Oldřich Roztočil oznamuje Romům, že od půlnoci nesmějí v domech na Přednádraží...

Oldřich Roztočil oznamuje Romům, že od půlnoci nesmějí v domech na Přednádraží bydlet. (4. srpna 2012) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Půlnoc v ostravském ghettu. Nervozita a poplach kvůli radikálům

  • 1662
V romském ghettu Přednádraží v Ostravě-Přívozu zůstává i po uplynutí půlnoční lhůty na vystěhování přibližně 150 lidí. Poslední hodiny povoleného pobytu Romové strávili při happeningu u ohně. Po půlnoci majitel domů vyzval rodiny, aby lokalitu opustili. Nervózní atmosféru pak přiostřilo údajné objíždění aut s radikály.

Půlnoc ze soboty na neděli. Podle úřadů mělo být romské ghetto Přednádraží vylidněno. Jenže skutečnost je zcela jiná. Na volné ploše po domu, který nedávno nechal zbourat ostravský centrální obvod, plane oheň, okolo sedí desítky Romů. Někteří hrají na kytaru, jiní tancují, všichni jsou však velmi nervózní.

Stavební úřad v pátek dopoledne nařídil kvůli nevyhovujícímu stavu objektů a špatným hygienickým podmínkám obyvatelům romského ghetta vystěhování a lhůtu určil právě do půlnoci ze soboty na neděli.

Musí nás zastřelit, opakují Romové

Když čas začne ukrajovat první minuty neděle, přichází majitel domů, podnikatel Oldřich Roztočil. "Vážení, vyzývám vás, abyste všichni opustili své domy a odešli. Nesmíte tady být," začíná svůj krátký proslov, ačkoliv dobře ví, že jde jen o formální vystoupení.

"Neodejdeme! Musí nás postřílet! Žijeme tady desítky let a nenecháme si domov vzít," odpovídají sborově Romové v čele s Janem Bandym. "Nehnu se odtud. Klidně začneme žít ve stanech, jestli domy zbourají. Ale museli by nás vystěhovat násilím," říká.

Robert Kuman přiznává, že společné prostory v domech na Přednádraží jsou velmi zanedbané. Ale byty jsou ve znatelně lepším stavu.

V bytech nechybějí televize nebo ledničky, elektřina ještě funguje. Robert Kuman ukazuje fotky příbuzných, kteří žijí v Anglii.

Kolik jich v Přednádraží zůstalo? Těžko říct. Na první pohled to vypadá, že z původních 250 nájemníků jich odešlo jen pár desítek. Ale když s některými hovoříte, zjistíte, že jsou z nedaleké podobné lokality na Palackého ulici a druhy přišli jen podpořit. "Ani já už nemám přehled," přiznává majitel Roztočil. Nakonec se odhady ustálí mezi 120 až 180 Romy. 

Nervozita je v lokalitě patrná. A také snaha na poslední chvíli zachránit, co ještě lze. Romové celou sobotu uklízejí okolo domů. V neděli začnou zazdívat vstupy na nebezpečné balkony. "Vše, co stavební úřad vyčítá, tak lidé opraví. Navíc výtky úředníků se týkají vybydlených domů. Tam, kde lidé žijí, je stav mnohem lepší," říká známý romský aktivista Kumar Vishwanathan.

Dosavadní napětí dosahuje vrcholu asi čtyřicet minut po půlnoci, kdy přiběhnou dva asi patnáctiletí chlapci. "Skíni, holé hlavy jedou," křičí a vzápětí se blíží skupinka romských mužů. "Okolo projížděla asi tři auta chlapů. Velké hrany, holé hlavy, někteří maskovaní. Přibrzdili, ukazovali si směrem k domům, pak dokonce zastavili a rozhlíželi se," vyprávějí.

Děti z Přednádraží nemají starosti, i když i ony vnímají napjatou atmosféru v lokalitě. (4. srpna 2012)

Romové z Přednádraží strávili poslední povolenou noc při zpěvu u ohně. (4. srpna 2012)

Majitel domů Oldřich Roztočil volá na polici, že se v okolí údajně objevilo několik automobilů s radikály. (4. srpna 2012)

Romové okamžitě posílají děti domů, někteří berou do rukou lopaty. Majitel volá na policii. Asi po čtvrthodině přijíždí hlídka, policisté slibují, že areál několikrát objedou a zjistí, jestli v okolí není někdo podezřelý. Nikoho nepotkají a komunita se postupně uklidňuje. Chlapi se domlouvají na hlídkách.

Už v pondělí přijdou do Přednádraží úředníci, aby zkontrolovali, zda se lidé vystěhovali. Pak bude zřejmě následovat žádost o soudní rozhodnutí exekučního vystěhování. Co dále? Nikdo neví.

Odstěhovali se do ubytoven, ale jsou už zpátky

Byty jsou na Přednádraží překvapivě veliké. "Však také tady žiji se sedmi dětmi. Co nám zastavili vodu, tak chodíme k cisterně, dětem na koupání ohřívám vodu," ukazuje třiačtyřicetiletý Robert Kuman. Byl se podívat do nabízené ubytovny v obvodu Svinov a zhrozil se. "Malé pokoje, společné sprchy a záchody, prostě katastrofa. Navíc tam bydlí ti nejhorší Romové, alkoholici, násilníci, nikam nepůjdeme," opakuje.

Večer a noc v Přednádraží

Všichni tvrdí, že Přednádraží bylo krásným místem pro bydlení, ale pak přitáhli Romové ze Slovenska a ze zrušených ubytoven v Bohumíně. Pak prý začalo rozkrádání. "Ale ti už jsou pryč, zůstali lidé, kteří tady chtějí zůstat a jsou slušní," argumentuje Bandy.

Vodařům zmizelo potrubí

Oldřich Roztočil přiznává, že mnozí nájemné platí a jsou slušní. "Doufám, že jim snaha o pořádek vydrží," poznamenal a přidává několik historek. "Na patře jsou tři byty. Jeden je přes noc vydrancovaný, ale nikdo nic neslyšel ani neviděl. Pak mi jeden potají říká, že kdyby mluvil, brzy by se u něj objevili chlapi se sekerami. Když tady byli vodaři, ukradli jim kus litinového potrubí. Začali nadávat na cikány a měli pak co dělat, aby se schovali v autě."

To vše je podle místních minulost. "Lidé touží po klidu a věří, že se nebudou muset vystěhovat. Problém by se jen přenesl jinam a zhoršil," říká Vishwanathan. Romy přišla podpořit i pošťačka, která do Přednádraží čtyři roky donášela korespondenci. "Neměla jsem problém. Současná snaha mi přijde trapná. Kanalizace nefunguje několik let a najednou se mají vystěhovat za jeden den. Spíše mi přijde, že má někdo zálusk na pozemky."

Přednádraží, Ostrava-Přívoz. Lokalita, o které je nyní hodně slyšet.

Přednádraží, Ostrava-Přívoz. Lokalita, o které je nyní hodně slyšet.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video