorálek z ČSSD si postěžoval, že když sociálnědemokratická vláda v roce 2005 navrhovala možnost zjednodušit výkup pozemků pro budování záplavových poldrů, narazila na odpor.

Stejně jako Carbol a Konečná si ale Zaorálek nevzpomněl na částku, která byla v posledních letech vynaložena na protipovodňová opatření.

"Jen čtyři miliardy korun," upozornil je moderátor Václav Moravec. ČT spočítala, že v posledních letech zabily povodně 112 lidí a napáchaly škodu za více než 150 miliard.

PŘEHLEDNĚ: Třetí den přinesl uklidnění

Klesat snad začne už i řeka Morava na jihu

Nemělo by se tedy přitlačit, i když pro léta 2007 až 2013 se plánuje na protipovodňová opatření 14 miliard korun?

Kristýna Kočí z Věcí veřejných označila opatření za velmi důležitá. Moderátor jí ovšem připomněl, že je strana nemá v programu. To Kočí uznala, ale počítá prý s penězi z EU, na jejich čerpání je specialistkou. A etablovaným politikům vyčetla:

"Je potřeba jednat v době po povodních, ne se jen předhánět, kdo se dnes dřív někde ukáže v gumácích," řekla Kočí.

Pavol Lukša, jinak také dlouholetý starosta Čeladné, jí odvětil, že starostové nemají potřebu se ukazovat, protože s lidmi v postižených obcích denně žijí.

"Jedni rezervu vytvoří, druzí použijí, to je normální"

Špičkovali se také lídři ČSSD a ODS. Lubomír Zaorálek pochválil moravskoslezského hejtmana a stranického kolegu Jaroslava Palase, když po loňských bleskových povodních v červnu slíbil nové domy a v prosinci je předal hotové.

"To bylo proto, že se předchozí vláda ODS v kraji chovala zodpovědně a nechala rezervu 70 milionů. Takže Palas dal slib a tentokrát ho výjimečně i splnil," rozesmál diváky v sále Pavel Drobil.

Hrozí i povodeň dluhová?

Ve druhé části debaty se obrazně mluvilo také o povodni, tentokrát dluhové. Může se Česko rychle dostat tam, kde je dnes Řecko? Tedy na hranici státního bankrotu?

Zatímco na téma přírodních záplav mohli lídři prezentovat své dosud málo známé názory, debata o dluzích nové argumenty nepřinesla. Zatímco zástupci ČSSD a ODS se přeli, čí vláda způsobila větší rozpočtový deficit, menší strany hlásaly, jak by to udělaly lépe. Obě mladé dámy, Kočí a Konečná, se pak navzdory opačnému přístupu k řešení problému svorně přihlásily k tomu, že právě jejich generace bude muset dluhy splácet.

"Komu čest, tomu čest. Uznávám, že hejtman Evžen Tošenovský tu rezervu vytvořil a my jsme ji použili. Tak má vypadat spolupráce. Jedni to připravili, druzí to použijí," odvětil Zaorálek.

Pokud jde o konkrétní opatření do dalších let, všichni se shodli na tom, že je třeba najít víc peněz. Kam je pak vložit zůstává otázkou. Zaorálek si postěžoval na to, že neprošly plány na několik přehrad, Kočí by podporovala spíš přírodě blízká řešení.

Přírodě blízká řešení se střetávají s inženýry

O tyto dva pohledy se dlouhodobě přou také ministerstva zemědělství (podporuje hráze a přehrady) a životního prostředí (poldry pro přirozený rozliv řek), jak upozornila komunistka Konečná. Vyzdvihla roli "svého" poslaneckého výboru pro životní prostředí při hledání konsensu mezi oběma resorty.

A nesouhlasila s nápadem Kristýny Kočí, jež navrhovala v rámci úspor tato dvě ministerstva spojit. Pak by se podle ní také lépe koordinovaly dnes roztříštěné koncepce a toky peněz.

Jiří Carbol navrhl, aby se prostředky rozdělovaly nejen z centra, ale aby je dostávaly přímo kraje a obce. Jeho bývalý stranický kolega Pavol Lukša také připomněl potíže s výkupem pozemků na budování hrází, za které stát nenabízí dobrou cenu.

Do debaty o protipovodňových opatřeních se dnes vložil také prezident Václav Klaus, který vzkázal, že by státní podporu nesměřoval do domů opakovaně ohrožených záplavami.

Objednejte si Volební SMS

Jak probíhají předvolební kampaně a kdo volby vyhrál, se můžete dozvědět z první ruky. Objednejte si volební SMS servis iDNES.cz.

"Velmi bych se přimlouval, aby peníze byly využity na poposunutí se o pět, deset metrů ve vesnici výše," řekl prezident. Byl by také opatrný se sliby sociálnědemokratických hejtmanů na budování protipovodňových opatření, když tatáž strana z napjatého rozpočtu financuje zvýšení mateřské. (více o Klausových názorech čtěte zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video