V levém křídle vyhořelého Průmyslového paláce panovalo jen těžko snesitelné vlhko a dusno.

V levém křídle vyhořelého Průmyslového paláce panovalo jen těžko snesitelné vlhko a dusno. | foto: ČTK

Nesnesitelné dusno na Světě knihy

  • 6
Pravidelný pražský veletrh Svět knihy se i letos konal – od čtvrtka do neděle minulého týdne - na Výstavišti, v Průmyslovém paláci. A to včetně levého křídla, které vloni na podzim kompletně shořelo.

"Místo vyhořelého levého křídla společnost Incheba Praha, s. r. o., pronajímatel Průmyslového paláce, postavila adekvátní montovanou halu se vzduchotechnikou, jež bude napojena na foyer před levým křídlem," zavěsila na svých internetových stránkách před konáním akce pořádající firma Svět knihy, s. r. o. Její slova se na úvodní stránce (www.svetknihy.cz) nacházejí dosud. Nyní, po končení Světa knihy 2009, je lze konfrontovat s realitou.

Veletrh Svět knihy 2008

Ona montovaná hala je adekvátní prostorově, respektive plošně, ne však funkčně. V hale panovalo jen těžko snesitelné vlhko a dusno. Buď se tam návštěvník nějak aklimatizoval, nebo musel halu předčasně opustit, což se také v nejednom případě stalo. Přitom v levém křídle jsou tradičně rozloženy návštěvnicky nejvděčnější stánky – svoji produkci zde představují a prodávají nakladatelství zaměřená převážně na beletrii, zatímco pravé křídlo obsazují převážně nakladatelé literatury faktu (a střední halu mají vyhrazenu zahraniční, vesměs nic neprodávající účastníci a některé z kulturních akcí).

Tohle klimatické trýznění veřejnosti i vystavovatelů je o to nemístnější, že možnost publikace prodávat a kupovat je fakticky hlavní náplní Světa knihy - k ní veletrh historicky došel poté, co se v 90. letech velmi rychle ukázalo, že Praha nebude žádným malým středoevropským knižním Frankfurtem, kde je nezbytností být, ukázat se, prezentovat se na mezinárodní scéně.

Levé křídlo Průmyslového paláce na Výstavišti zcela zničil požár (foto ze 17. října 2008)

Zmožená pracovnice Knihy Zlín se mě při psaní účtu na zakoupenou publikaci ptala, kolikátého že to je, neboť tím horkem je prý úplně omámená. Jeden známý pražský nakladatel si mi posteskl, že když ráno – po deštivé noci – ke svým knihám do stránku přišel, měly vlhkostí zohýbané stránky. Zeptal jsem se ho, zda za takovéhle podmínky dostal od pořadatelů slevu. Odpověděl, že sto korun na metr čtvereční – vzhledem k tomu, že za svůj stánek o několika málo metrech zaplatil pořadatelům zhruba třicet tisíc korun, není to sleva bůhvíjaká.

Ještě štěstí, že letošní počasí i navzdory relativně pozdnímu termínu veletrhu bylo v zásadě přívětivé – až na náhlé oteplení během neděle. Být horka šplhající ke třicítce, mohla se z levého křídla stát trestná a pro někoho možná i smrtelná komora.

Provizorní hala s nízkým stropem a postavená z nepromokavé, ale tepelně izolačně pochopitelně nedostačující látky opravdu není adekvátní. A to do takové míry, že pořadatelé by měli vážně zvážit, zda veletrh příští rok uskutečnit zase na Výstavišti – pokud do té doby nebude na místě levého křídla stát nová, plnohodnotná stavba s klimatizací. Být nakladatelem, tak do toho příští rok nejspíš jinak nejdu.

, Kavárna

Nejlepší videa na Revue