U jednoho stolu. Šéf unionistů Ian Paisley (vlevo) s předsedou Sinn Féin Gerry Adamsem

U jednoho stolu. Šéf unionistů Ian Paisley (vlevo) s předsedou Sinn Féin Gerry Adamsem | foto: Reuters

Nesmiřitelní se dohodli, Ulster obnoví samosprávu

  • 5
Severní Irsko si zase bude vládnout samo. Šéfové unionistů a republikánů se na historicky první schůzce dohodli, že 8. května vytvoří společnou vládu. Shoda přišla za pět minut dvanáct: Londýn hrozil, že rozpustí severoirský parlament a provincii bude dál řídit sám.

Na vytvoření společného kabinetu se dohodl předseda Demokratické unionistické strany Ian Paisley se šéfem republikánské Sinn Féin Gerry Adamsem.

Oba politici, kteří se častují invektivami a prohlašují, jak se tomu druhému ze všech sil snaží vyhnout, dnes poprvé zasedli k jednacímu stolu.

Po nedávných volbách, v nichž unionisté těsně porazili Sinn Féin, měli právě do dneška čas vytvořit společnou vládu. Jinak hrozilo, že Londýn rozpustí severoirský parlament a provincii bude dál řídit sám, přesněji řečeno ve spolupráci s Dublinem.

Ulster byl pod správou Londýna od krachu posledních jednání v roce 2002. A tak unionisté, kteří prosazují zachování svazku s Británií, i republikáni, již se naopak chtějí od Spojeného království odtrhnout a sjednotit se s Irskem, raději našli společnou řeč.

Na tiskové konferenci po jednání Paisley prohlásil, že dohoda přináší ohromné příležitosti a jeho strana hodlá plně spolupracovat. A Gerry Adams řekl, že začíná úplně nová éra politické praxe na ostrově. Nadšený je i britský premiér Tony Blair, který dnešek nazval velkým dnem pro obyvatele Ulsteru i celé Británie.

Paisley a Adams také prohlásili, že jejich zmocněnci začnou hned vyjednávat o podobě vlády. Ale přes všeobecný jásot si osmdesátiletý protestantský pastor Paisley a o dvaadvacet let mladší katolík Adams při setkání nepodali ruce. Což může veštit problémy.

Hlavně že se dohodli
Londýn původně žádal, aby koaliční kabinet vznikl už dnes. Ale osmý květen hodlá respektovat. Důležité je, že se znesvářené strany dokázaly shodnout.

S ohledem na předchozí dohody a výsledky voleb by nový ulsterský kabinet měl řídit Paisley, místopředsedou by se měl stát Martin McGuinness ze Sinn Féin.

Protestanti a katolíci si dále rozdělí deset ministerských křesel. Londýn si hodlá ponechat kontrolu nad zahraničními věcmi, obranou a bezpečností.

Nová, větší šance
Obyvatelé Ulsteru doufají, že díky dohodně skutečně bude obnovena samospráva. Tu Londýn pozastavil v říjnu 2002 poté, co se objevila obvinění, že má Irská republikánská armáda agenta v zákonodárném sboru.

Mírová smlouva z roku 1998 ukončila zhruba třicetileté sektářské násilí, které si vyžádalo na 3600 mrtvých. Pro přetrvávající nedůvěru a nevraživost mezi protestantskými a katolickými představiteli se však dosavadní dva pokusy vytvořit stabilní severoirský parlament a vládu nepodařily.

Loni však IRA složila zbraně a protestantské vedení zmírnilo svou kritiku vůči Sinn Féin. Tato katolická strana také slíbila, že své cíle již nebude prosazovat násilím, ale jen politickými prostředky, a že bude respektovat severoirskou policii řízenou Londýnem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video