Předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.

Předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Nerušte sociální příplatek, postižení budou muset do ústavu, varuje Krása

  • 34
Národní rada osob se zdravotním postižením apeluje na poslance, aby neschvalovali zrušení sociálního příplatku a snížení příspěvku na péči v prvním stupni. Postižené děti mohou kvůli škrtům skončit v ústavech, varuje předseda rady Václav Krása. Chystá se petice i otevřený dopis všem poslancům.

Krása spolu s dalšími členy republikové rady dnes podepsal petici jako první. Vadí mu, že navrhované plošné zrušení sociálního příplatku a snížení příspěvku na péči v prvním stupni ze dvou tisíc korun na osm set může některým rodinám přinést problémy se zajištěním potřebné péče, ale také existenciální problémy.

"Dávky hmotné nouze jsou pouze na přežití, to nejsou dávky, které udrží pohromadě rodinu s dítětem se zdravotním postižením. Rodinám pak nezbude nic jiného, i když se tomu brání, než dát takové dítě do ústavního zařízení. A stát pak bude platit podstatně více," shrnul v ČT 24 Krása.

Měsíčně o deset tisíc korun chudší

Rodina nebude podle Krásy schopná zajistit ani normální každodenní běh včetně vzdělávání dítěte, natož aby měla peníze na kompenzační pomůcky. "Podle našich výpočtů může rodina přijít měsíčně o deset tisíc korun a dostává se do hmotné nouze," uvedl v televizi Krása.

Peticí chce rada apelovat na poslance, aby z návrhu zákona oba návrhy vypustili, případně pozměnili tak, aby "neměly tak fatální dopad na lidi se zdravotním postižením".

"Cítíme enormní snahu maximálně snížit výdaje státu v sociální oblasti," prohlásil Krása. Je dobré, aby veřejné rozpočty byly v dobré kondici, ale není nutné, aby vláda činila tak razantní opatření, míní.

Příspěvek na péči v první skupině pobírají podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 hlavně senioři, kteří prý sociální služby nakupují jen málo, proto trvá na jeho snížení. Opatření má přinést úsporu 1,5 miliardy korun.

Zároveň chce resort uspořit další dvě miliardy zrušením sociálního příplatku, rodiny pečující o postižené dítě ale prý dostanou finanční kompenzaci. Podle Krásy však kompenzace rodinám nenahradí finanční ztráty způsobené zrušením příplatku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video